پیش بینی کارشناسان از قیمت جهانی طلا تا پایان سال ۲۰۱۵

0
۳۴۲ بازدید

برخی تحلیلگران اقتصادی و فعالان بازار طلا بر این باورند که قیمت جهانی هر اونس طلا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به کمتر از ۸۰۰ دلار خواهد رسید.

به گزارش پایگاه اینترنتی خلیج تایمز، طلا برای قرن های متمادی در تاریخ بشر یک فلز ارزشمند به شمار می رفته است. از سال ۱۹۷۱ میلادی که نیکسون رئیس جمهور وقت آمریکا رابطه بین دلار و طلا را بر اساس پیمان برتون وودز لغو کرد، طلا به کالای سرمایه گذاری در برابر نوسانات نرخ تورم در اقتصاد جهانی تبدیل شده است.بر اساس این گزارش امروزه تقاضای سرمایه گذاری طلا بیشتر از تقاضای فیزیکی بر نوسانات قیمت این فلز زرد تاثیرگذار است. قیمت طلا در ماه های گذشته عملکرد ناامید کننده ای داشته است به طوری که از ۱۹۳۰ دلار در سپتامبر ۲۰۱۱ میلادی به کمتر از ۱۱۷۵ دلار رسیده است.در این مدت شاخص سهام آمریکا تقریبا دو برابر افزایش داشته است. حتی در شرایط بحران مالی و بدهی یونان و خطر ورشکستگی این کشور نیز قیمت طلا نتوانسته است سطح مقاومتی ۱۲۰۰ دلاری را بشکند.بسیاری از فعالان اقتصادی و تحلیلگران بازار بر این باورند که در صورت ادامه روند کنونی قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به کمتر از ۸۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.

بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا و افزایش احتمالی نرخ بهره فدرال رزرو می تواند عامل مهمی برای افزایش ارزش دلار و کاهش شدید قیمت طلا باشد.شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی از ژوئن گذشته تاکنون ۲۰ درصد رشد داشته است. قیمت جهانی طلا در سه ماه گذشته بین ۱۱۶۰ تا ۱۲۳۰ دلار در نوسان بوده است.ادامه روند صعودی ارزش دلار و افزایش شاخص سهام چین نیز این گمانه زنی را تقویت کرده است که قیمت طلا تابستان امسال احتمالا به کمتر از ۱۱۶۰ دلار خواهد رسید.طی روزهای آینده روشن شدن وضعیت بحران مالی و بدهی یونان و انتشار گزارش وزارت کار آمریکا در خصوص وضعیت اشتغال در ماه ژوئن تاثیر زیادی بر روند نوسانات قیمت طلا خواهد داشت.به نظر می رسد اگر اقتصاد آمریکا طی ماه ژوئن بیشتر از ۲۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کرده باشد، این مساله به ضرر قیمت طلا و به نفع ارزش دلار خواهد بود.

به گزارش جهان اقتصاد، تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که سطح حمایتی ۱۱۸۰ دلاری در شرایط کنونی تاثیر روانی زیادی بر قیمت طلا خواهد داشت و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا با افت بیشتری روبرو خواهد شد.نشست فوق العاده وزرای دارایی منطقه یورو برای بررسی اوضاع یونان قرار است روز چهارشنبه برگزار شود.بر اساس این گزارش یونان تا فردا سه شنبه فرصت دارد تا بدهی ۱.۶ میلیارد یورویی به صندوق بین المللی پول را بپردازد. در غیر این صورت ورشکستگی یونان قطعی خواهد بود.

محمد امین ناطقیان

m.amin.nateghian@jahaneghtesad.com

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=13761