پیش‌فروش خودروهای یورو۴ را متوقف کنید

0
۹۷۱ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به پیش‌فروش چهار محصول یورو ۴ نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت ایران خودرو ارسال و تاکید کرده است که در صورت پیش‌فروش این خودروها، سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

نامه تهدیدآمیز محیط زیست به مدیرعامل ایران خودرو

گروه تولید-سازمان حفاظت محیط زیست در نامه‌ای به مدیرعامل شرکت ایران خودرو، توقف پیش فروش ۴ خودروی این شرکت را خواستار شد.

به گزارش جهان اقتصاد، سازمان حفاظت محیط زیست در واکنش به پیش‌فروش چهار محصول یورو ۴ نامه‌ای خطاب به مدیرعامل شرکت ایران خودرو ارسال و تاکید کرده است که در صورت پیش‌فروش این خودروها، سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

در نامه مهدی میرزایی قمی – رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست – خطاب به مقیمی – مدیرعامل شرکت ایران خودرو – آمده است: «به استحضار می‌رساند براساس بخشنامه مورخ ۹۸/۹/۲۰، آن شرکت محترم در وب‌سایت رسمی خود اقدام به پیش فروش چهار محصول دارای استاندارد آلایندگی یورو ۴ برای آذر ماه سال ۱۳۹۹ نموده است.

پیرو نامه شماره ۹۸/۳۰۰/۳۲۳۴۴ مورخ ۹۸/۸/۱۲ به وزارت صنعت، معدن و تجارت تشریح گردید که براساس ماده چهار قانون هوای پاک پیش فروش محصولات یورو۴ برای سال آینده ممنوع است و خودروسازان می‌بایست قبل از هرگونه اقدام به فروش یا پیش‌ فروش نسبت به اخذ مجوز آلایندگی برای محصولات خود اقدام کنند.

با توجه به اینکه برای چهار محصول مذکور تاکنون اقدامی جهت ارتقای استاندارد آلایندگی به یورو۵ صورت نگرفته است، مقتضی است دستور فرمایید از پیش فروش محصولات مذکور برای سال آینده جلوگیری به عمل آید. بدیهی است در صورت انجام پیش فروش این محصولات این سازمان پیگیری قانونی را در دستور کار خود قرار خواهد داد.»

**تحریم و بنزین یورو۴، مانع تولید خودروی یورو۵ است

اما از سوی دیگر دبیر انجمن خودروسازان ایران در باره این موضوع اظهار کرد: فعلا به دلیل آماده نبودن زیرساخت‌ها به‌ویژه عدم تولید و توزیع سوخت یورو ۵، امکان تولید خودروی سواری با استاندارد آلایندگی یورو ۵ وجود ندارد.

احمد نعمت‌بخش- دبیر انجمن خودروسازان ایران – در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: طبق قانون قبلی باید از ابتدای سال جاری (۱۳۹۸)، استاندارد آلایندگی خودروهای سواری به یورو۵ ارتقا می‌یافت که در سال گذشته با ارسال نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، به دو دلیل آماده نبودن زیرساخت‌های لازم به‌ویژه عدم تولید و توزیع سوخت بنزین یورو۵ و همچنین تحریم‌ها و مشکلات ناشی از آن، خواستار به تعویق افتادن اجرای این استاندارد تا پایان تحریم‌ها شدیم.

وی با بیان اینکه به دنبال این موضوع هیات دولت با تعویق یک‌ساله استاندارد یورو۵ موافقت کرد، خاطرنشان کرد: بدین ترتیب ارتقای استاندارد آلایندگی خودروها به یورو۵، به ابتدای سال آینده (۱۳۹۹) موکول شد.

دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: در حال حاضر عدم تولید و توزیع بنزین یورو۵ باعث شده خودروهای وارداتی با استاندارد یورو۵ نیز به دلیل استفاده از سوخت یورو۵، دچار مشکلات عدیده شده و به طور مکرر به تعمیرگاه‌ها مراجعه کنند. در این شرایط بدیهی است که وزارت نفت از ابتدای سال آینده، امکان تولید و توزیع سراسری بنزین یورو۵ را ندارد؛ بنابراین بدیهی است که خودروسازان نیز نمی‌توانند آلایندگی خودروهای سواری را به یورو۵ ارتقا دهند زیرا سوخت مورد نیاز آنها تولید و توزیع نمی‌شود؛ ضمن‌ اینکه تحریم‌ها نیز مشکل مضاعف دیگری در این راه هستند.

نعمت‌بخش در پاسخ به اینکه آیا سازمان محیط زیست راسا می‌تواند مانع پیش‌فروش خودرو یا شماره‌گذاری آن‌ها شود؟ گفت: طبق قانون، سازمان حفاظت محیط زیست جایگاه قانونی برای جلوگیری از پیش‌فروش خودروها ندارد. البته این سازمان جزو سازمان‌های است که شماره‌گذاری خودروها منوط به تایید آن‌ها است.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103728