چالش بودجه ای بهداشت و درمان

0
۱,۸۲۴ بازدید

دکتر سید مرتضی خاتمی، نائب رئیس کمیسیون بهداشت و نماینده مردم ماهنشان و ایجرود

لایحه بودجه سال ۹۸ در حالی به مجلس ارائه شده است که کشور تحت تحریم های آمریکا قرار دارد و منابع درآمدی کاهش یافته اند و نرخ تسعیر ارز ۸ هزار تومانی جور کاهش درامدها را به دوش خواهد کشید. هرگاه تحریمی شروع می شود افسوس ها نیز آغاز می شود که چرا از اقتصاد نفتی فاصله مناسبی نگرفته ایم و چرا تولید را تواناتر ننموده ایم و این چرخه با اتمام تحریم و عادی شدن شرایط به فراموشی سپرده می شود .اقتصاد کشور ساختارهای مناسبی ندارد و با ابرچالش های مختلفی دست و پنجه نرم می کند وبا تلنگرهای متوسط دچار مشکل می شود .

بهداشت ودرمان در همه کشورها به عنوان یکی از چالشهای اساسی در تدوین قوانین در الویت قرار میگیرد و از طریق بیمه های مختلف پشتیبانی می شوند .در ایران اسلامی گستردگی جغرافیایی ، محرومیت و درامدهای پایین بخش اعظمی از جامعه ، ارائه خدمات بهداشتی و درمانی و پوشش های بیمه ای را ضروری نموده است .بودجه سال ۹۸ سهم کمتر از ۵ درصدی را برای وزارت بهداشت و درمان لحاظ کرده که با توجه به تجربیات قبلی بخشی از این پیش بینی ها محقق نمی شود و کسری بودجه مشکلات بسیاری را ایجاد می نماید

لایحه بودجه ۹۸ با افزایش ۳۹.۲ درصدی نسبت به سال ۹۷ مواجه شده است و منابع و هزینه های کل به ۱۷۰۳ هزار میلیارد رسیده است .بودجه عمومی هم با سقف اول ۴۰۷.۷هزارمیلیارد که تا سقف ۴۰ هزار میلیارد توان ارتقا خواهد داشت.

سهم وزارت بهداشت از کل بودجه ۵.۵ درصد با احتساب هدفمندی و بدون بیمه سلامت در سال ۹۷ به ۴.۷ درصد رسیده است .با توجه به افزایش کل بودجه ،رشد بودجه وزارت بهداشت ۲۰ درصد است و در مجموع بدون احتساب درامد اختصاصی و با احتساب ۴.۹هزارمیلیلرد تومان طرح تحول و۳ هزار میلیارد تومان سهم بیمه سلامت از ارزش افزوده بودجه وزارت بهداشت با ۱۵ درصد افزایش به ۳۹.۷ هزار میلیارد رسیده است. که با توجه به تورم و همچنین عدم تحقق کامل درامدها بودجه وزارت بهداشت هشدار دهنده است و در مجلس بایستی به این امر مهم بیشتر توجه شود .

در لایحه برای جذب نیروهای انسانی برای مراکز بهداشتی جدید ۱۰۰ میلیارد لحاظ شده در اصلاحیه کسر شده است این در حالی است که برای جذب ۳۰ هزار نیرو ،۷۰۰میلیارد تومان لازم است .برای بازنشسته های حوزه بهداشت و درمان ردی از پرداخت ۱۱۵۰ میلیارد نیست .البته از ۹۴ تا ۹۷ نیز ۵۰۰ میلیارد اضافه شده است .۵۶۰ میلیارد هم از بودجه ردیف ستادی کم شده است . ۱۱۰ میلیارد بیمه تکمیلی ایثارگران کلا با حذف ردیف بنیاد شهید به عهده خود سازمان ها گذاشته شده است .

در سوی دیگر بودجه ۳هزار میلیارد تومان سهم اعتباری برای سازمان بیمه سلامت از محل ارزش افزوده لحاظ شده است . همچنین با ایجاد ردیف درامد اختصاصی جهت اعتبار هدفمندی برای طرح تحول با افزایش ۳۲ درصدی ۴.۹ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است .از این محل ۳.۲ میلیارد تومان برای بسته های طرح تحول و اجرای ماده ۴۶ قانون الحاق ۲ ، ۴۰۰ میلیارد تومان برای اجرای درمان ناباروری و ترویج زایمان طبیعی ،یک هزار میلیارد تومان برای اجرای پزشک خانواده ،۲۳۳میلیارد تومان برای ایجاد دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی درمانی و ۴۰ میلیارد تومان بابت خرید راهبردی خدمات لحاظ شده است .

جابجایی ردیف ۳۷ ارزش افزوده از جدول ۷ در اختیار وزارت بهداشت به جدول ۹ ردیف های متفرقه در اختیار سازمان برنامه ،تحقق پذیری بودجه بهداشت و درمان را کاهش داده است به نظر می رسد با توجه به افزایش تورم و با پیش بینی عدم تحقق اعداد لحاظ شده در بودجه ،بخش بهداشت و درمان شرایط سختی را پیش رو داشته باشد . نیاز است مجلس در تعامل با دولت  برای ایجاد منابع پایدار برای بخش بهداشت و درمان تلاش نماید .

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=93407