چرا بانک ها از بورس حمایت نکردند؟

0
۲۳۶ بازدید

با افزایش نگرانی‌ها در هفته گذشته و افت دامنه‌دار قیمت سهام در تالار شیشه‌ای وزیر اقتصاد جلسه‌ای ویژه با مدیران عامل ۵ بانک بزرگ ترتیب داد و از آنها خواست تا برای حمایت از بورس کار کنند.

ماحصل این جلسه توافق ضمنی مدیران عامل بانک‌های ملی، صادرات، تجارت، سپه و ملت با طیب‌نیا بر سر تجهیز صنایع نقدینگی برای حمایت از نقدشوندگی و بازارگردانی سهم‌های موجود در سبد دارایی های بانک‌ها بود. هر چند که از رقم و حجم منابع در نظر گرفته مطالبی عنوان نشد اما این امید دوباره برای فعالان بازار سهام ایجاد شد که پس از عید مبعث خبرهای خوبی با بازار سرمایه شاهد خواهد بود. تعطیلات آخر هفته به پایان رسید اما از حمایت بورسی بانک‌ها به جز یک بانک در نخستین روز فعالیت رسمی بورس برای هفته جاری خبری نشد.

در این ارتباط مدیرعامل سرمایه‌گذاران ایرانیان وابسته به بانک تجارت در گفت‌وگو با جهان اقتصاد ضمن تاکید بر مسئولیت اجتماعی بودن نهاد مالی در حمایت از بازار سرمایه، عنوان کرد: بانک تجارت پیرو جلسه ویژه اقتصاد با مدیران عامل برخی بانک‌های دولتی و خصوصی و توافق بر سر حمایت از بازار سهام، بازار گرانی و افزایش نقد شوندگی سهام موجود در سبد دارایی‌های خود را از طریق شکرت سرمایه‌گذاری ایرانیان آغاز کرد.

احسان مرادی با اشاره به جزئیات توافق بورسی وزیر اقتصاد با مدیران عامل ۵ بانک بزرگ، افزود: در جلسه‌ای که اواخر هفته گذشته برگزار شد، بانک‌های ملی، سپه، صادرات و تجارت قرار گذاشتند. هر یک به تناسب منابع در اختیار خود از سبد دارایی‌های بورسی حمایت و نقدشوندگی آن را تامین کنند. به دنبال این موضوع، دستور ارشد مدیران عامل بانک‌ها مبنی بر حمایت از دارایی‌ها را داشتیم که به محض ابلاغ، کار خرید سهام شرکت‌های موجود در سبد داراییی‌های متعلق به بانک تجارت آغاز شد.

به گفته این مقام مسئول فرآیند خرید سهام توسط بانک‌ها از طریق شرکت‌‌های سرمایه‌گذاری یا هلدینگ‌های متعلق به آنها و براساس سهام شرکت‌های موجود در سبد دارایی‌های آنها مقرر شده است. مرادی با بیان اینکه حمایت از بازار سهام تنها با اتحاد دسته جمعی بانک‌ها و حقوقی‌های این بازار تحقق خواهد یافت، عنوان کرد: تا کنون اقدام محسوسی از فعالیت بانک‌های در نظر گرفته شده برای حمایت از بورس دیده نشده و این در حالی است که منابع سایر بانک‌های دولتی فعال در بورس از جمله بانک رفاه در نظر گرفته نشده است. این در حالی است که منابع بانک تجارت محدود بوده و تنها با جماع همه‌ بازیگران بازار می‌توان به حمایت از بورس امید داشت.

مدیر عامل سرمایه‌گذاری ایرانیان از مسئولیت اجتماعی این شرکت برای ضمانت از بازار سرمایه سخن گفت و افزود: در شرایطی که برخی سهم‌ها از میانگین پی برای مناسبی برخوردارند و شرایط نامطلوبی بر آنها حاکم نیست، موقعیت مناسبی برای خرید سهام وجود دارد. به باور مرادی موضوع حمایت از بازار سرمایه در شرایطی می‌توان به وقوع بپیوندند که سایر حقوق‌ها به محض ورود خریدار، مترصد فروش سهام نباشند. در غیر این صورت هرگونه حمایتی از بورس برای ادامه کار ناکام می‌ماند. حمایت از بورس باید به طور دسته‌ جمعی و همگام شدن بانک‌ها صورت گیرد. از سوی دیگر پس از گذشت اندک زمانی از عبور بحران، به بانک‌ها ایراد دلیل افزایش سرمایه‌گذاری‌ها از سوی بانک مرکزی گرفته نشود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12713