کد خبر: 97005
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸

چالش یک میلیون هکتار زمین کشاورزی با سیل نوروزی

چالش یک میلیون هکتار زمین کشاورزی با سیل نوروزی

 ۶۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی ۱۹ استان کشور خسارت وارد شد

اغلب تولید کنندگان خسارت دیده سیل بیمه نبودند

گروه تولید-معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: سیل اخیر تا هجدهم فرودین ماه امسال، در مجموع ۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان و تولیدکنندگان در ۱۹ استان درگیر کشور خسارت وارد کرده است.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از وزارت جهاد کشاورزی،«عبدالمهدی بخشنده» با بیان این که گسترش خسارات وارد شده در برخی از استان های کشور مانند گلستان، خوزستان، مازندران و لرستان بیشتر و در سایر استان ها درصد خسارت کمتر بوده است افزود: تاکنون با ورود آب و آبگرفتگی در ۹۰۰ هزار هکتار از اراضی زراعی و ۱۱۰ هزار هکتار از باغات استان های درگیر سیل، این واحدها بین ۱۰ تا ۱۰۰ درصد خسارت دیده‌اند.

وی اظهارداشت: در سیل اخیر، ۲۵ هزار راس دام سبک، ۱۱۰۰ راس دام سنگین، ۹ میلیون قطعه طیور، ۵۱ هزار کلنی زنبور عسل و ۱۱۰۰ واحد آبزی پروری و پرورش ماهی تلف شده و تخریب شده‌اند و ۲۵ کارخانه صنایع تبدیلی نیز دچار خسارت عمده شده‌ است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: همچنین خسارت های گسترده‌ای به تاسیسات آب و خاک و امور زیربنایی این استان ها وارد شده و مطابق برآورد انجام گرفته تاکنون یک هزار و ۱۵۰ حلقه چاه ، یک هزار و ۸۶۰ رشته قنات، یک هزار و ۹۰۰ ایستگاه پمپاژ و برداشت آب و همچنین مقادیر بسیار زیادی از دهنه‌های برداشت آب از رودخانه‌ها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی و جاده‌های بین مزارع در این استان ها آسیب جدی دیده‌اند و خسارات بالا وارد شده است.

وی با بیان این که خسارات وارده در استان خوزستان در حال گسترش بوده و تاکنون نهایی نشده است اضافه کرد: بیش از ۷۶ درصد کل خسارات در چهار استان خوزستان، گلستان، مازندران و لرستان حادث شده است.

** اغلب تولید کنندگان خسارت دیده سیل بیمه نبودند

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید براین که اغلب خسارت دیدگان بیمه نبوده‌اند گفت: از واحدهای آسیب دیده در بخش زراعی و باغی ۱۸ درصد، طیور ۱۰۰ درصد، واحدهای تولید دام ۱۰ درصد و زنبورعسل ۷ درصد بیمه بوده‌اند که با دستور وزیر جهاد کشاورزی مطابق قراردادهای منعقد شده تولیدکنندگان با صندوق بیمه کشاورزی پرداخت حق بیمه آنان از پانزدهم فرودین ماه جاری آغاز و با سرعت ادامه خواهد یافت.

بخشنده افزود: دولت با استفاده از منابع ماده ۱۲ قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور در حال تصویب چگونگی پرداخت و تامین منابع لازم برای پرداخت خسارت ها است.

وی یادآور شد: با توجه به وقوع سیل در دو استان گلستان و مازندران در اواخر اسفندماه، دولت در یازدهم فروردین ماه امسال مصوبه خوبی برای این دو استان شامل ۴۸۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض، دو هزارو ۲۰۰ میلیارد تومان تسیهلات ارزان قیمت باکارمزد چهار درصد و سه سال امهال تسهیلات بانکی دریافت شده توسط خسارت دیدگان را تصویب و ابلاغ کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاوزی با اشاره به این که رئیس بانک مرکزی روز گذشته پرداخت تسهیلات یاد شده را به پنج بانک کشور ابلاغ کرده است، ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه اختصاص ۵۰ درصد کمک‌های بلاعوض را انجام داده و دستورالعمل چگونگی پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات را نیز وزیر جهاد کشاورزی در روز جاری ابلاغ کرده است.

