کد خبر: 102176
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۸

کاهش ریسک بازار پایه در جهت حمایت از سهامداران خرد

کاهش ریسک بازار پایه در جهت حمایت از سهامداران خرد

مرتضی ابراهیمی

تدابیر جدیدی که برای بازار پایه اجرا شد و کاهش دامنه نوسان باعث انتقادات برخی از سهام داران خرد شد. این اقدام در راستای کاهش ریسک سهامداران رخ داد و پس از چندین بار ابلاغ اجرا شده است. در این خصوص با آقای مهندس انارکی محمدی نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم شریف رفسنجان و انار به گفتگو نشسته ایم.

**آقای انارکی بازار پایه به هر حال در بورس در حال فعالیت است اما این شرکتها در بورس پذیرفته نشدند پس چرا معامله می شوند؟

بر اساس تکلیف قانونی سهام این شرکت ها بایستی در بازار پایه معامله شوند و این اتفاق در موقع خرید و فروش که این سهام و این شرکتها در بورس پذیرفته نشده اند ذکر شده است. بنابراین آنهایی که در این بازار فعالیت می کنند بایستی این ریسک ها را بپذیرند و اطلاعیه های مختلف آن را مورد توجه قرار بدهند در بورس زمانی که اینها معامله میشود و کسی بخواهد از سهم هایی که از شرکتهایی که در بازار پایه هستند خرید کند بایستی اطلاعیه و بیانیه ریسک رو پر کند و این ریسک را بپذیرد. این شرکتها یا زیان ده هستند یا اطلاعات شفافی ارائه نداده اند. بنابراین سهامدار ریسکش را می پذیرد و در کنار نمادها همیشه یک علامت مثلث احتیاط هم گذاشته می شود. اما بایستی بیشتر احتیاط کنند و کمتر از سهم هایی که ریسک دارند خرید کنند و بیشتر توصیه می شود صندوق های سرمایه گذاری را در بورس خرید کنند و یا اگر میخواهند خودشان سهم خرید کنند با اطلاعات خرید کنند و خودشان را به روز نمایند.

**آقای انارکی سهم داران باید چکار کنند؟ وارد بازار پایه بشوند یا نشوند؟

سهامدارانی که اطلاعات کمتری دارند و جدید الورود هستند بهتر است صندوق ها را بخرند، این صندوق ها را افراد حرفه ای بازارگردانی می کنند. اما اگر خودشان خرید فروش کنند باید با افرادی که مطئن هستند و اطلاعات مناسبی دارند با آنها کار کنند. اتفاقاً بازار پایه بازار پر ریسک تری است چون شرکت ها یا زیان ده هستند یا اطلاعات شفافی ندارند البته بعضی شرکت های خوبی هستند اما وقتی شفاف نیستند امکان ضرر افزایش می یابد. من بازار پایه را به سهامداران جدید توصیه نمی کنم سهام بنیادی شرکت هایی که شفاف هستند و در تابلو که اصلی بورس درج هستند برایشان مناسب است. شرکتهای بزرگی که هم سهامدار عمده و بازار گردان دارند و همین که اطلاعات شفافی دارند و بنیادی هستند.

نباید فریب تبلیغات کانال های مختلف رو در مورد خرید یک سهم خورد بهتر است یا صندوق های سرمایه گذاری یا در بازار اصلی سهامی که بنیادی هستند که در زمینه فولاد و پتروشیمی و شرکت های سرمایه گذاری هستند در این زمینه سرمایه گذاری بکنند.

**به نظر شما این تغییراتی که در کاهش نوسان انجام شده اینها به نفع سهامداران هست یا نیست ؟

نوسان ریسک را بالا می برد این سهم ها می توانستند ۱۰% مثبت شوند و ۱۰% منفی اما وقتی یک عده ای از طریق یک کانالهایی جمع می شوند یک سهم را تبلیغ می کنند و عده ای را وارد سهم می کنند دیگر قیمت ها بالا می رود بدون اینکه اطلاعات جدیدی از شرکت دریافت شود، باید این یک جایی جلوش گرفته شود و ریسک سهامداران کم شود، در اسفند ماه این اطلاعیه و این مقررات اعلام شده و در خرداد دوباره خواستند اجرا کنند دوباره ده روز فرصت دادند بعد رفته شورای عالی بورس تصویب شده و ابلاغ شده و تا حدودی سهامداران به موضوع واقف بودند بنابراین وقتی اطلاع رسانی شده وقتی واقعا قیمت ها پر ریسک شده اینجا بایستی نوسان را پایین آورد کاهش دامنه نوسان در میان مدت و بلند مدت به نفع سهامداران خرد خواهد بود و سوداگری در بازار سهام به حداقل خواهد رسید.

