چگونه برای نوجوانان برنامه تلویزیون بسازیم

0
۹۲۱ بازدید

با نگاهی به پخش برنامه تازه نفس

تهیه‌کننده برنامه تازه‌ نفس که این روزها از شبکه سه سیما ویژه نوجوانان و جوانان به روی آنتن می‌رود، معتقد است: برنامه‌ ساختن برای مخاطبان نوجوان بسیار دشوار است، اما یک قِلِق‌هایی دارد که آن هم در انتخاب مجری، انتخاب آیتم‌های درست و مشارکت مخاطب تعریف می‌شود.

محمود سلامیان تهیه‌کننده برنامه تازه نفس که پیش از این نیز برای نوجوانان برنامه‌های متعددی ساخته است، یادآور شد: از سال ۸۶ تولید برنامه‌ی ویژه نوجوانان را آغاز کردم. «آستانه»، «عصر بخیر بچه‌ها»، «پرواز گل»، «بهاری شو» و «بچه‌های ایران» برنامه‌هایی بودند که در شبکه‌های مختلف تلویزیونی پیش از این تولید کرده‌ایم، اما برنامه «تازه نفس» برای اولین بار است که برای مخاطب نوجوان، در شبکه سه ساخته می‌شود.

وی علت ساخت برنامه ویژه مخاطبان نوجوان برای اولین بار در شبکه سه را ضعف برنامه‌های خاص نوجوانان در شبکه‌های مختلف سیما عنوان کرد و گفت: دلیل تولید برنامه «تازه نفس» در شبکه سه سیما برای اولین بار، ضعف شبکه‌های دیگر در ساخت برنامه‌های نوجوان و جوان بود. در نتیجه به این نتیجه رسیدیم که برنامه‌ای که ویژه نوجوانان ساخته می‌شود در شبکه‌ای پرمخاطب تولید شود.

تهیه‌کننده «تازه نفس» با اعتقاد بر اینکه پیش از این، اولین بار ویژه برنامه خاص نوجوانان را تولید کردیم که بسیار پرمخاطب بود، عنوان کرد: پیش از این صرفا برنامه‌ با حضور خانمی با مقنعه مشکی و انتقال چند پیام مذهبی که بیشتر زمان برنامه را نیز اختصاص به پخش کارتون می‌دادند، پیش می‌رفت اما ما این خط را شکستیم و برنامه‌ای ساختیم که میزان مخاطبان را بالا برد. علت آن هم مشارکت دادن مخاطبان به برنامه است.

سلامیان در عین حال معتقد است: مخاطبان جوان درست است افسارگسیخته هستند اما اگر بدانند صداقت در برنامه وجود دارد، مجذوب آن برنامه می‌شوند. مخاطبان با برنامه «تازه نفس» نیز به جهت روند پیگیری، پیامک‌ها و وبلاگ‌هایی که طراحی شده است، ارتباط خوبی با این برنامه دارند.

او سپس به برنامه «عصر بخیر بچه‌ها» اشاره کرد که پیش از این ۳۵۰ وبلاگ داشته است و همه از سوی مخاطبان طراحی شده‌اند.

این تهیه‌کننده همچنین در پاسخ به اینکه زمان پخش مناسب برای یک برنامه نوجوان و جوان چه ساعاتی در طول شبانه‌روز باید باشد؟ مطرح کرد: همیشه معتقدم زمان مناسب برای برنامه نوجوانان و جوانان ساعت ۱۷ به بعد تا ساعت قبل از ۲۰ است. درخصوص برنامه «تازه نفس» نیز که ساعت ۱۶ به روی آنتن شبکه سه می‌رود، درست است که زمان خوبی نیست اما برنامه به خوبی دیده شده و توانسته است با مخاطب ارتباط برقرار کند.

تهیه‌کننده برنامه «تازه نفس» در پایان به مجریان این برنامه اشاره کرد که در سنین مختلف برنامه را اجرا می‌کنند و گفت: اکثر مجریان ما چهره‌های جدید هستند و در سنین مختلف از جمله ۳۵ ساله، ۲۵ ساله و ۱۹ ساله مجریان این برنامه را تشکیل می‌دهند.

برنامه «تازه نفس» که ویژه نوجوانان و جوانان برای اولین بار در شبکه سه تولید می‌شود روزهای زوج ساعت ۱۶ به روی آنتن می‌رود.

آیتم سرمشق، کارگاه جانورشناسی، گردشگری، مناظره بین شخصیت‌های تاریخی، اورژانس اجتماعی که مشاوره برعکس به مردم می‌دهد از جمله آیتم‌هایی است که در این برنامه پخش می‌شود.

برنامه «تازه نفس» کاری از گروه سرگرمی و تفریحات سالم شبکه سه سیماست که در ۱۲۰ قسمت۶۰ دقیقه ای موضوعات ، مسائل و بسیاری از چالش هایی که نوجوانان و جوانان با آن رو به رو هستند در این برنامه مطرح می شود. مسائل اجتماعی، هنری، ورزشی و فرهنگی محور موضوعاتی است که در «تازه نفس » مورد بررسی قرار می‌گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8608