کد خبر: 6653
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۳
گروه : جهان انرژی

کاهش تلفات برق منجر به صرفه جویی ۲ میلیارد دلار در سال می‌شود

کاهش تلفات برق منجر به صرفه جویی ۲ میلیارد دلار در سال می‌شود

گروه امورزیربنایی: رییس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران گفت: کاهش سالانه پنج تا شش درصدی تلفات شبکه برق، می‌تواند معادل دو میلیارد دلار صرفه‌جویی برای کشور به همراه داشته باشد.

سعید مهذب‌ترابی رییس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران در نشست هم‌اندیشی تخصصی شرکت‌های پیمان‌کاری، تولیدی و مهندسی در کاهش تلفات شبکه‌های برق و تعیین فرصت‌های جدید کسب‌وکار که در حاشیه برگزاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران تشکیل شد، گفت: سالانه حدود 30 میلیارد کیلووات‌ساعت تلفات انرژی داریم که صنعت برق موظف شده است سالانه یک درصد از این تلفات را کاهش دهد.

وی با بیان اینکه صنعت برق همواره در مبحث بهره‌وری و نوآوری پیشرو بوده است، افزود: اگر بتوانیم در طول یک سال پنج تا شش درصد کاهش تلفات داشته باشیم، موجب حدود 10 میلیارد کیلووات‌ساعت صرفه‌جویی در صنعت برق خواهد شد که از نگاه ملی حدود 2500 میلیون لیتر در سوخت صرفه‌جویی می‌شود و این میزان صرفه‌جویی در سوخت می‌تواند معادل دو میلیارد دلار امکان صرفه‌جویی در بخش کاهش تلفات را فراهم کند.

مدیرعامل شرکت مهندسان مشاور نیرو اظهار داشت: تلفات مقوله‌ای نیست که بشود کشورها و استان‌های مختلف را با هم سنجید ضمن اینکه نوع مشترک و مدل نصب لوازم اندازه‌گیری در میزان تلفات موثر است.

وی ادامه داد: هر کیلووات‌ساعت تلفات بین 300 تا 500 تومان هزینه دارد و برای کاهش تلفات کلی در شبکه‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری حدود چهارهزار میلیارد تومان خواهد بود.

مهذب ترابی تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در بخش کاهش تلفات فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران و همچنین فرصت مناسبی برای کسب‌وکار و کسب درآمد برای سرمایه‌گذار است.

وی با بیان اینکه در سال 2007 از نظر میزان تلفات رتبه یازدهم را در جهان داشته‌ایم، اظهار داشت: باید با انسجام و تعامل بین دولت و شرکت‌های خصوصی، تلاش کنیم تلفات را تا حد امکان کاهش دهیم.