کد خبر: 95812
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۷

پیوند علم و صنعت شاه کلید شبکه علمی ایران

پیوند علم و صنعت شاه کلید شبکه علمی ایران

در نشست معرفی اپراتور شبکه علمی ایران مطرح شد

مهدی زاهدی-مدیر پروژه شبکه علمی ایران گفت: مراکزی داریم که پر از محتوای شگفت‌انگیز هستند اما به خاطر نگرانی از مسائل مربوط به کپی‌رایت، اطلاعاتشان را در قالب سی دی در گنجه‌ها پنهان کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد،«سیدحسن مقدم‌فر» در نشستی خبری در راستای تشریح اقدامات شبکه علمی ایران افزود: یکی از اهداف راه‌اندازی اپراتور این شبکه این است که محققان و دانشمندان بتوانند بدون این‌که نگران سرقت ادبی اثرشان باشند، آن‌را برای استفاده دیگران در یک محیط علمی ارائه بدهند.

وی افزود: شبکه علمی جزو اپراتورهایی است که توسط سازمان تنظیم مقررات و زیر نظر این مجموعه و مبتنی بر پروانه فعالیت می‌کند، پروانه‌ای که می‌گوید شبکه مستقل که با استفاده از فیبر نوری مشترکین موضوع پروانه را به یکدیگر متصل می‌کند.

مقدم‌فر با یادآوری اینکه شبکه علمی با سه بخش وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و مجموعه‌های حوزوی کشور در ارتباط است، گفت: در نسل دوم شبکه علمی حدود ۱۲۰ ماه فعالیت انجام شده و در عمر نسل سوم حدود ۱۸ ماه فعالیت کرده‌ایم و نگاه شبکه علمی، خدمت‌گراست.

وی ادامه داد: اکنون ۲۰۰ دانشگاه برای اتصال به این شبکه قرارداد امضا کرده‌اند و نسبت به مهرماه ۸۶ که فقط از ۷۲مرکز شهر تهران، ۱۶مرکز را سرویس می‌دادیم امروز، امکان دسترسی در ۱۶مرکز استان وجود دارد و برای بقیه قسمت‌های کشور نیز مشکل مخابراتی وجود دارد که در آینده این مسائل نیز مرتفع خواهد شد.

مدیر پروژه شبکه علمی ایران درباره اهداف این شبکه گفت: کنترل کپی‌رایت و مشکلات آن از اهداف و وظایف اصلی ما بود و حدود یک سال برای زیرساخت آن زمان صرف کردیم، ما مراکزی داریم که پر از محتوای شگفت‌انگیز هستند اما از ترس کپی‌رایت، اطلاعاتشان را در قالب سی دی در گنجه‌ها پنهان کرده‌اند.

مقدم‌فر خاطرنشان کرد: استان‌های شمالی کشور یک تحقیقات مفصل مشترک با کشورهای حوزه اوراسیا دارند اما نتایج آن را انتقال نمی‌دهند درصورتیکه این کار می‌تواند باعث درآمدزایی شود، مانند تمام دانشگاه‌های بزرگ جهان که از این راه درآمد کسب می‌کنند.

او در پایان گفت: ما باید با مغزافزار چیزی را تولید کنیم که برایمان ثروت به ارمغان بیاورد و به این واسطه چشم از درآمد نفتی برداریم، هر چیزی را می‌توان تحریم کرد، به جز مغز و همین کلید موفقیت است.

**درشبکه علمی ایران خبری از اطلاعات جعلی نیست

رئیس هیات مدیره شبکه علمی کشور نیز در این نشست گفت:این اپراتور از علم واقعی استفاده می‌کند و در آن خبری از اطلاعات جعلی نیست.

«سادینا آبایی» با بیان اینکه اپراتور شبکه علمی یک اپراتور خاص از اپراتورهای کشور است، افزود: اغلب کشورهای دنیا یک شبکه علمی دارند که تمام دانشگاه‌ها، مراکز علمی و تحقیقاتی و پژوهشی را با استفاده از فیبر نوری به هم متصل می‌کند و سرویس ارائه می‌دهد.

