چه کسانی دلواپس بودجه هستند؟!‏

0
۴۰۳ بازدید

علی شفائی- تدوین و تنظیم لایحه بودجه توسط دولت و تصویب آن توسط مجلس،

بی شک یکی از سنگین ترین مسولیت های قوای مجریه و مقننه است، که از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار است.
گذشته از نظم و انضباطی که تدوین این لایحه نیاز دارد، دقت در تعیین ریزترین جزئیات تا توجه به عملیاتی بودن و داشتن قابلیت اجرا، موجب شده تا همواره دولتمردان توجه ویژه ای به این مهم داشته باشند.
در نگاهی به گذشته، بی شک دولت های نهم و دهم به ریاست محمود احمدی نژاد بی انضباط ترین دولت در تدوین لایحه بوده اند، که البته تنها نقطه ضعف آنها تاخیر نبوده و لایحه تنظیم شده نیاز به تغییرات اساسی از سوی وکلای ملت داشته و در اجرا نیز همواره، کسری جزء لاینفک بودجه سال های فعالیت این دو دوره بوده است.
این در حالی است که دولت تدبیر و امید در بازبینی آخرین لایحه تدوین شده از سوی دولت دهم و ارائه به موقع لایحه سال ۹۳ و تلاش برای به موقع آماده کردن لایحه بودجه سال ۹۴، ثابت کرد در برنامه ریزی دخل و خرج کشور توجهی ویژه ای به نظم و انضباط دارد.
اما یکی از مشکلاتی که از سال گذشته پیش روی دولت قرارگرفته و قطعا برای تهیه بودجه سال آینده نیز همچنان پا برجاست، روند نزولی قیمت جهانی نفت و تغییر و تحولات غیرقابل پیش بینی آن است.
این در حالی است که مشکلات بین المللی از یک سو و بی نظمی اقتصادی، رکود و تورم بی سابقه که بخش عمده ای از آنها میراث دولت گذشته است، از سوی دیگر، چون معضلی بزرگ در برابر پافشاری دولت تدبیر و امید بر نظپم و انضباط ایستادگی می کند.
به هرحال همه این موارد نمی تواند بهانه ای باشد برای تدوین لایحه ای ضعیف که البته مردان اقتصادی رئیس جمهور روحانی نیز هیچگاه از این مسائل به عنوان دستاویزی برای رفع تکلیف و مسولیت استفاده نکرده اند و این در حالی است که در سال های پیش هرگاه کشور با مشکلی روبرو می شد، تحریم بهانه ای برای رفع تکلیف بود.
در چنین شرایطی توقع حمایت و همکاری از همه بخش های برای اینکه ایران اسلامی  بتواند همچنان سرافراز رو به جلو حرکت کند، انتظاری بیهوده نیست، چنانکه این مهم از سوی تمام مقامات عالی و ارشد کشور نیز مورد تایید و تاکید است.
اما متاسفانه برخی به دلایل کاملا شخصی تلاش می کنند، به بهانه های مختلف دولت را تحت فشار قراردهند، تا با بروز کوچکترین مشکل، دولت را تخریب و از سندی برای ضعیف نشان دادن دولت استفاده کنند.
نمونه این موضوع را می توان در اظهار نظر برخی در خصوص بودجه سال آینده مشاهده کرد، در حالیکه بودجه به عنوان برنامه دخل و خرج کشور موضوعی ملی است و باید تلاش شود تا به بهترین نحو ممکن تهی و اجرا شود، اما برخی تلاش می کنند با طرح مباحث مختلف، شرایط را به گونه ای پیش ببرند که در اولین قدم لایحه بودجه به موقع تقدیم مجلس نشود و در گام بعدی با اجرای آن با مشکل روبرو شود.
اینچنین است که برخی به جای ارائه نظرات کارشناسی و نقادانه با پیش گرفتن لحن تهدید نسبت به کابینه تدبیر و امید، در خصوص تهیه لایحه بودجه اظهارنظر می کنند.
این رفتار مبین نگرانی و دلواپسی برخی افراد و گروه ها است که ازاین بیم دارند تا با موفقیت و محبوبیت بیش از پیش دولت، عملکرد گذشته و جایگاه واقعی امروزشان نزد مردم روشن تر شود و مجبور شوند نسبت به غفلت و کوتاهیشان در برابر مسولیت هایی که برعهده داشتند و از زیر آن شانه خالی کردند، پاسخگو باشند

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7426