کارِ پسته از بحران گذشته است

0
۳۷۲ بازدید

هر کیلوگرم پسته در بازار ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان قیمت خورد

تغییرات اقلیمی کارِ پسته را تا آنجا کشانده که از بحران گذشته؛ کشاورزی که سال گذشته ۳ تن پسته برداشت کرده بود امسال تنها ۱۲ کیلوگرم پسته تَر برداشت کرده است.

با توجه به کمبود محصول، قیمت هر کیلوگرم پسته در بازار ۱۶۰ تا ۱۸۰ هزار تومان به فروش می‌رسد و فروشنده‌ها، دلیل افزایش قیمت را کمبود محصول در سال جاری اعلام می‌کنند.

یکی از پسته کاران زنگی آبادی (شهرستان کرمان) در این زمینه به ایسنا گفت: سال قبل بیش از سه تن پسته برداشت کردم اما در سال جاری تنها ۱۲ کیلوگرم پسته تَر برداشت کرده‌ام.وی دلیل کاهش تولید محصول را شرایط آب و هوایی، کاهش منابع آب و … بیان می‌کند.یکی از بازاریان کرمان نیز در این رابطه اظهار کرد: افزایش قیمت پسته به دلیل کمبود محصول است، کشاورزانی را سراغ دارم که سال‌های قبل چندین تن پسته برداشت می‌کردند اما امسال ۵۰۰ کیلوگرم محصول هم نداشته‌اند.

در همین رابطه،عباس سعیدی-رئیس سازمان جهاد کشاورزی- درباره وضعیت تولید محصول پسته در سال جاری در استان کرمان خاطرنشان کرد: تغییرات اقلیمی در بخش کشاورزی به شدت خود را نشان می‌دهد و کشاورزی، موجودی زنده و تاثیرپذیر از عوامل مختلف از جمله اقلیم است و به همین جهت می‌گوییم میوه‌های سردسیری و گرمسیری و مناطق تقسیم بندی می‌شود زیرا اقلیم باید مناسب با کشت باشد.

وی با بیان اینکه تغییرات اقلیم در جاهایی مثبت و جاهایی منفی واقع می‌شود و چندین سال است که پسته یکسری مشکلات دارد و خشکسالی نیز در طغیان آفت اثر می‌گذارد، گفت: چندین سال است که طغیان آفت پسیل در پسته را شاهد هستیم که از عوامل مهم آن کاهش بارندگی، افزایش دمای تابستان و زمستان و … است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان با اشاره به اینکه در سال گذشته میزان بارندگی که هر ساله انجام می‌شد نیز صورت نگرفت و این مسئله به ویژه در فصل بهار تاثیر گذاشت، افزود: یکی از عواملی که امسال رخ داد و در ۱۰ سال گذشته این اتفاق را شاهد بودیم، عدم تامین نیاز سرمایی درخت پسته است.

سعیدی تصریح کرد: درخت پسته ارقام مختلفی دارد و از ۷۰۰ تا یک هزار ساعت دمای بین صفر تا هفت درجه را نیاز دارد تا مواد بازدارنده رشد در گیاه شکسته شده و در بهار درخت بتواند به موقع استارت زده و سبز شود که در سال گذشته این نیاز سرمایی برطرف نشد و یکی از خسارت‌های اقلیمی بود که به پسته وارد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=91084