پیش‌بینی میزان تقاضا برای نفت تا سال ۲۰۴۵

0
۸۷ بازدید

اوپک در دورنمای ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده تقاضای نفت در کوتاه مدت و میان مدت به شدت افزایش یابد و در بلندمدت ثابت بماند اوپک تقاضا برای انرژی‌های تجدیدپذیر غیر از برق‌آبی و همچنین گاز طبیعی بیشترین افزایش را بین سال‌های ۲۰۳۵ و ۲۰۴۵ داشته باشد یعنی زمانی که انتظار می‌رود تقاضا برای نفت ثابت باشد و انرژی‌های تجدیدپذیر و گاز طبیعی نقش قابل توجهی در ترکیب انرژی در آینده خواهند داشت.

چشم انداز جهانی نفت اوپک و فرصت توسعه نفت برای ایران در گفتگوی جهان اقتصاد با کارشناس حوزه انرژی بررسی شد

گزارش چشم انداز جهانی نفت اوپک World Oil Outlook (WOO) در سال ۲۰۲۱ که تقاضای نفت تا سال ۲۰۴۵ را پیش بینی می‌کند در ماه سپتامبر منتشر شد و این پانزدهمین گزارش چشم انداز جهانی نفت اوپک است و مطابق WOO پیک تقاضای جهانی نفت تا اواسط دهه ۲۰۳۰ صعودی و پس از آن روند ثابتی را طی می کند و همچنین گزارش جدید اداره اطلاعات انرژی آمریکا EIA در ماه اکتبر ۲۰۲۱ منتشر شد که در این گزارش تقاضای جهانی نفت ۴۷ درصد تا سال ۲۰۵۰ افزایش می یابد و نفت همچنان منبع اصلی سبد انرژی جهان خواهد بود؛ در سال ۲۰۵۰ انرژی‌های تجدیدپذیر ۲۷ درصد از سبد انرژی جهانی را تشکیل خواهد داد. همچنین خودروهای برقی در سال ۲۰۳۸ به اوج خود می رسند و اداره اطلاعات انرژی آمریکا EIA انتظار دارد که تقاضای جهانی انرژی در ۳۰ سال آینده ۴۷ درصد افزایش یابد که ناشی از رشد جمعیت و اقتصاد، به ویژه در کشورهای در حال توسعه آسیایی است.

در همین زمینه، محسن حائری نژاد، کارشناس حوزه انرژی، در گفت‌وگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار کرد: گزارش جدید نسبت به پیش بینی‌های گزارش سال قبل اوپک تغییر چندانی ندارد و اوپک پیش‌بینی کرده است تقاضای نفت در چند سال آینده پس از بهبود خسارات اقتصادی ناشی از پاندمی به شدت افزایش می‌یابد.

وی تصریح کرد: اوپک در دورنمای ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرده تقاضای نفت در کوتاه مدت و میان مدت به شدت افزایش یابد و در بلندمدت ثابت بماند اوپک تقاضا برای انرژی‌های تجدیدپذیر غیر از برق‌آبی و همچنین گاز طبیعی بیشترین افزایش را بین سال‌های ۲۰۳۵ و ۲۰۴۵ داشته باشد یعنی زمانی که انتظار می‌رود تقاضا برای نفت ثابت باشد و انرژی‌های تجدیدپذیر و گاز طبیعی نقش قابل توجهی در ترکیب انرژی در آینده خواهند داشت.(نمودار۱)شماره۱- نمودار اویل پرایس از مقایسه رشد تقاضای سوخت های فسیلی و تجدیدپذیر مطابق WOO

وی با اشاره به چشم انداز جهانی نفت اوپک گفت: در سال ۲۰۲۰ بزرگترین کاهش تقاضای نفت و انرژی در جهان اتفاق افتاد و براساس پیش بینی اوپک تقاضای نفت در سال ۲۰۲۳ به بالای ۱۰۰ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و براساس گزارش چشم انداز اوپک تقاضای نفت در سال ۲۰۳۵ به ۱۰۷.۹ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و پیش‌بینی تقاضای نفت در سال ۲۰۴۵ به ۱۰۸.۲ میلیون بشکه در روز برسد.

