کاهش ذخایر ماهیان خاویاری دریای خزر

0
۴۴۸ بازدید

کاهش ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر به دلیل صید بی‌رویه، از بین رفتن محل‌های تخم‌ریزی این نوع ماهی، ورود فاضلاب‌های شهری به رودخانه محل تخم‌ریزی و استخراج نفت در حوزه شمالی و غربی دریای خزر از عوامل اصلی این مسئله است

رئیس سازمان شیلات اعلام کرد

گروه تولید-رئیس سازمان شیلات ایران گفت: بر اساس تصمیمات گرفته‌شده، تا ۳ سال واردات ماهی تیلاپیا به کشور ممنوع است، آنهایی که اکنون حواله واردات در دست دارند، می‌توانند اقدام به واردات کنند، اما حواله جدیدی صادر نمی‌شود.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، حسن صالحی در نشست خبری که به مناسبت دهه فجر و ارائه عملکرد این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: یکی از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی و افزایش صادرات غیرنفتی، تولید آبزیان پرورشی و صادرات آن است که امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۷ درصد از نظر ارزش محصولات شیلاتی رشد داشته و واردات نیز در این حوزه ۲۴ درصد کاهش یافت.

وی به کاهش ذخایر آبزیان دریای خزر در دو دهه اخیر اشاره کرد و گفت: زمانی صادرات خاویار دریای خزر بیشترین سهم را در سبد صادرات آبزیان ما داشت، اما به‌مرور به سمت پرورش ماهی، میگو و حتی ماهیان خاویاری رفتیم، به‌طوری‌که اکنون ۸۵ مزرعه پرورش ماهی خاویاری در کشور داریم که ۳ تن خاویار از آنها تولید شده و ۲ هزار و ۱۰۰ تن گوشت ماهی خاویاری در سال گذشته تولید کردیم، همچنین در بخش میگوی پرورشی در دو سال اخیر رشد ۲۰ درصدی داشته‌ایم و امیدواریم تا پایان برنامه ششم ۶۰ هزار تن میگوی پرورشی تولید و صادر کنیم.

رئیس سازمان شیلات همچنین در مورد پرورش ماهیان قزل‌آلا و اینکه سه سال پیش با بروز یک بیماری ویروسی بخش زیادی از مزارع پرورشی آسیب دید، گفت: تا دو سال پیش تولید قزل‌آلا صرفاً برای مصرف داخلی بود و اگر ۵ هزار تن قزل‌آلا تولید می‌کردیم روی دست تولیدکننده‌ می‌ماند، اما امروز ۱۵۰ هزار تن ماهی پرورشی قزل‌آلا تولید می‌شود و به کشورهای حوزه خلیج‌فارس، روسیه و اخیراً هم آسیای جنوب شرقی قزل‌آلای پرورشی صادر می‌شود و امیدواریم بتوانیم قزل‌آلا با سایزهای ۱٫۵ تا ۲٫۵ کیلوگرم را که جایگاه ویژه‌ای در صادرات آبزیان دارد را تولید کنیم.

وی همچنین توسعه پرورش ماهی در قفس را یکی از کارهای مهم این سازمان دانست و افزود: سال گذشته ۱۰ هزار تن ماهی در قفس تولید شده که امسال به ۲۰ هزار تن می‌رسد و ۷۰ بهره‌بردار موافقت اصولی دریافت کرده‌اند و ۴۰۰ قفس در دریا مستقر شده‌ است.

صالحی همچنین به این نکته اشاره کرد که صید تجاری در دریای خزر از سال ۲۰۱۰ ممنوع شده است تا بتوانیم بازسازی ذخایر را انجام دهیم و فسیل ماهیان زنده دریای خزر حفظ شود.

رئیس سازمان شیلات همچنین به رشد صید جمهوری اسلامی ایران در آب‌های اقیانوس هند اشاره کرد و گفت: در صید تن‌ماهیان در بین ۳۵ کشور صیدکننده مقام اول را داریم و شاخص‌های استاندارد صید در این بخش را رعایت می‌کنیم.

وی همچنین از فروش آنلاین ماهی تازه به ۴ کلان‌شهر کشور خبر داد و گفت: مصرف‌کنندگان می‌توانند از طریق آنلاین ماهی محصول خود را سفارش داده و ۴۸ ساعت بعد ماهی تازه را درب منزل تحویل گیرند.

رئیس سازمان شیلات در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گفته می‌شود ماهی شانه‌دار به‌عنوان عامل بیوتروریسم یکی از دلایل مهم کاهش ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر است، تصریح کرد: تاکنون چیزی در این زمینه نشنیده‌ام و آنچه که ما شنیده‌ایم این است که کاهش ذخایر ماهیان خاویاری در دریای خزر به دلیل صید بی‌رویه، از بین رفتن محل‌های تخم‌ریزی این نوع ماهی، ورود فاضلاب‌های شهری به رودخانه محل تخم‌ریزی و استخراج نفت در حوزه شمالی و غربی دریای خزر از عوامل اصلی این مسئله است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: «چه کاری برای بازسازی ذخایر دریای خزر انجام داده‌ایم؟» گفت: رهاسازی بچه ماهی‌های خاویاری توسط ایران و روسیه را به‌طور مدام انجام می‌شود که قزاقستان و آذربایجان هم این کار را شروع کرده‌اند، اما ترکمنستان هنوز کاری در این زمینه انجام نداده است.

صالحی در پاسخ به این سؤال که بالاخره واردات ماهی تیلاپیا ممنوع شده است یا نه، گفت: فعلاً توافق کرده‌ایم که تا سه سال اگر بتوانیم از منابع داخلی نیاز مصرف ماهی تیلاپیا را تأمین کنیم، این ماهی وارد نشود، ولی آنهایی که اکنون حواله واردات را در دست دارند می‌توانند اقدام به واردات کنند، اما حواله جدیدی صادر نمی‌شود، مضاف بر اینکه در دو سال اخیر واردات این ماهی از ۸ هزار و ۱۰۰ تن در سال ۲۰۱۵ به ۶ هزار و ۱۰۰ تن کاهش یافته است.رئیس سازمان شیلات در توضیح بیشتر این موضوع گفت اگر تیلاپیا بد است چرا آن را پرورش می‌دهند و کشورهای حوزه خلیج‌فارس و حتی روسیه نیز آن را پرورش می‌دهند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=77729