کد خبر: 1402
تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۳

پیش بینی بهای طلا و سکه در هدفمندی دوم

پیش بینی بهای طلا و سکه در هدفمندی دوم

گروه بازارپول : رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر می گوید طلا کالای اساسی مردم محسوب نمی شود اما در صورت افزایش نرخ ارز حتما طلا هم گران می شود .
بازار جهانی طلا در ۱۰ سال گذشته روزهای پر حاشیه و پرنوسانی را تجربه کرده است به طوری که بهای جهانی این فلز ارزشمند در این مدت از قیمت حدود ۳۷۴ دلار در هر اونس به ۱۹۰۰ دلار نیز رسیده است.
این نوسان قیمت در حالیست که قیمت این فلز گرانبها تا سال ۲۰۱۱ رشد نسبتا عادی را داشت ولی از نیمه سال ۲۰۱۱ به یکباره قیمت طلا با جهش ۳۰۰ دلاری در هر اونس خبر سازترین سوژه ی تمام مجامع اقتصادی و سیاسی بود.
روند صعودی بهای جهانی طلا تقریبا تا نیمه سال ۲۰۱۲ ادامه داشت تا اینکه قیمت طلا با کاهش مواجه شد و بسیاری از کارشناسان معتقد بودند که دوران طلایی بازار طلا به پایان رسیده است.
البته ادامه دار بودن روند نزولی قیمت طلا در سال ۲۰۱۳ این نظر کارشناسان را بیش از گذشته پررنگ تر می کرد و همین موضوع باعث افزایش نگرانی سرمایه داران در بازار جهانی طلا شده بود.
اما با آغاز سال ۲۰۱۴ میلادی شرایط بازار جهانی طلا با تغییرات قابل توجهی رو به رو شد و با توجه به بحران های اقتصادی موجود در دنیا و همچنین تنش های سیاسی رخ داده در اروپا روند حرکتی قیمت طلا صعودی شد و این موضوع امیدواری ها را به بازار جهانی طلا بازگرداند.
کارشناسان بازار جهانی طلا در تلحلیل های خود درباره افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۱۴ می گوید علت اصلی افزایش قیمت طلا در ماه های اول سال ۲۰۱۴ بحران سیاسی اوکراین و همچنین انتشار گزارش های اقتصادی آمریکا است که البته این افزایش قیمت موقتی خواهد بود و بازار طلا به احتمال فراوان به روند نزولی خود در یک سال گذشته باز خواهد گشت.
تحلیل های اقتصادی نشاندهنده این موضوع است که افزایش رشد اقتصادی آمریکا و افزایش ارزش دلار موجب شده تا سرمایه گذاران زیادی اقدام به خروج سرمایه های خود از بازار طلا کنند و این مساله تاثیر زیادی بر افت قیمت طلا داشته است.
اما شرایط بازار داخلی طلا نیز تا حدود زیادی به بازار جهانی طلا شباهت دارد و بر اساس اعلام محمدرضا پورابراهیمی نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بازار داخلی طلا متاثر از بازار جهانی طلا است و هر زمان که بهای جهانی طلا افزایش یابد بهای طلا در بازار داخلی نیز افزایش می یابد.
وی همچنین می گوید البته مسائل مختلفی همچون تصمیمات سیاسی و اقتصادی در داخل نیز تاثیراتی بر بازار طلای داخل کشور دارد و تمام این مسائل در کنار یک دیگر قیمت طلا در بازار داخلی را تعیین می کند.
بر همین اساس افت قیمت جهانی طلا در روزهای اخیر و ورود طلا به محدوده ۱۲۰۰ دلار باعث شده است تا قیمت سکه در بازار داخل کاهش یافته و از مرز یک میلیون تومان فاصله بگیرد که البته کارشناسان دلیل این افت قیمت را منطقی و متاثر از افت قیمت جهانی طلا می دانند.
از طرفی هم اکنون در آستانه مهمترین رویداد اقتصادی حال حاضر کشور یعنی آغاز فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها قرار داریم و عده ای تحلیل می کنند که اگر قرار باشد اجرای این فاز از هدفمندی تورمی به کشور تحمیل کند این تورم حتما بازار ارز و سکه را بی نصیب نخواهد گذاشت و گرانی قیمت ارز افزایش قیمت طلا را در پی خواهد داشت.
به گزارش نامه نیوز ,وی همچنین می گوید «میزان تقاضای طلا وسکه که قبل از تعطیلات عید نوروز افزایش یافته بود بعد از روزهای شروع کاری سال جدید قیمت ها تعدیل شد و تفاوت قیمتی که قبل از عید نوروز بود از بین رفت و در حال حاضر نوسانات و افزایش و کاهش قیمت سکه بیشتر ناشی از افزایش و یا کاهش بهای جهانی طلا و تابع هیجانات روزمره است».