شبکه علمی کشور حدود ۲۸سال قبل پایه‌ریزی شد، در حال حاضر نسل سومی که مدیریت اپراتور شبکه علمی ایران را برعهده دارند، هدف اصلی‌شان ایجاد زیرساخت زیست‌بوم اقتصاد علم کشور و پیوستن به شبکه‌های علمی جهان است.

وی با اشاره به اینکه این اپراتور از علم واقعی استفاده می‌کند و در آن خبری از اطلاعات جعلی نیست، ادامه داد: هدف این است که سرقت‌های علمی صورت نگیرد، ارتباطات تنگاتنگ بین صنعت و علم برقرار شود و دسترسی اطلاعات واقعی را در اختیار افراد قرار دهد.

این کار آفرین اظهار داشت: تمام کتابخانه‌ها و بیمارستان‌ها از طریق شبکه علمی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و امیدواریم بتوانیم شبکه علمی خود را به شبکه‌های علمی دنیا متصل کنیم، در همین راستا صحبت‌هایی با شبکه علمی اروپا «ژآنت» داشتیم و توانسته‌ایم به این شبکه متصل شویم.

**همراهی شرکت مخابرات

آبایی در خصوص همراهی مخابرات با این شبکه گفت: با تغییراتی که در شرکت مخابرات ایران صورت گرفت و تمامی مخابرات‌های استان ها زیر نظر مخابرات ایران مشغول به فعالیت شدند، ما نیز همراه شدیم و قرارداد و تفاهم‌نامه‌مان را به شرکت مخابرات ایران انتقال دادیم و با بقیه استان‌ها به صورت کج دار مریز اما تحت لوای همان قرارداد مشغول فعالیت هستیم.

وی تاکید کرد: در ساختار اپراتور شبکه علمی تنها وظیفه‌ای که مخابرات ایران برعهده دارد این است که به ما فضا، پاور و فیبر ارائه دهد و تهیه امکانات باید توسط اپراتور انجام شود که از سال ۹۶ این اتفاق رخ داده است.

وی با اشاره به نزدیکی اتاق بازرگانی به شرکت‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌ها و اینکه آن‌ها تا به حال نماینده قوی در اتاق بازرگانی ندارند،گفت: من یک «اتاقی» حرفه‌ای هستم. خدا را شکر در این دوره از انتخابات ما ۱۰ کاندیدای حوزه ICT داریم و این یک تغییر بسیار با ارزش است که امیدوارم تمام این دوستان بتوانند وارد اتاق شوند.

آبایی تصریح کرد: اگر مدیران در حوزه بخش خصوصی توانمند باشند و کارهای اجرایی را به خوبی پیش ببرند، قطعا می‌توانند در اتاق نیز نقش یک نماینده جدی و خوب را ایفا کنند.

رئیس هیات مدیره شبکه علمی کشور با اشاره به این‌که این اپراتور متعلق به همه است تا از سرویس‌های آن استفاده کنند،گفت: ساختار اپراتور شبکه علمی، نتورک است. این نتورک می‌تواند به نتورک‌ اپراتور شبکه‌های خارج از ایران متصل شود. هیچ مانع بیرونی ندارد. چون دنیا با ما در حوزه علم و دانش قطع رابطه ندارد.

وی یادآور شد: در حال حاضر به اپراتور ژآنت اروپا متصل هستیم. کسانی که به شبکه علمی متصل هستند می‌توانند از اطلاعاتی که در آن وجود دارد استفاده کنند. البته سطح دسترسی‌ها متفاوت است و ما در صدد هستیم تا به تمام دسترسی‌ها دست پیدا کنیم.

آبایی افزود: سال ۲۰۱۸ در سازمان ملل شبکه علمی را ارائه کردیم و آن‌جا کمیته‌های داوری وجود دارند که پروژه‌های مختلف را جمع‌آوری و بررسی می‌کنند.کمتر از یک پنج روز قبل از ژنو به ما اطلاع دادند از بین تمام پروژه‌هایی که به آن‌ها تحویل شده،۶ پروژه نامزد دریافت جایزه هستند که یکی از آن‌ها اپراتور شبکه علمی کشور ایران است.

رئیس هیات مدیره شبکه علمی کشور گفت:۱۹فروردین سال آینده در این نشست شرکت خواهیم کرد و جزو نفرات اول تا سوم آن گروه شش نفره خواهیم بود.