چین به فولادسازانش یارانه می دهد

0
۳۴۳ بازدید

دفاع تمام قد رییس ایمیدرو از فولاد سازان

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com

مدیرعامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی (ایمیدرو) از پیشنهادات این سازمان به وزارت صنعت برای افزایش تعرفه واردات فولاد، اختصاص جایزه صادراتی به واحد‌های تولیدی و کاهش قیمت تمام شده فولاد خبر داد.

مهدی کرباسیان – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – روزدوشنبه در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه شرکت ملی مس ایران و صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی برای حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، درباره‌ تعرفه‌ واردات فولاد اظهار کرد: این تعرفه‌ها پاسخگو نیست، چرا که در حال حاضر چین یارانه قابل توجهی برای صادرات فولاد اختصاص داده اما در کشور ما تعرفه ۱۰ تا ۲۰ درصدی برای واردات فولاد درنظر گرفته شده است. در حالیکه در کشورهایی مثل ترکیه این رقم به ۳۰ درصد می‌رسد.

کرباسیان با بیان این‌که پیشنهاد ما این است که صادرات فولاد در اولویت قرار گیرد، خاطر نشان کرد: در سال گذشته ۲.۵ میلیون تن صادرات داشتیم که پیش‌بینی می‌کنیم این رقم در سال جاری افزایش یابد. اما اساسا راهکارهای دیگری در این زمینه نیاز است.

به گفته وی یکی از پیشنهادات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی افزایش تعرفه واردات فولاد است تا واحد‌های تولیدی دچار وقفه و مشکل نشوند.

وی ادامه داد: دومین پیشنهاد ما این است که در حوزه تولید سیستم بانکی تسهیلاتی را با نرخ‌های مناسب‌تر به تولید‌کنندگان اعطا کند.

کرباسیان همچنین یکی از مهم‌ترین محرک‌ها برای خروج صنعت از رکود را اقدام سریع برای اختصاص جایزه صادراتی به واحد‌های تولیدی دانست و افزود: باید به واحدهای تولیدی که ارزش افزوده بالایی برای کشور دارند جایزه صادراتی اعطا شود تا چرخه تولید به حرکت درآید و از رکود خارج شود.

وی در واکنش به ایجاد کارگروهی در شورای رقابت برای بررسی انحصار در بازار فولاد اظهار کرد: به هیچ عنوان اعتقاد نداریم که بازار فولاد انحصاری است، اما در برخی اقلام ما تولید داخلی نداریم که باید با سیستم تعرفه وارد کشور شوند.

کرباسیان در ادامه با تاکید براین‌که واحد‌های تولیدی ما نباید از واردات منع شوند، افزود: باید زمینه رقابت ایجاد شود. وقتی دولت چین یارانه صادراتی اعطا می‌کند در واقع قیمت تمام شده‌اش پایین‌تر از قیمت تمام شده ما خواهد بود؛ بنابراین باید به سمتی برویم که قیمت‌های تمام شده در شرایط رقابتی قرار گیرند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13552