کد خبر: 3871
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۳

کاهش بیشتر قیمت طلا در هفته جاری

کاهش بیشتر قیمت طلا در هفته جاری

گروه بازارپول : انتظار می‌رود قیمت جهانی طلا در هفته جاری با انتشار آمار مثبت از فعالیت اقتصادی در آمریکا که تقاضای سرمایه گذاری برای این فلز گرانبها را محدود خواهد کرد، کاهش بیشتری پیدا کند

قیمتهای طلا همچنین تحت تاثیر نشست کمیته بازار آزاد فدرال بانک مرکزی آمریکا قرار خواهد گرفت که ممکن است اشاره بیشتری از زمان افزایش نرخهای بهره فراهم کند. همچنین تنشهای جئوپلیتیکی در خاورمیانه نیز عامل تاثیرگذار دیگری در قیمت طلا خواهد بود.
از میان ۲۲ تحلیلگر شرکت کننده در نظرسنجی طلای کیتکو، ۱۴ نفر پیش بینی کردند قیمت طلا در هفته جاری کمتر خواهد بود در حالیکه چهار نفر افزایش و پنج نفر ثابت ماندن قیمتها را پیش بینی کردند.
به گفته تحلیلگران، در هفته جاری اخبار اقتصادی مهمی در آمریکا منتشر خواهد شد و از سوی دیگر سیل اخبار مربوط به تنشهای جئوپلیتیکی که در چند ماه گذشته تاثیر قابل توجهی در بازار طلا داشته اند، همچنان ادامه دارد.
بر اساس گزارش اینترنشنال بیزنس تایمز، از سوی دیگر تقاضای فیزیکی در آسیا همچنان ضعیف مانده که در نتیجه آن صعود طلا محدودتر شده است. آمار جدیدی که از سوی دولت هنگ کنگ منتشر شده، نشان می‌دهد چین – بزرگترین خریدار طلا در دنیا - از طریق این منطقه تنها ۴۰٫۵ تن طلا در ژوئن وارد کرده است که ۲۳ درصد نسبت به ماه پیش از آن و ۶۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش داشته است. واردات چین برای چهارمین ماه پیاپی کاهش داشته و به پایین‌ترین سطح در ۱۷ ماه گذشته رسیده است
در صورتیکه روند خرید چین در نیمه دوم سال جاری میلادی افزایش پیدا نکند، واردات کل سال این کشور از هنگ کنگ کمتر از ۸۰۰ تن خواهد بود در حالیکه چین سال گذشته ۱۱۵۸ تن طلا وارد کرده بود.
هر اونس طلا برای تحویل در اوت در معاملات روز جمعه بازار نیویورک ۱۲٫۵۰ دلار افزایش یافت و به ۱۳۰۳ دلار رسید اما قیمت طلا در هفته گذشته ۶٫۱۰ دلار کاهش داشت که دومین کاهش هفتگی پیاپی بود.
روند صعود ۱۲ ساله طلا سال گذشته پس از اعلام آغاز تعدیل تدابیر محرک مالی بانک مرکزی آمریکا متوقف شد و قیمت این فلز گرانبها ۲۸ درصد سقوط کرد اما قیمت طلا از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون با وجود تداوم روند تعدیل تدابیر محرک مالی بانک مرکزی آمریکا تحت تاثیر تنشهای جئوپلیتیکی در اوکراین، ۸٫۶ درصد رشد داشته است.
تحلیلگران در نظرسنجی اخیر رویترز پیش بینی کرده‌اند با بازگشت سیاست پولی آمریکا به وضعیت عادی و ضعیف ماندن تقاضای آسیا، قیمت طلا در نیمه دوم سال ۲۰۱۴ کمتر خواهد شد و به سوی دومین کاهش سالانه پیش می‌رود.
بر اساس این نظرسنجی، متوسط قیمت هر اونس طلا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی به ۱۲۷۰ دلار می‌رسد که در مقایسه با متوسط قیمت ۱۲۹۰ دلار در نیمه اول سال، پایین‌تر است. همچنین برای کل سال ۲۰۱۴ متوسط قیمت ۱۲۷۷ دلار و برای سال ۲۰۱۵ قیمت پایین‌تر از ۱۲۵۰ دلار برای هر اونس طلا پیش بینی می‌شود.