کد خبر: 5345
تاریخ انتشار: ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
گروه : کشاورزی

چین جدی‌ترین رقیب پسته ایران

چین جدی‌ترین رقیب پسته ایران

رييس اتحاديه تعاوني‌هاي پسته کرماناز نصف شدن توليد پسته کرمان به دليل خشکسالي‌هاي اخير خبر داد و گفت: در گذشته ايران بالاترين رکورد در توليد و صادرات پسته را داشت که اخيرا آمريکا گوي سبقت توليد را از ايران ربود و اکنون هم رقبا فاصله زيادي با ما دارند اما چين پس از آمريکا جدي‌ترين رقيب توليد پسته ايراني است که بايد با توجه به تلاش جدي چيني‌ها در افزايش توليد پسته، آن‌ها را جدي بگيريم‎.


‎جليل مظهري در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: در گذشته سالانه حدود 200 هزار تن پسته در کرمان توليد مي‌شد که سهم حدود 70 درصدي توليد اين محصول در کشور را به خود اختصاص داده بود اما مشکلات اخير از جمله کم‌آبي و کاهش شديد منابع آبي باعث شده که بسياري از باغات پسته استان از بين برود و کشاورزان بخشي از باغ‌هاي خود را از توليد خارج کنند‎.
‎وي افزود: در سال‌هاي قبل از انقلاب حدود 500 حلقه چاه آب در کرمان وجود داشت که آن هم پيشنهاد انگليسي‌ها بود چرا که پيش از اين مردم کرمان از آب قنات براي آبياري باغ‌هاي خود استفاده مي‌کردند که هيچ فشاري بر سفره‌هاي آب زيرزميني وارد نمي‌کرد اما پس از حفر چاه عميق توسط انگليسي‌ها نه تنها قنات‌ها خشک شدند بلکه هر سال سطح آب سفره‌هاي زيرزميني کاهش بيشتري پيدا کرد‎.
‎رييس اتحاديه تعاوني‌هاي پسته کرمان ادامه داد: در حال حاضر حدود 7000 حلقه چاه عميق پروانه‌دار و حدود 11 هزار حلقه چاه عميق بدون مجوز در کرمان وجود دارد که بهره‌برداري بيش از حد از منابع آب سفره‌هاي زيرزميني باعث اين مشکلات شده است‎.
‎مظهري خاطر نشان کرد: در گذشته اگر کسي چاهي در کرمان حفر مي‌کرد با حفر 16 متر چاه از سطح زمين به آب مي‌رسيد اما پس از آنکه انگليسي‌ها پيشنهاد حفر چاه عميق را براي تامين آب کشاورزان دادند ابتدا از چاه‌هاي 100 متري شروع شد و هر 10 سال يکبار عمق اين چاه‌ها بيشتر شد؛ به گونه‌اي که در حال حاضر چاه‌هاي استان کرمان با عمق 300 متري بي‌آب هستند و مشخص نيست با افزايش عمق اين چاه‌ها به 400 متر هم به آب برسيم يا خير؟
رييس اتحاديه تعاوني‌هاي پسته کرمان تصريح کرد: در حال حاضر به دليل وجود مشکلاتي که ناشي از سوء مديريت در کرمان به وجود آمده، اعلام مي‌کنند کشت هرگونه محصول کشاورزي در کرمان ممنوع است در حالي که اگر امروز کرمان با اين مشکل و بحران آب مواجه شده علتش نبود نظارت بر حفر چاه‌هاي بدون مجوز و صدور مجوزهاي بيش از حد براي حفر چاه در اين استان بوده است‎.
‎وي افزود: در حال حاضر بيش از 40 هزار باغدار پسته در کرمان از اين راه ارتزاق مي‌کنند که در اين ميان حدود 10 هزار باغدار داراي چاه‌هاي عميق هستند؛ بنابراين نمي‌توان اعلام کرد که کشت هرگونه محصول کشاورزي در کرمان ممنوع است و معيشت 40 هزار خانوار را در اين استان به خطر انداخت بلکه به جاي آن بايد از توسعه‌ باغ‌هاي پسته در کرمان جلوگيري کرد‎.
‎مظهري اظهار کرد: در گذشته ايران داراي بالاترين رکورد در ميزان توليد و صادرات پسته بود که اخيرا آمريکا گوي سبقت را از ايران در توليد اين محصول ربود. گرچه ديگر رقباي ايران فاصله‌ زيادي با ما دارند اما چين پس از آمريکا جدي‌ترين رقيب پسته ايراني به شمار مي‌رود که بايد با توجه به تلاش جدي چيني‌ها در افزايش توليد پسته آن‌ها را جدي بگيريم‎.