پیش بینی صادرات ۵ میلیارد دلاری ایران به افغانستان در سال آینده

0
۱۸۷ بازدید

رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران گفت: رونق صادرات یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است و توسعه گمرکات نقش بسزایی در ارزآوری و توسعه صادرات خواهد داشت.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، حمید زادبوم افزود: صادرات ایران از گمرک بیله سوار دراستان اردبیل رشد خوبی داشته و آمارها حکایت از افزایش ۹۸ درصدی صادرات در این گمرک دارد.

وی خاطرنشان کرد: رونق صادرات یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی است و توسعه گمرکات نقش بسزایی در ارزآوری و توسعه صادرات خواهد داشت.

آمار ۹ ماهه امسال در زمینه تجارت خارجی گویای تبادل ۱۱۰ میلیون تن کالا به ارزش ۵۲ میلیارد دلار بین ایران و طرف های تجاری است که سهم صادرات ۵۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش ۲۵ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۲۵ میلیون تن به ارزش ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود.

مقاصد اصلی کالاهای صادراتی ایران در ۹ ماهه سال جاری چین با ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار، عراق با ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، ترکیه با پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار و افغانستان با پنج میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بودند.

همچنین مبدأ کالاهای وارداتی در ۹ ماهه سال‌جاری به ترتیب چین با ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن به ارزش هفت میلیارد دلار، امارات متحده عربی با سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، ترکیه با سه میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ارزش سه میلیارد دلار، هند با یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و آلمان با ۹۱۱ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=128729