کاهش چشمگیر بدهی خارجی ایران در سال ۹۳

0
۳۲۸ بازدید

بدهی بانک های غیر دولتی و موسسه های اعتباری ۸ برابر شد

کاهش چشمگیر بدهی خارجی ایران در سال ۹۳

گروه نهاد های مالی

بانک مرکزی ایران در تازه‌ترین گزارش خود به موضوع وضعیت مالی کشور طی ۱۱ماه سال گذشته پرداخته و در بخشی از آن به کاهش چشمگیر بدهی خارجی ایران اشاره کرده است. بر اساس این گزارش، بدهی خارجی ایران در سال ۱۳۸۴، آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، ۱۶میلیارد و ۸۳۱میلیون دلار بوده، این رقم در سال ۸۹به حدود ۲۳میلیارد دلار رسید، اما از آن زمان شروع به کاهش کرده است. به گزارش جهان اقتصاد بدهی خارجی ایران در سال ۹۲به شش میلیارد و ۶۶۵میلیون دلار رسیده و این رقم تا پایان بهمن‌ماه سال گذشته دوباره یک میلیارد و ۴۲۲میلیون دلار کاهش یافته است. کل بدهی خارجی کشور تا ۱۱ماه سال گذشته پنج میلیارد و ۲۳۳میلیون دلار بوده است. در این میان، بدهی کوتاه‌مدت خارجی ایران ۴۸۰میلیون دلار و بدهی بلندمدت ایران چهار میلیارد و ۷۵۴میلیون دلار ذکر شده است.

این گزارش همچنین به تراز مالی بانک‌های کشور پرداخته و نوشته است که آمارها حاکی از بدتر شدن تراز مالی آنهاست. بانک مرکزی می‌گوید که کل بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در پایان بهمن ۹۳نسبت به اسفند ۹۲نزدیک به ۴۳درصد افزایش یافته و به حدود ۸۵هزار میلیارد تومان رسیده است. در این میان بدهی بخش دولتی به بانک‌ها نیز طی ۱۲ماه منتهی به بهمن سال گذشته بیش از ۳۱درصد رشد داشته و به ۹۸هزار و ۲۱۷میلیارد تومان رسیده است. در این گزارش، مجموعه دارایی‌های خارجی بانک‌ها ۱۹۶هزار و ۱۳۵میلیارد تومان قید شده است.

مجموع دارایی بانک‌ها مجموعا بیش از ‌هزار و ۵۴۱تریلیون تومان بوده که رشد آن در یازده ماهه منتهی به بهمن ۱۵.۷درصد ارزیابی شده است. در بخش بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری، بدهی به بانک مرکزی بسیار نگران‌کننده است، چرا که مجموع بدهی بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری از دو هزار و ۱۱۶میلیارد تومان در پایان اسفند ۹۲به ۱۹هزار و ۴۴۹میلیارد تومان در پایان بهمن ۹۳رسیده است. با این حساب، بدهی بانک‌های غیردولتی و مؤسسات اعتباری به بانک مرکزی طی یک سال هشت برابر شده است.

این گزارش می‌نویسد که در دوره زمانی اسفند ۹۲تا بهمن‌ماه ۹۳، بیش از ۲۵هزار و ۴۲۰میلیارد تومان به مجموع بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی اضافه شده که از این میزان سهم بانک‌های تخصصی (توسعه صادرات، مسکن، توسعه تعاون، صنعت و معدن، کشاورزی) ۳۷۱میلیارد تومان، بانک‌های تجاری دولتی (ملی و سپه) ۷۷۱۷میلیارد تومان و سهم بانک‌های غیردولتی ۱۷هزار و ۳۳۲میلیارد تومان است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12830