چگونه یک اثر در فهرست آثار ملی و جهانی جای می گیرد

0
۱,۸۳۴ بازدید

گروه اجتماعی: در پی اظهار نظر برخی نمایندگان مجلس

مبنی برعدم نیاز ثبت جهانی آثار تاریخی ایران جهان اقتصاد تفاوت ثبت آثار ملی و ثبت جهانی و همچنین ارزش ثبت جهانی یک اثر را بررسی می کند:

فهرست آثار ملی ایران مجموعه‌ای از آثار تاریخی ایران است که به مستوجب قانون حفظ آثار ملی مصوبه ۱۳۰۹ مجلس شورای ملی به طور رسمی ثبت شده‌اند. این قانون ابتدا تنها شامل آثار به جا مانده تا دوران زندیه را شامل می شد اما پس از ثبت کاخ گلستان، آثار دوره قاجار نیز به این فهرست اضافه شد.
دلایل مشخصی برای ثبت یک اثر در فهرست آثار ملی وجود دارد از جمله آنکه اثر باید نشان دهنده مقطعی از تاریخ ملی یا بین المللی با بار غنی فرهنگی و تاریخی باشد و یا در ارتباط با شخصیتهای برجسته تاریخ کشور و یا نشانگر گوشه‌ای از زندگی، فعالیت یا آثار آنان باشد. همچنین اثر در سطح ملی یا بین المللی حاوی اطلاعات جامعی از تاریخ و معارف انسانی، فرهنگ و تمدن بشری تاریخ علوم و فنون هنرها باشد و یا نقش تعیین کننده ایی را در این زمینه ایفا کند و همچنین اثر نزد عامه مردم و عرف مورد احترام یا توجه خاص باشد.
پس از تشکیل سازمان میراث فرهنگی در سال ۱۳۶۷ وظیفه تشخیص آثاری که قابلیت حفظ و نگهداری و ثبت در فهرست آثار ملی کشور را دارا هستند بر عهده آن سازمان قرار گرفت. این بدین معناست دولت و در راس آن میراث فرهنگی به عنوان متولی، صلاحیت ثبت یک اثر را دارند؛همچنین دولت باید مخارج حفاظت از بناهای ثبت شده متقبل و یا برای مالکان آثار تاریخی امتیازاتی قائل شود.
فهرست میراث جهانی
در سال ۱۹۴۵ میلادی سازمان ملل متحد، مرکزی آموزشی، علمی و فرهنگی ساخت که به اختصار «یونسکو» نامیده می‌شود. هدف این سازمان، کمک به صلح و امنیت در جهان از راه همکاری بین‌المللی در زمینه‌های آموزشی و علمی و فرهنگی و البته بر پایه منشور سازمان ملل متحد است.
فهرست میراث جهانی، یکی از ابزارهای پیش بینی شده در معاهده «میراث جهانی یونسکو» سال ۱۹۷۲ است. این معاهده، پس از بررسی خرابی‌های ناشی از جنگ جهانی دوم برای حفاظت از آثار فرهنگی و طبیعی در جهان شکل گرفت تا بدین ترتیب، آثاری منحصر به فرد و دارای مؤلفه‌های جهان‌شمول، نگهداری شده و به جهانیان معرفی شود.
ارزش‌گذاری میراث جهانی به گونه‌ای است که برای شناسایی یک اثر جهانی، ده معیار تعریف شده که البته دارا بودن یک معیار هم برای اثبات شایستگی ثبت آن بسنده می‌کند؛ برای نمونه، آن اثر باید نشان دهنده نبوغ و خلاقیت انسانی باشد، یا اینکه شاهدی باشد بر تبادل ارزش‌های انسانی در یک دوره تاریخی یا گواهی از پیشرفت در زمینه معماری، فناوری، طراحی شهری و … باشد.
دلایل ثبت میراث جهانی
اما در پاسخ لزوم ثبت اثر در فهرست جهانی می توان چند نکته را یادآور شد: صنعت توریسم و گردشگری در برخی کشورها منبع اصلی درآمد است. ایران نیز با نگاهی مثبت تلاش می کند از ظرفیتهای بی پایان خود در این حوزه استفاده کند. در این میان هر چه تعداد میراث جهانی ثبت شده در هر کشور بیشتر باشد، گردشگران بیشتری برای دیدار از آن مقصد نشان می دهند. با توجه به ارزشهای در نظر گرفته شده برای ثبت میراث یک کشور در فهرست جهانی، این امر باعث هدفمند کردن مراقبت ها و حفاظت ها از داشته های ملی می شود.
تا اکنون ۱۷ اثر از آثار ملی ایران در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8317