کد خبر: 152901
تاریخ انتشار: ۱۴ شهریور ۱۴۰۰
گروه : کشاورزی

پیش بینی تولید ۷ میلیون تن چغندرقند در سال زراعی جاری

پیش بینی تولید ۷ میلیون تن چغندرقند در سال زراعی جاری

به گزارش جهان اقتصاد، مجری طرح چغندر قند کشور با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: امسال تولید حدود ۵.۵ میلیون تن چغندرقند بهاره پیش بینی می شود و با احتساب تولید حدود ۱.۴ میلیون تن چغندرقند پاییزه، مجموع تولید چغندر قند کشور در سال زراعی جاری را حدود ۷  میلیون تن برآورد می کنیم.

پیمان حصادی اظهار داشت: انتظار می رود از این میزان تولید چغندر قند، نزدیک به ۹۵۰ هزار تن شکر استحصال و تولید شود.

وی در همین حال افزود: برداشت و بهره برداری از بیش از ۱۰۰ هزار هکتار مزارع چغندرقند بهاره به طور پراکنده در برخی مناطق غربی کشور آغاز شده است.

حصادی با اشاره به شروع فصل کشت پاییزه چغندرقند و زمان انعقاد قرارداد کشت، ابراز امیدواری کرد: قبل از شروع فصل کشت پاییزه چغندرقند، قیمت تضمینی این محصول مصوب و اعلام شود.

وی اظهار داشت: اعلام به موقع قیمت تضمینی خرید چغندرقند می تواند بر میزان استقبال و افزایش کشت به ویژه در شرایط خشکسالی تاثیر داشته باشد.

مجری طرح چغندرقند کشور ادامه داد: به دلیل شرایط خشکسالی و عدم اعلام سهمیه آب برای کشت پاییزه چغندرقند در برخی استان ها، نگرانی هایی بوجود آمده که خوشبختانه به طور جدی از سوی سازمان های جهاد کشاورزی در حال پی گیری است.

وی به قیمت تضمینی پیشنهادی ۷۵۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم گندم در سال زراعی آینده اشاره کرد و گفت: با توجه به این که در هر سال قیمت تضمینی خرید چغندرقند حدود ۲۵ درصد قیمت تضمینی خرید گندم تعیین و اعلام می شود، برآورد می کنیم که قیمت تضمینی خرید هر کیلو گرم چغندرقند برای سال زراعی آینده حداقل به ۱۸۷۵ تومان برسد.

حصادی ابراز امیدواری کرد با توجه به افزایش قیمت جهانی شکر و مقرون به صرفه تر شدن تولید شکر در کشور، تعیین قیمت تضمینی خرید چغندرقند متناسب با هزینه های تولید و حاشیه نسبی سود چغندرکاران در دستور کار شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی قرار گیرد و پیش از مهر ماه امسال تصویب و اعلام شود.