چین پرچمدار هوش مصنوعی

0
۷۷ بازدید

تازه ترین گزارش توسعه هوش مصنوعی حاکی از آن است که چین در سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۶ درصد از کل اختراعات جهان در این حوزه را به خود اختصاص داده است.

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، هوش مصنوعی یکی از حوزه های مهم در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات به شمار می آید و بسیاری بر این باورند هوش مصنوعی، زندگی مردم را بهتر خواهد کرد.انجام برخی کارهای معمولی امروزی مانند تشخیص صدا، ترجمه همزمان متن، هدایت اتومبیل های خودکار و فعالیت ربات های کارخانه ساز همگی تنها نمونه هایی از کاربرد هوش مصنوعی در صنعت امروز است.هوش مصنوعی امروزه حتی در تولید مدل های پیش بینی آب و هوا و یا محاسبات نجومی و یا شناسایی علائم بیماری از طریق تصویربرداری پزشکی نیز کاربرد گسترده و بسیار زیادی پیدا کرده است.

جمهوری خلق چین از کشورهایی است که در دهه های اخیر سرمایه گذاری وسیعی در زمینه هوش مصنوعی انجام داده است. به طوری که تازه ترین گزارش توسعه هوش مصنوعی حاکی از آن است که چین در سال ۲۰۲۰ میلادی ۷۶ درصد از کل اختراعات جهان در این حوزه را به خود اختصاص داده است.

در این ارتباط گفته شده است که چین در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۹۰ هزار اختراع را در حوزه هوش مصنوعی به نام خود ثبت کرده واز این نظررتبهاولجهان را به دست آورده است. این در حالی است که کل اختراعات حوزه هوش مصنوعی جهان در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۵۲۰ هزار اختراع بوده است. از سوی دیگر شمار کارشناسان هوش مصنوعی در چین اکنون به بالای ۲۰ هزار نفر رسیده در صورتی که این رقم برای کره جنوبی فقط ۲ هزار و ۶۰۰ نفر است. البته چین در این بخش از آمریکا که دارنده ۲۸ هزار کارشناس در این عرصه است، عقب تر حرکت می کند.

براساس آمار موسسات ارزیابی دانشگاهی طی سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰، چین هر سال بیش از هر کشور دیگری مقالات مرتبط با هوش مصنوعی تولید کرده است. در دوره یاد شده، میزان تولید تحقیقات مرتبط با هوش مصنوعی در چین تقریباً هر ساله بیش از ۱۲۰٪ افزایش یافته است، در حالی که میزان تولید در آمریکا تنها ۷۰٪ افزایش سالانه را تجربه کرده است. آمریکا طی چند دهه گذشته همواره با داشتن بیشترین میزان انتشار مقالات علمی و پژوهشی در زمینه هوش مصنوعی پیشتاز بوده است. اما همزمان چین در سالهای اخیر میزان تولیدات علمی خود در این زمینه را به میزان چند برابری افزایش داده است.

همچنین هند با تولید ۲۳ هزار و ۳۰۰ نسخه مقاله علمی و پژوهشی در زمینه هوش مصنوعی طی سال میلادی گذشته در رتبه سوم جهانی این حوزه قرار گرفته است.

آکادمی فناوری ارتباطات و اطلاع رسانی چین گزارش کرده است که ۴۰ درصد از شرکت هایی که گرایش کاری آنها به هوش مصنوعی مرتبط است به دنبال دستیابی به فناوری های جدیدتری در این بخش هستند و ۲۷ درصد هم روی ساخت ربات های پیشرفته متمرکز شده اند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=155241

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here