چرخ خودرو از چه زمانی به حرکت افتاد

0
۴۵۶ بازدید

نگاهی به تاریخچه صنعت خودروسازی جهان در پرونده خودرو جهان اقتصاد

بعد از اختراع چرخ با توجه به نیاز بشر به سرعت وسایل نقلیه ابتدایی نیز اختراع شدند. انواع ارابه، گاری وغیره که وظیفه جابجایی انسان ها و بار را عهده دار بودند؛ تغییرات جزیی معمولا هر از چند گاهی دراین وسایل به وقوع می پیوست… در تاریخ خودروسازی تحول عظیم را زمانی می توان یافت که تغییر در نیروی محرکه وسائل نقلیه بوجود آمد. پس از کشف نیروی بخار و طراحی موتورهای بخار توسط ” جیمز وات” انگلیسی این موتورها جایگزین چهارپایان شده و تحولی بزرگ را در صنعت خودروسازی جهان بوجود آوردند .

شاید بتوان اولین ایدهٔ مکتوب در مورد وسیلهٔ نقلیه‌ای را که بدون نیروی انسان یا حیوانات قادر به حرکت باشد، در ایلیاد اثر هومر یافت. در قسمتی از رمان، هفاستوس (خدای آتش و فلزکاری) یک سه‌چرخهٔ متحرک می‌سازد و از آن برای جابجایی استفاده می‌کند. اما در عالم واقع، این وسیله برای اولین بار در کشور انگلستان ساخته شد. این وسیله نقلیه به کمک نیروی بخار کار می‌کرد. این وسیله دارای یک موتور بزرگ بخار بود که برای تولید توان به مقادیر زیادی آب و ذغال سنگ نیاز داشت و جهت استفاده از آن به چند خدمه نیاز بود.

درسال ۱۸۶۰میلادی موتور احتراقی به ‌وسیلهٔ یک بلژیکی به نام اتین لونوار اختراع شد. پس از آن، روند تکامل صنعت خودروسازی تداوم یافت و در بین سال‌های ۱۸۶۰تا ۱۹۷۰میلادی در اروپا اختراعات مختلفی به وسیله چند تن از مهندسان انجام گرفت.

۱۸۷۴: نخستین خودرو با موتور برونسوز یک موتور کوچک بود که بر روی یک گاری کوچک نصب شد. این خودرو را زیگفرد مارکوس در شهر وین ساخت.

۱۸۹۱: هنری فورد یک موتور کوچک گازوئیلی طراحی کرد و سه سال بعد، یک ماشین گازوئیلی ساخت که به نام کالسکه بدون اسب شناخته می‌شود.

۱۸۹۶: دوباره هنری فورد طراحی ماشین‌های موسوم به مدل A و مدل T را آغاز کرد. مدل T اتومبیلی بود که در همه جای اروپا به‌راحتی استفاده می‌شد و موتورش آنقدر قوی بودکه در زمین‌های ناهموار به راحتی حرکت می‌کرد. قیمت این اتومبیل در آن زمان، ۸۵۰دلار بود.

چندی از مقاطع بسیار مهم و تحولات اساسی در تاریخچه خودرو:

۱۸۷۶: ساخت موتور چهارزمانه توسط اتو و لانگن

۱۸۷۷: نقطه عطف آغاز حرکتی بود که به تولید خودروهای امروزی انجامید. دراین سال اولین موتور چهارزمانه بوسیله “شرکت اوتو و لانگن” اختراع و ثبت شد

۱۸۸۳: ساخت موتور کاربوراتوردار با دور زیاد توسط دیملر

۱۸۸۴: ساخت اولین موتور سیکلت با قدرت ۲/۱اسب بخار توسط دیلمر

۱۸۸۴: یک مخترع آلمانی بنام ” کارل بنز” در صنعت خودور ظهور کرد او در این سال اولین موتور بنزینی را اختراع کرده و متعاقب آن در سال ۱۸۸۵اختراع نخستین اتومبیل را که سه چرخ داشت به نام خود به ثبت رساند. کارل بنز با اختراع اتومبیل بی شک تحولی انکارناپذیر را در زندگی بشر رقم زد.

۱۸۸۶میلادی:ساخت اتومبیل سه چرخه با دستگاه اشتعال برقی توسط بنز و دیلمر

۱۸۸۶:گوتلیب دایلمر نخستین خودروی چهارچرخ بنزینی را ابداع نمود .

۱۸۹۰:” دایلمر” شرکت اتومبیل سازی ” دایلمر” را در آلمان تاسیس نمود و در سال ۱۸۹۲دکتر” رودولف دیزل” در آلمان موتور دیزل را اختراع و به نام خود به ثبت رسانید .

۱۸۹۳: آمریکایی ها پا به عرضه صنعت خودرو گذاشتند. ” فرانک و چارلز دوریای آمریکایی نخستین خودرو با موتور بنزینی را ساختند. اما بازهم در همین سال کلاچ و گیربکس بنز در آلمان اختراع شد. دایلمر و مایباخ نیز در این سال کاربراتور را اختراع نمودند .

۱۸۹۶: ساخت کاربراتور انژکتوری توسط مایباخ

۱۸۹۷: ساخت موتور دیزل توسط ردولف دیزل

۱۹۰۰: طراحی ساختمان کلی اتومبیل به نحوی که امروزه هم رایج است

۱۹۲۴: ساخت یک خودرو با استفاده از موتور دیزل توسط کارخانه بنز

۱۹۵۷: ساخت موتور وانکل

شرکتهای زیادی در این سالها تاسیس شدند که می‌توان از آن جمله به شرکت‌های: پژو (اولین تولید : ۱۸۸۹اتومبیل بخار) ، برادران دوریا ( اولین تولید : ۱۸۹۳) ، فورد (اولین تولید : ۱۸۹۶اتومبیل بخار) ، اپل ( اولین تولید : ۱۸۹۸ ) ، فیات ( اولین تولید : ۱۸۹۹ ) ، پورشه ( اولین تولید : ۱۹۰۰یا ۱۹۰۲اتومبیل برقی) ، اولدزمبیل ( اولین تولید : ۱۹۸۷ ) ، رولز رویز( اولین تولید: ۱۹۰۴ ) و رور ( اولین تولید: ۱۹۰۴ ) ،رنو ( اولین تولید: ۱۹۰۴ ) ،بوگاتی ( اولین تولید : ۱۹۱۰) نام برد.

البته درسال ۱۹۹۸یکی از بزرگترین ادغام ها در صنایع اتومبیل‌سازی رخ داد . ادغام شرکت آلمانی مرسدس بنز با شرکت آمریکایی کرایسلر بود و در نهایت شرکت دایملر – کرایسلر متولد شد. از این دوره به بعد اتومبیل سازی نقش بسیار مهمی را در صنعت جهان ایفا کرد .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9071