کاهش خام فروشی مواد معدنی در سایه افت قیمت جهانی

0
۴۴۲ بازدید

گروه تولید: رییس سازمان توسعه تجارت از کاهش ۲۳ درصدی خام‌فروشی مواد معدنی خبر داد و گفت: این آمار نشان‌گر توجه به رویکرد صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر در کشور است.

ولی‌الله افخمی‌راد – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – اظهار کرد: در سال ۱۳۹۳ صادرات مواد خام معدنی با روندی نزولی ۲۳ درصد کاهش ارزشی و ۲۵ درصد کاهش وزنی را شاهد بوده‌ است، این در حالی‌ است که بخش اعظم صادرات در این مجموعه مربوط به سنگ آهن است که از نظر ارزش ۲۸ درصد کاهش و از نظر وزنی ۲۹ درصد کاهش صادرات را نشان می‌دهد .

به گفته او کاهش قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی از عوامل اصلی کاهش صادرات و شرایط حاکم بر بازار در این بخش تلقی می‌شود؛ به طوری‌که در سال ۱۳۹۳ قیمت جهانی از حداکثر ۱۱۰ دلار به کمتر از ۶۰ دلار تنزل یافت. صادرات سنگ آهن در سال گذشته به ۱.۱ میلیارد دلار و وزن ۱۸.۸ میلیون تن رسید، در حالی‌که صادرات آن در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۱.۶ میلیارد دلار و به وزن ۲۶.۵ میلیون تن گزارش شده است.

رییس سازمان توسعه تجارت تاکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال ۱۳۹۳ در راستای حمایت از صنایع پایین‌دست و ایجاد محدودیت برای صادرات مواد خام و میانی مورد نیاز در داخل کشور، پیشنهاد وضع عوارض بر صادرات ۲۴ قلم کالای صادراتی را جهت تصویب به شورای اقتصاد ارسال کرد که از این بین ۱۳ قلم در دسته مواد معدنی (خام و میانی) طبقه‌بندی شده و برای هر کدام عوارض صادراتی معادل ۱۰ تا ۸۰درصد پیشنهاد شد.

افخمی‌راد یادآور شد: هر چند فرآیند تصویب نهایی وضع عوارض صادراتی در شورای اقتصاد به دلیل وجود اختلاف نظرهایی، طولانی و زمان‌بر شد اما باید توجه داشت که تهیه لیست مذکور در آن مقطع زمانی فعالیت‌های صادراتی صادرکنندگان محصولات خام را به دلیل عدم اطمینان از شرایط آتی صادرات و عدم ثبات فضای تجاری به طور مستقیم تحت تأثیر قرارداد و با محدودیت‌های جدی مواجه کرد.

به گفته افخمی‌راد کاهش صادرات مواد خام از یک‌سو و از سوی دیگر رشد صادرات انواع محصولات معدنی در سال ۱۳۹۳ بیانگر توجه به رویکرد صادرات محصولات با ارزش افزوده بالاتر در کشور است که این امر در قالب سیاستگذاری‌های صورت‌گرفته در ارتباط با برقراری محدودیت در صادرات مواد و محصولات با ارزش افزوده کمتر و نبود مشوق‌های صادراتی برای این گروه از صادرکنندگان تجلی یافته است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13919