**به هر حال طبیعی است بایستی جلوی این افزایش قیمت های حباب گونه را گرفت آیا به نظر شما مثلاً شیوه بهتری وجود داشت در این خصوص؟

بهترین راه اطلاع رسانی بود که سهامداران خرد وارد نشوند اما خب وقتی بررسی می کنیم می بینیم هی تذکرات همان سهام خرد آمده بیانیه ریسک امضاء کرده بعد کنار سهم نماد های مختلفی هست اما بالاخره این سهم ها رشدی داشتند که در بعضی سهم ها این رشد معقول نبوده بالاخره بایستی هوای سهام دار خرد را داشت همین که چندین بار اجراش به تعویق افتاده بابت این بود که سهامداران خرد آسیب نبینند. به نظر من کاهش دامنه ریسک میتواند سهام را از ریسک های مختلف یک کمی دور کند حدود ۶% شاخص بازار پایه پایین آمده است. سهامداران عزیز باید بدانند اگر سهمشان سهم خوب و با  آتیه ای است به مرور زمان بالا می رود. نوسان برای بازار زرد ۳% لحاظ شده بازار نارنجی ۲% و قرمز ۱% است. با لحاظ ۳% سهام می تواند در هر هفته ۱۶% بالا رود و اگر سهم خوب باشد در یک سال نهایتاً تا ۶۰۰% هم امکان افزایش وجود دارد.

**آقای انارکی به نظر شما اصلاح قوانین بازار پایه نیاز هست؟

وقتی بازار بورس مورد توجه قرار گرفته و نقدینگی به سمت بازار بورس بر می گردد و تزریق می شود در این حالت بعضی ها به دنبال این هستند که بعضی سهم هایی که آینده مناسبی ندارند و پشتوانه اطلاعاتی و مالی مناسبی ندارند را یک جورایی در بازار تبلیغ کنند و از ضرر سهام داران خرد سود به جیب خودشان بزنند. وقتی سهامی که آتیه مناسب ندارد و یا شفافیت اطلاعاتی در آن نیست و اطلاعات و صورت های مالی یا نداره یا مورد تایید حسابرس سازمان بورس نیست و اصلا شرایط ورود به بورس ندارد و یا از بورس اخراج شده است بدون دلیل بالا رود ریسک سهامدار خرد افزایش پیدا کرده و احتمال ریزش شدید قیمت سهام و متضرر شدن سهامداران وجود دارد البته افزایش شدید قیمت سهام و ترکیدن حباب قیمت گاه باعث قفل شدن معاملات و کاهش شدید نقد شوندگی سهامداران می گردد. در افرایش حبابی قیمت ها برای شرکت های مشکوک احتمال تکرار تجربه پدیده شاندیز وجود دارد. و ممکن است سهامداران خرد ضررهای بسیار بیشتر از ۶% فعلی را تجربه کنند.

بنابراین کنترل اوضاع در نهایت به نفع سهامداران خرد خواهد بود.

**آقای انارکی بعضی از سهم ها ۳۰% آمدن پایین بعضی ها مثبت اند این ضرر و زیان ها چه خواهد شد؟ و سهامداران خرد چه باید بکنند؟

حدود ۶% افت را امروز شاهد هستیم و شاید روزهای قبل یکم بیشتر اما به هر حال بازار راه خودش رو پیدا خواهد کرد و کاهش نوسان باعث میشود که سهامداران کوتاه مدت و سهامدارانی که معمولا بازار رو بهم می ریزند از این بازار اندکی خارج شوند و شاهد کاهش تقاضا شویم. اما دیگر تقاضا ها واقعی خواهد بود. در این حالت ریسک سهامداری در بازار پایه کاهش پیدا خواهد کرد بی تردید رها کردن بازار پایه می توانست عمق فاجعه را دو چندان کند البته ذکر این نکته ضروری است در بازار سهام بایستی همیشه به فکر اطلاع رسانی به موقع و کاهش ریسک سهامداران خرد بود. چراکه رنجش و زیان سهامداران خرد موجب خروج از بازار سرمایه و ورود به بازارهای دلالی چون ارز و سکه را به دنبال خواهد داشت.