شماره۲. نمودار بلومبرگ از تقاضای جهانی نفت از سال ۲۰۱۹ الی ۲۰۴۵ مطابق گزارش WOO و افزایش تقاضا تا سال ۲۰۳۵ و روند ثابت آن تا سال ۲۰۴۵

حائری نژاد با بیان اینکه سهم نفت در سبد انرژی جهان در سال ۲۰۴۵ بیش از ۲۸ درصد خواهد بود بیان کرد: تقاضا برای عرضه نفت خام اوپک از ۳۰.۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۰ به ۴۲.۷ میلیون بشکه در سال ۲۰۴۵ افزایش می یابد و سهم اوپک در بازارهای جهانی نفت تا سال ۲۰۴۵ از ۳۳ درصد در حال حاضر به ۳۹ درصد افزایش می یابد.

وی تصریح کرد: محدودیت تولید نفت آمریکا از میانگین ۱۱.۵میلیون بشکه در روز سال ۲۰۲۱ به ۱۴.۸ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۶ افزایش می یابد؛ اما رشد نفت شیل تا پایان دهه آینده کاهش می‌یابد و راه را برای اوپک بازتر می کند.

وی با اشاره به اینکه اوپک اعلام کرد صنعت نفت به سرمایه‌گذاری‌های بزرگی طی ۲۵ سال آینده نیاز دارد تا بتواند تقاضا برای نفت را تامین کند بیان کرد: این صنعت به ۱۱.۸ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری بلندمدت در بخش های بالادستی، میان دستی و پایین دستی  تا ۲۰۴۵ نیاز خواهد داشت.
شماره۳- نمودار اویل پرایس از میزان تجمیعی سرمایه گذاری طولانی مدت مورد نیاز جهان  مطابق WOO

 وی خاطرنشان کرد: در گزارش WOO اعلام شده است پیشرفت‌های فناوری قرار است چشم انداز انرژی جهانی را شکل دهد و جهان باید به دنبال راه‌حل‌های تکنولوژیکی پاک‌تر و کارآمدتر در همه جا و در تمام انرژی‌های موجود باشد و می توان نتیجه گرفت در این گزارش اعلام شده است هنوز انتظار می‌رود که نفت جایگاه اول خود را در ترکیب انرژی جهان حفظ کند.

حائری نژاد با بیان اینکه ایران یکی از کشورهای دارای منابع هیدرکربوری عظیم در جهان است گفت: فرصت‌های زیادی پیش رو صنعت نفت ایران در صورت توسعه میادین نفت و گاز است ومطابق گزارش چشم انداز جهانی نفت تا سال ۲۰۴۵ همچنان نفت رتبه اول در سبد انرژی جهان را خواهد داشت.

وی ادامه داد: پس از گذشت یک سده هنوز هم نفت، نقش اصلی در اقتصاد ایران را دارد و به عنوان موتور محرک توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشورمان، اهمیت و اولویت مضاعف دارد امید است مسیر فعالیت‌های توسعه‌ای صنعت نفت سرعت بیشتری و تبدیل ثروت به ارزش افزوده برای کشورمان همزمان با ارتقاء قدرت چانه زنی در معاملات بین‌المللی باشد.

وی در پایان با بیان اینکه در بخشی از گزارش WOO به سرعت رشد انرژی‌های تجدیدپذیر بین سالهای ۲۰۳۵ الی ۲۰۴۵ اشاره شده است، اظهار داشت: با توجه به سرعت گرفتن روند گذار انرژی جهانی به سمت سوخت‌های کم کربن و در نتیجه با توجه به شتاب گرفتن گذار به انرژی کم کربن، کشوری مانند ایران با ذخایر عظیم نفتی می‌تواند با توسعه نفت، خود را به جایگاه واقعی در معادلات انرژی جهان و بازارهای انرژی برساند و از فرصت‌های باقیمانده در جهت تبدیل ذخایر نفتی خود به ثروت استفاده کنند. 
نمودار اداره اطلاعات انرژی آمریکا از سبد انرژی جهانی تا سال ۲۰۵۰
 
براساس پیش بینی EIA رشد انرژی جهان نزدیک ۵۰ درصد تا سال ۲۰۵۰ است.
 
بیشترین رشد را انرژی های تجدیدپذیر خواهند داشت.
 
باوجود اینکه نفت و سوخت های مایع بزرگترین منبع انرژی جهان تا سال ۲۰۵۰ باقی خواهند ماند اما منابع انرژی تجدید پذیر شامل انرژی خورشیدی و بادی تقریبا به همان اندازه رشد می کند.
(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=156730

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here