چندین چراغ دارد و بیراه می‌رود ؛ بگذار تا بیفتد و بیند سزای خویش / سرایت بدعت نامبارک تخریب بزرگان از اصناف به اتاق بازرگانی

0
۱۴۰ بازدید

بدعت ناشایست و مخرب، تخریب بزرگان از جامعه صنفی به اتاق بازرگانی هم سرایت کرد و در حالیکه عواقب و تبعات نامبارک این رفتار در جامعه صنفی مصیبت‌هایی زیادی به دنبال داشته است، تکرار آن در اتاق بازرگانی تعبیر سخن سعدی علیه الرحمه است که می فرماید: چندین چراغ دارد و بیراه می‌رود / بگذار تا بیفتد و بیند سزای خویش.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، یکی از آفاتی که چندین سال است به مزرعه اصناف افتاده و موجب شده تا دسترنج سال‌ها بلکه قرن‌های ایشان آسیب ببیند، بدعت نامبارک تخریب بزرگان این جامعه است که نتیجه آن را می‌توان در حال و روز جامعه صنفی کشور مشاهده کرد.

با وجودی که اهالی اتاق بازرگانی در این سال‌ها شاهد آنچه بر سر اصناف آمده، بودند و بدیهی‌ترین اتفاق عدم تکرار خطاهای جامعه صنفی از سوی ایشان بود، اما متاسفانه ظواهر امر اینگونه نشان می‌دهد که جنگ بر سر قدرت، آنقدر جدی است که به تبعات منفی رفتارهای مخرب توجه نمی‌کنند و هداف تسخیر کرسی‌ های هیأت نمایندگان و هیات رئیسه است، حتی به قیمت تخریب ریشه‌ها و از اعتبار انداختن مجموعه‌ای که سودای تصرف آن را در سر دارند.

در حالی که در سال های گذشته روند تخریب بزرگان اصناف در فضای رسانه‌ای و مجازی رونق داشت، به تازگی چنین حاشیه‌های گریبانگیر اتاق بازرگانی شده است و با انتشار فایل صوتی سخنان غلامحسین شافعی در جلسه‌ای خصوصی وی را در برابر دولت و مجلس قرار دادند.

اما ماجرا به همین جا ختم نشد و در حالیکه رئیس اتاق بازرگانی ایران به همراه هیأتی در سفر ترکیه بود، بیانیه‌ای صادر شد و در این بیانیه مجموعه اتاق بازرگانی ایران حساب خود را از رئیس جدا کرد و به گونه‌ای با این اقدام وی را تخریب کرد.

در این خصوص در خصوص انتشار این خبر غلامحسین شافعی پس از بازگشت از سفر عراق، توضیحاتی درباره ویدئوی منتشر شده از سخنان خود در جلسه سال قبل با روسای کمیسیون‌های اتاق ایران ارائه کرد.

پایگاه خبری اتاق ایران، رئیس اتاق ایران پس از بازگشت از سفر عراق، توضیحاتی درباره ویدئوی منتشر شده از سخنان خود در جلسه سال قبل با روسای کمیسیون‌های اتاق ایران ارائه کرد.

غلامحسین شافعی با اشاره به شرایط ویژه کشور گفت: آنچه امروز لازم است مورد عنایت و توجه قرار گیرد اقتصاد کشور است و این امر در سایه برنامه‌ریزی درست، همکاری و تلاش قوای محترم سه گانه، بخش خصوصی و تعاونی و البته هم‌افزایی و اتحاد امکان‌پذیر است. رسالت اصلی و سنگین بخش خصوصی بر اساس وظیفه‌ای که قانون برعهده‌اش گذاشته این است که تلاش کند نظرات کارشناسی و تخصصی خود را در همه حوزه‌های متنوع اقتصادی با بهره‌گیری از دیدگاه‌های فعالان اقتصادی واقعی به‌عنوان مشاوری آگاه به مسائل روز و تحولات، صدیق، مشفق و منصف ارائه کند. اتاق‌ها در شرایط جدید کشور، به انجام این وظیفه تاکید مجدّانه و متعهدانه دارند و برای کمک به اقتصاد ملّی، خود را در کنار دولت و مجلس محترم می‌بینند.

شافعی ادامه داد: چند روز قبل، دقایقی تقطیع شده از یک جلسه خصوصی با تعدادی از رؤسای کمیسیون‌های اتاق ایران و برخی از اعضای هیأت رئیسه که در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ برگزار شده بود توسط افرادی غرض‌ورز از داخل اتاق با مقاصدی خاص منتشر شد که سوءبرداشت‌ها و واکنش‌هایی را به دنبال داشته است.

شافعی با اشاره به ویدئوی مذکور گفت: مقصود از آنچه به عنوان ذهنیت خالی بعضی از نمایندگان محترم در سخنان من در جلسه مطرح شده، اطلاعات ناکافی از مسائل تخصصی اقتصادی است. بدیهی است، افراد بر اساس تجربه و تخصّص خود ممکن است با برخی موضوعات دیگر غیرمرتبط، ناآشنا و یا کم‌اطلاع باشند. در همین رابطه و طبق قانون، اتاق ایران وظیفه دارد به عنوان مشاور قوا در زمینه‌های اقتصادی، بازرگانی و غیره در تعامل با نمایندگان قوا و بخصوص نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی آنان را در صورت لزوم از لحاظ ارائه اطلاعات تخصصی مفید شارژ کرده و البته این تعامل دو سویه است تا به صورت همه‌جانبه اقتصاد ملّی را در مسیر درست هدایت کنند.

رئیس اتاق ایران به ارتباط مستمر و سازنده میان بخش خصوصی و مجلس شورای اسلامی نیز اشاره کرد و گفت: مجموعه اتاق بازرگانی به‌ویژه رؤسای بزرگوار اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سراسر کشور، روسای فهیم تشکّل‌ها، کمیسیون‌های اتاق ایران و اتاق‌های مشترک بازرگانی همواره رابطه مطلوب و سازنده‌ای با نمایندگان محترم مجلس داشته‌اند که حاصل آن اقدامات مؤثر نمایندگان در اقتصاد کشور بوده است. از جمله این اقدامات می‌توان به قانون سیاست‌های کلی اصل ۴۴، قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار، قانون رفع موانع تولید و غیره اشاره کرد که همگی اقداماتی بنیادین بوده‌اند.

شافعی در ادامه افزود: برخی افراد که به دنبال مقاصد خاص شخصی هستند باید در نظر داشته باشند که فعّالان اقتصادی و هیأت نمایندگان اتاق ایران به عنوان افراد فهیم و دلسوزان ملت شریف ایران با این رویه‌ها مخالف بوده و خود می‌دانند که راه صواب کشور عزیزمان از چه مسیری باید عبور کند.

غلامحسین شافعی در پایان با ابراز تأسف از بی‌اخلاقی صورت گرفته و تسری مسائل داخلی اتاق به جامعه، با ادای احترام به نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: تعامل و همکاری سازنده اتاق ایران با قوه محترم مقننه همواره ادامه خواهد داشت و اقدامات نسنجیده و تفرقه‌افکنانه خللی بر آن وارد نخواهد کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=169976