چرخش موضع دادگاه اروپایی در لغو تحریم شرکتهای نفتی ایران

0
۳۸۶ بازدید

در شرایطی که در جریان دادخواهی دو شرکت نفتی ایران در دادگاه اتحادیه اروپا مبنی بر عدم وجود مدارک کافی برای تحریم آنها، شورای اروپا سنگ اندازی می‌کرد و با اعتراض خود مانع حکم دادگاه به نفع آنها می‌شد، اکنون پس از توافق هسته ای موضع خود را تغییر داده و اعتراضی به دادخواهی ایران نداشته است.

به گزارش ایسنا، نتایج توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی یکی پس از دیگری نمود پیدا می‌کند و پس از سفر مقامات اروپایی به ایران در هفته گذشته، دادگاه اتحادیه اروپا نیز در چرخشی آشکار به لغو تحریم دو شرکت نفتی ایران که هیچ سند و مدرکی برای تحریم آنها وجود نداشت، حکم داده است.

اتحادیه اروپا در اولین اقدام پس از توافق هسته‌ای بین ایران و غرب دو شرکت نفتی ایرانی را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد.شورای اروپا در خصوص این موضوع اظهارنظر نکرده است.

در این میان نکته جالب توجه مشخص شدن غرض ورزی شورای اروپا است که تا پیش از توافق هسته ای، در دادگاه به ادله منطقی و به حق شرکت‌های ایرانی مبنی بر عدم وجود مدارک کافی برای تحریم آنها اعتراض داشت ولی پس از توافق این اعتراض را کنار گذاشته است.

دو شرکت مدیریت و عملیات پتروپارس و مهندسی منابع پتروپارس طی چند ماه گذشته با استناد به عدم وجود شواهد و مدارک کافی خواستار خروج از فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا شده بودند.

این دو شرکت که در قالب یک گروه استخراج گاز طبیعی از میدان پارس جنوبی فعالیت می‌کنند در ماه می از دادگاه اتحادیه اروپا خواستار خروج از فهرست تحریم‌ها شده بودند.

دادگاه اتحادیه اروپا در عین حال با حذف نام دو شرکت دیگر ایرانی به نام‌ شرکت‌ پتروپارس و شرکت خدمات میادین نفتی پتروپارس از فهرست تحریم‌ها مخالفت کرد.

وکیل این دو شرکت ابراز امیدواری کرد که گرم‌ شدن روابط بین ایران و غرب باعث شود که موکلان وی از تحریم‌ها خارج شوند.

پاوانی ردی وکیل دو شرکت ایرانی با بیان اینکه اعمال اتهامات جدید علیه موکلان وی به معنی هدردادن وقت و هزینه است، افزود: از آنجا که این اولین لغو تحریم‌ پس از توافق هسته‌ای است، ما امیدواریم که شورای اروپا با حسن نیست به این موضوع اعتراض نکند.

داد‌گاه‌های اروپایی در گذشته نیز تحریم‌ها علیه شرکت ملی نفتکش ایران را لغو کردند ولی سپس این شرکت را به فهرست تحریم‌ها بازگرداندند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14522