کد خبر: 191176
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

کاهش صادرات خدمات فنی مهندسی از ۵ میلیارد دلار به زیر ۲۰۰ میلیون دلار

کاهش صادرات خدمات فنی مهندسی از ۵ میلیارد دلار به زیر ۲۰۰ میلیون دلار

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، محمد ابوطالبی با اشاره به این‌که سال 73 صدور خدمات فنی و مهندسی با مصوبه دولت با چند کشور همسایه آغاز شد، اظهار کرد: در این زمینه  قراردادهایی عمدتاً در بخش راهسازی امضا شد. پس از تشکیل شورای عالی صادرات غیرنفتی، مصوباتی در تسهیل صادرات خدمات فنی و مهندسی ابلاغ و باعث شد شرکت‌های ایرانی در بخش‌های مختلف ساخت‌وساز و... بتوانند در مناقصات بین‌المللی شرکت کنند.

وی با یادآوری این‌که سال 81 دولت مشوقی را به‌عنوان جایزه صادراتی تصویب کرد، افزود: از سال 1373 تا سال 1381 صادرات خدمات فنی مهندسی از 150 میلیون دلار 250 میلیون دلار رسید. از سال 81 با مصوبه مذکور 45 درصد رشد صادرات را داشتیم.

وی اضافه کرد: این روند ادامه داشت و سال 1390 به حدود 4.8 میلیارد دلار قرارداد صادرات خدمات فنی مهندسی داشتیم. متاسفانه سال 90 به واسطه تشدید تحریم‌ها و همچنین دولت وقت مشوق‌های صادراتی را قطع کرد این 2 اقدام باعث شد تا روند روبه رشد صادرات خدمات فنی و مهندسی کاهش یافت.

عضو هیئت مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی مهندسی بیان کرد:‌ این روند کاهشی همچنان داشت و در دولت حسن روحانی هم بی‌مهری کاملی نسبت به صدور خدمات فنی مهندسی صورت گرفت. حتی‌ می‌توانیم بگوییم به اندازه نیم قدم هم دولت در ایم زمینه رو به جلو نرفت، بلکه عقبگرد هم داشتیم.

ابوطالبی یادآور شد:‌این وضعیت در نهایت به این منتج شد که در سال‌های 999 و 1400 صادرات خدمات فنی و مهندسی به زیر 200 میلیون دلار رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.