بخشنده اظهار امیدواری کرد: استانداران این دو استان با همکاری دستگاه های ذیربط در اسرع وقت پرداخت‌ها را شروع کنند.

وی گفت: برای سایر استان های خسارت دیده از جمله خوزستان و لرستان در سیل نیز وزیر جهاد کشاورزی برآورده خسارات وارده تاکنون را روز گذشته به وزیر کشور به عنوان رئیس ستاد بحران کشور ارائه کرده است که امیدواریم ظرف یکی دو روز آینده با مصوبه هیات دولت، کمک‌های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای کشاورزان و تولیدکنندگان این استان ها نیز تصویب و بلافاصله عملیاتی شود.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی تصریح کرد: تسریع در تامین پرداخت خسارات کشاورزان از اولویت‌های کاری دولت و وزارت جهاد کشاورزی است.

بخشنده با بیان این که ظرف یک ماه گذشته تمامی همکاران ما در ستاد وزارتخانه و سازمان جهاد کشاورزی استان ها به صورت ۲۴ ساعته درگیر پشتیبانی و کمک به کشاورزان آسیب دیده بوده اند، گفت: بسیج ۷۶۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین و سبک و اعزام ۱۴۰۰ نفر از نیروهای کارشناس و پشتیبانی این وزارتخانه در امر کمک‌رسانی، مرمت سیل‌بندها، ایمن سازی چاه‌ها و ایستگاههای پمپاژ، جابجایی و اسکان موقت ۴۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین، تامین و توزیع ۳۰ هزار تن نهاده‌های دامی، ۳۲۰ تن آرد، ۱۰‌ هزار پرس غذای گرم، دفن بهداشتی دام‌های تلف شده و واکسیناسیون یک میلیون راس دام های مربوط به این مناطق از جمله اقدامات همکاران ما در استان های درگیر سیل بوده است.

گفتنی است، بارش شدید باران که از آخرین روزهای اسفند ماه سال ۹۷ در مازندران شروع شد و تا دوم فروردین ماه امسال ادامه داشت، سبب طغیان رودخانه ها در مناطق مرکزی و شرقی استان شد و به ۹ نقطه شهری و بیش از ۱۷۰ روستا در بخش های مختلف خسارت زد.

در روزهای آغازین سال جدید هم بارش بیش از ۳۰۰ میلیمتر باران در ۳۵ ساعت که با آب ناشی از برف ذوب شده قبلی توامان شد، باعث سرریز شدن سدهای گلستان و بوستان و طغیان رودخانه ها شد بطوریکه ابتدا شهر گنبد را به زیر آب برد و سپس روانه شهرها و روستاهای شمالی و غربی استان شد.

پنجم فروردین ۹۸ نیز جاری شدن سیلاب در دروازه قرآن شیراز و برخورد خودروها با یکدیگر در محور ورودی شمال این کلانشهر ده ها کشته و مصدوم برجای گذاشت.

از سوی دیگر بارندگی های شدید در مناطق بالادست حوضه های کارون، دز و کرخه در ۲ هفته اخیر سبب آبگرفتگی روستاهای و شهرهای حاشیه این رودخانه ها در شهرستان های دشت آزادگان، شوش، حمیدیه، شوشتر، اهواز و کارون شده است.

همزمان با آغاز موج دوم بارش‌های فروردین، بسیاری از شهرهای و روستاهای استان لرستان نیز درگیر سیلاب‌ شدند. شهرهایی مانند پلدختر،‌ دورود، خرم‌آباد،‌ الیگودرز و … در محاصره سیل قرار گرفتند تا جایی که امکان امدادرسانی هوایی به شهر پلدختر و برخی از روستاها وجود نداشت.