کد خبر: 2370
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۳

پیش‌بینی کارشناسان جهانی از کاهش نرخ طلا در هفته جاری

پیش‌بینی کارشناسان جهانی از کاهش نرخ طلا در هفته جاری

گروه بازارپول : کارشناسان جهانی پیش بینی می‌کنند قیمت طلا در هفته جاری با توجه به دلار قوی‌تر شده و مثبت ماندن شاخص‌های سهام کاهش پیدا کند

.
از میان ۲۲ تحلیلگری که در نظرسنجی طلای کیتکو شرکت کردند، ۱۲ نفر اظهار کردند انتظار دارند طلا در سطح پایین‌تری معامله شود در مقابل هفت نفر افزایش و سه نفر ثابت ماندن قیمت این فلز گرانبها را پیش بینی کردند.
قیمت هر اونس طلا برای تحویل در اوت در بازار کامکس نیویورک با ۰.۸ درصد کاهش، به ۱۲۵۲ دلار رسیده است. معاملات این فلز پنج شنبه گذشته در واکنش سرمایه گذاران به کاهش نرخ‌های بهره بانک مرکزی اروپا با ۰.۴ درصد صعود، به ۱۲۵۸ دلار رسیده بود در حالیکه دو روز قبل از آن شاهد سقوط به ۱۲۴۰ دلار بود که پایین‌ترین رکورد قیمت این فلز از اواخر ژانویه تاکنون به شمار می‌رود.
قیمت طلا ماه گذشته ۳.۹ درصد کاهش یافت که بزرگ‌ترین کاهش ماهانه این فلز گرانبها از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون بوده با اینهمه طلا از ابتدای سال ۲۰۱۴ تاکنون، ۴.۲ درصد رشد قیمت داشته است.
انتشار آمار اشتغال قوی در آمریکا که نشان می‌دهد همه مشاغلی از دست رفته در بحران مالی احیا شده اند، روند تعدیل محرک‌های مالی بانک مرکزی آمریکا شامل برنامه خرید اوراق قرضه را تقویت خواهد کرد.
بانک مرکزی آمریکا با ادامه روند احیای اقتصاد و کاهش نرخ بیکاری کشور، از ژانویه تاکنون چهار بار اقدام به کاهش میزان خرید اوراق قرضه کرده است. این بانک در آوریل میزان خرید ماهانه اوراق قرضه را به ۴۵ میلیارد دلار رساند.
طلا سال گذشته پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا از آغاز تعدیل برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه خبر داد، ۲۸ درصد نزول کرد و به رشد ۱۲ ساله پیاپی پایان داد.
قیمت‌های طلا در زمان اجرای سیاست پولی آسان معمولا افزایش پیدا می‌کند زیرا سرمایه گذاران به دلیل نگرانی از تاثیر این برنامه‌ها بر ثروتشان اقدام به خرید طلا برای حفظ دارایی می‌کنند. با اینهمه طلا در زمان اجرای سیاست پولی سخت گیرانه به دشواری می‌تواند سرمایه گذاران را جذب کند.
تحلیلگران بانک فرانسوی سوسیته جنرال در یادداشت جدیدی، پیش بینی کوتاه مدت برای قیمت طلا را افزایش داده اما همچنان نسبت به قیمت میان مدت و بلندمدت این فلز بدبین مانده اند. طبق پیش بینی تحلیلگران این بانک، متوسط قیمت طلا در سال جاری میلادی ۱۲۷۲ دلار در هر اونس خواهد بود اما این فلز سال آینده احتمالا پایین ۱۲۰۰ دلار معامله می‌شود و در سال ۲۰۱۶ زمانیکه بانک مرکزی آمریکا اقدام به افزایش نرخ‌های بهره نماید، احتمالا به پایین هزار دلار سقوط می‌کند.