چرا فیلم هتل بزرگ بوداپست؟

0
۴۸۵ بازدید

ساغر کوهستانی : فیلم های رس اندرسون مخاطبان خاص خودش را دارد، اما آخرین ساخته این کارگردان آمریکایی دل بسیاری، از جمله رای دهندگان آکادمی را برده است.

اندرسون این بار داستانی با شخصیت اول یک هتل را به نمایش کشیده است. اگرچه بخش مهمی از داستان خارج از هتل اتفاق می افتد، اما آقای گوستاو( راوی داستان هتل بزرگ بوداپست در فیلم ) ببینده را همچون خودش مسحور هتل می کند.
فیلم در سالهای میان جنگ جهانی اولی و دوم، بیننده را به کوههای میانی اروپا و هتل بزرگ بوداپست می برد. گوستاو ( با بازی رالف فاینس با تجربه) تمام تلاشش را بر حفظ آرامش هتل و پیش رفتن خدمات به بهترین شکل ممکن می کند. اما در یکی از روزهای عادی این هتل بزرگ، بانوی مُسنی به نام مادام دی (با بازی تیلدا سویینتون با گریم سنگین ) که رابطه بسیار خوبی با گوستاو داشت، از دنیا می رود و پلیس به گوستاو برای قتل مادام دی مظنون می شود. از اینجای فیلم گوستاو و زیرو ( کارگر لابی هتل ) برای فرار از دست پلیس از هتل خارج می شوند.
کارگردان فیلم هایی چون دارجلینگ با مسئولیت محدود و راشمور، اینبار نگاه مخاطب خود را به صحنه پردازی و دکوراسیون فیلم جدیدش میخکوب کرده است. اغراق نکرده ایم اگر بگوییم ببینده در هر فرم فیلم با یک تابلوی نقاشی روبروست که با طنز خلاقانه اما ساده اندرسون همراه است. به همه این موارد، موسیقی خوب “الکساندر میشل ژرار دسپلات” که سابقه همکاری با اندرسون داشته است را اضافه کنید.
در این فیلم بازیگران مطرح گاه لحظات کوتاه شما را همراهی می کنند اما این کوتاهی نقش اضافی و یا خسته کننده نیستند. اندرسون ۴۵ ساله با فیلم کمدی و جذاب خود ثابت کرد سینما همچنان می تواند در انتظار فیلم های خوش ساختی همچون هتل بزرگ بوداپست باشد. حال باید دید این فیلم که نامزد ۹ جایزه اسکار امسال شده چند مجسمه طلایی را با خود به خانه می برد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=9189