چین واردات نفت ارزان آمریکا را افزایش داد

0
۲۰۹ بازدید

واردات نفت آمریکا به چین در ماه جولای ۱۳۹ درصد افزایش داد.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، چین اخیراً واردات نفت خام آمریکا را افزایش داده است. شاید دلیل این اقدام چین تلاش برای تعهد به سهمیه واردات انرژی طبق قرارداد تجاری با آمریکا باشد و شاید هم سعی می کند از قیمت بسیار ارزان نفت خام آمریکا بهره ببرد. ولی در هر صورت این روند رو به پایان است.

اطلاعات ریفینیتیو نشان می‌دهد چین در ماه جاری می‌تواند بین ۸۷۸ تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز واردات نفت داشته باشد و پس از آن جریان واردات نفت خام آمریکا کاهش می‌یابد. دلیل این امر بسیار ساده و نگران کننده است. نفت خام آمریکا که از ماه جولای وارد چین می شود، بسیار قبل‌تر و در سه ماهه دوم سال خریداری شده بود.

واردات نفت آمریکا به چین در ماه جولای ۱۳۹ درصد افزایش داد. این نفت زمانی خریداری شد که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا به پایین‌ترین رقم رسیده بود. قیمت نفت از آن زمان تا حدود ۴۰ دلار در هر بشکه افزایش یافته، بنابراین حجم خرید آن به سطح معمول تری بازگشت است.

یک بخش نگران کننده هم وجود دارد: بهبود قیمت نفت بیشتر مربوط به افزایش واردات چین مخصوصاً از آمریکا بوده است. افزایش واردات همواره به معنای بهبود تقاضا بوده ولی اینبار شرایط فرق می‌کند. پالایشگاه های چین از نفت خام پر شده اند که دلیل اصلی آن قیمت پایین نفت بوده نه رفع تقاضای فزاینده.

تقاضای نفت چین از زمان برداشته شدن قرنطینه ها و تعطیلی های ناشی از همه گیری ویروس کرونا بهبود یافته ولی از آنجایی که چین یک اقتصاد منزوی نیست، رونق صنعت پالایشگاهی آن وابسته به رشد تقاضا در آسیا و کل جهان است و با توجه به افزایش آمار ابتلا به ویروس کرونا در مناطق مختلف دنیا، روند بهبود تقاضا کند شده و بر واردات نفت چین هم تاثیر می گذارد.

واردات نفت خام از آمریکا اغلب توجیه اقتصادی برای پالایشگاه‌های چین ندارد ولی پکن خرید نفت آمریکا را در آستانه انتخابات ریاست جمهوری این کشور ادامه می‌دهد. چین می داند اگر ترامپ پیروز این انتخابات باشد، مشکلات تجاری آن با آمریکا افزایش خواهد یافت. برخی تحلیلگران عقیده دارند چین احتمالاً از فصل بهار فروش نفتی را که با قیمت ارزان خریداری کرده بود، آغاز می‌کند. این اقدام چین خبر بدی برای قیمت نفت خواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=112820