کد خبر: 6127
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۳

پیش بینی یو بی اس از متوسط قیمت مس

پیش بینی یو بی اس از متوسط قیمت مس

 قیمت مس در بورس لندن پس از کاهش های اخیر رشدی نسبی داشته زیرا بسیاری از تحلیلگران و سرمایه گذاران به این نتیجه رسیده اند که ضعف اقتصاد چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی، دولت این کشور را به انجام اقداماتی برای کمک به رونق اقتصادی وادار خواهد کرد.

بنا به اعلام دولت چین، اقتصاد این کشور در سه ماهه سوم سال جاری میلادی 7.2 درصد یعنی پایین ترین میزان در پنج سال اخیر رشد کرده است. این رقم نسبت به پیش بینی اقتصاددان ها بالاتر است اما نشان می دهد در سال جاری میلادی تحقق نرخ رشد تعیین شده از سوی دولت چین بسیار بعید است.

دیگر خبرهای منتشر شده از اقتصاد چین نیز نگران کننده بوده اند. در این میان برخی تحلیلگران و سرمایه گذاران به این نتیجه رسیده اند که دولت چین در برابر ضعف اقتصاد این کشور بی تفاوت نخواهد بود و سیاست های انبساطی خود را افزایش خواهد داد. مشخص نیست این باور تا چه اندازه درست است زیرا مقامات چین بارهای تاکید کرده اند که اگر تعداد کافی فرصت شغلی در اقتصاد ایجاد شود نگران نرخ پایین تر از 7.5 درصد رشد اقتصاد در سال جاری نیستند.

اما عامل دیگر رشد قیمت مس، خبر مثبت از بخش مسکن آمریکاست. روز گذشته اعلام شد فروش خانه در این کشور در ماه گذشته میلادی به بالاترین میزان در یک سال اخیر رسیده است یعنی موارد فروش خانه با 2.7 درصد رشد به 5.17 میلیون مورد در مقیاس سالانه رسیده است. نسبت به ماه آگوست فروش ها 1.9 درصد رشد کرده است.

بهبود وضعیت بازار کار و کاهش نرخ سود وام مسکن دو عامل رشد تقاضا برای خرید مسکن در آمریکا است. در نظرسنجی خبرگزاری بلومبرگ متوسط رقم پیش بینی شده برای موارد فروش خانه در ماه سپتامبر 5.1 میلیون مورد بود. بخش مسکن مصرف کننده بزرگ مس است و اخبار مثبت از آن به رشد قیمت این فلز اساسی کمک می کند.

البته رشد قیمت مس محدود بوده است. رشد ارزش دلار و پیش بینی افزایش عرضه در ماه های آینده در کنار کند شدن رشد بخش ساخت و ساز در چین سه عامل مهم فشار بر قیمت مس هستند. در 9 ماه نخست امسال، نسبت به مدت مشابه سال پیش، سرمایه گذاری در این بخش 12.5 درصد رشد کرده است.

بانک یو بی اس پیش بینی کرده که امسال و سال 2015 تقاضا برای مس در چین به ترتیب 7.2 درصد و 6.8 درصد رشد خواهد کرد. متوسط قیمت مس در سال جاری و سال آینده میلادی نیز به ترتیب 6600 دلار و 6400 دلار پیش بینی شده است. در سال جاری میلادی تاکنون قیمت مس حدود 10 درصد کاهش یافته است.