ژاپن از احتمال آزادسازی ذخایر نفتی برای مهار قیمت نفت خبر داد

0
۱۳۲ بازدید

احتمالاً ژاپن برای تصویب این اقدام با مشکل مواجه خواهد شد چون طبق قوانین این کشور تنها در زمان محدودیت عرضه یا بلایای طبیعی می‌توان از این ذخایر برداشت کرد نه به‌منظور پایین آوردن قیمت نفت.

  • به‌ گزارش جهان اقتصاد به نقل ازتسنیم، فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن ضمن ابراز آمادگی برای مقابله با روند افزایش قیمت نفت به‌دنبال درخواست آمریکا، اعلام کرد ژاپن برای اولین بار در فکر آزادسازی ذخایر نفتی خود است تا مانع افزایش بیشتر قیمت نفت شود.
  • اما احتمالاً ژاپن برای تصویب این اقدام با مشکل مواجه خواهد شد چون طبق قوانین این کشور تنها در زمان محدودیت عرضه یا بلایای طبیعی می‌توان از این ذخایر برداشت کرد نه به‌منظور پایین آوردن قیمت نفت.
  • دولت جو بایدن که با کاهش محبوبیت بین مردم و بالا رفتن قیمت بنزین مواجه است، برخی از بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا را برای آزادسازی ذخایر استراتژیک نفتی تحت فشار گذاشته است تا مانع بالا رفتن بیشتر قیمت انرژی شود.
  • کیشیدا گفت: «ما به‌دنبال راهی هستیم که قانوناً بر سر قول خود به آمریکا و سایر کشورهای نگران در مورد قیمت نفت، برای همکاری با آن‌ها بمانیم. ما به‌دقت شرایط هر کشور و کاری را که ژاپن می‌تواند انجام دهد بررسی می‌کنیم و به نتیجه خواهیم رسید».

ژاپن قبلاً در اوایل دهه ۱۹۹۰ برای بیرون آمدن از بحران جنگ خلیج فارس و همچنین در زمان زلزله مرگ‌بار و سونامی در ۲۰۱۱، از ذخایر استراتژیک خود برداشت کرده بود.

توکیو از نزدیک در حال بررسی تأثیر افزایش قیمت نفت بر سومین اقتصاد بزرگ دنیاست تا بتواند تصمیم درست را بگیرد.

ژاپن که منابع نفتی چندانی ندارد، وابسته به نفت خاورمیانه است. افزایش اخیر قیمت نفت و ضعیف شدن ارز این کشور هزینه واردات را بالا برده و ضربه دیگری به اقتصاد وابسته به تجارت این کشور زده است.

دولت کیشیدا در روز دوشنبه از یک طرح محرک اقتصادی ۴۹۰ میلیارد دلاری پرده برداشت که شامل اقداماتی برای مقابله با قیمت بالای نفت هم می‌شود. ژاپن قصد دارد به پالایشگاه‌های نفت یارانه پرداخت کند تا قیمت عمده‌فروشی بنزین و سوخت پایین بیاید و فشار کمتری به خانواده‌ها و شرکت‌ها وارد شود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=162519