پیش‌بینی ایجاد ۵هزار شغل در بخش تعاون

0
۳۷۵ بازدید

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی ایجاد ۵هزار شغل در بخش تعاون را داریم گفت:تعاونی های جدید در سال ۹۴ توانستند نزدیک به ۳۵ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کنند و ۵۵ درصد اشتغال دربخش تعاون توسط تعاونی‌های تولیدی بود.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی ایجاد ۵هزار شغل در بخش تعاون را داریم گفت:تعاونی های جدید در سال ۹۴ توانستند نزدیک به ۳۵ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کنند و ۵۵ درصد اشتغال دربخش تعاون توسط تعاونی‌های تولیدی بود.

البرز محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، درباره برنامه های سال ۹۵ تعاونی‌های تولیدی گفت:  از میان تعاونی‌هایی که تولید شده اند حدود ۵۶ درصد آنها تولیدی هستند. از میان ۴ هزار و ۲۰۰ تعاونی که در سال ۹۴ ایجاد شد حدود۲هزار و ۳۴۵ تعاونی، تعاونی تولیدی بودند. نزدیک به ۲۲ درصد تعاونی‌ها صنعتی و معدنی بوده‌اند، ۲۵ درصد تعاونی‌ها کشاورزی و ۴ درصد، تعاونی‌های تأمین نیاز و فرش بوده اند.

مدیر کل دفتر تعاونی‌های تولیدی افزود: تعاونی های جدید توانستند نزدیک به ۳۵ هزار فرصت شغلی جدید را ایجاد کنند که ۵۵ درصد اشتغال در بخش تعاون که در سال ۹۴ ایجاد شد توسط تعاونی‌های تولیدی بود. این موضوع نشان می دهد تعاونی های تولیدی از اهمیت خاصی برخوردارند و اکثر آنها از تعاونی‌های تولیدی و صنعت و معدن هستند. ۸۲ درصد کل تعاونی‌های تولیدی در بخش صنعت و معدن و کشاورزی است.

البرز محمدی مدیر کل دفتر تعاونی‌های تولیدی اظهار داشت: بیشترین تعداد تعاونی‌های ایجاد شده در حوزه کشاورزی، در بخش زراعت، باغبانی، گل و گیاه بوده است، بقیه تعاونی ها  در حوزه کلی دام و طیور ایجاد شد.

وی با بیان اینکه در حوزه تسهیلات، بانک توسعه تعاون  موفق به پرداخت حدود هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های تولیدی شد گفت: بر اساس بررسی هایی که انجام شده است حدود ۴۶ درصد  از تسهیلاتی که از سوی بانک توسعه تعاون ارائه شده، به تعاونی های تولیدی پرداخت شده است.

محمدی بیان کرد:۵۴۹ میلیارد تومان تسهیلات به تعاونی‌های کشاورزی پرداخت شده است و ۵۴۴ میلیارد تومان هم به تعاونی‌های صنعت و معدن پرداخت شده است. تسهیلاتی هم توانستیم برای تعاونی های خرد و مشاغل خانگی پیگیری کنیم و با تفاهم نامه  هایی که با صندوق کارآفرینی امید منعقد کرده ایم، موفق به جذب حدود ۷۴ میلیارد تومان پول برای تعاونی‌ ها شده ایم. این ۵۴ میلیارد تومان اکثراً به شرکت‌های پشتیبان تعاونی‌ها پرداخت شده است.

مدیر کل دفتر تعاونی‌های تولیدی ادامه داد: این کار باعث ایجاد ۲ هزار و ۶۰۰ شغل شد. سرانه تسهیلاتی که به ازای هر فرصت شغلی پرداخت شد حدود ۲۹ میلیون تومان بود. یعنی در صندوق کارآفرینی امید به ازای ۲۹ میلیون تومانی که دادند یک شغل  ایجاد شد.

محمدی با اشاره به تفاهم نامه معاونت تعاون با معاونت توسعه روستایی صندوق ریاست جمهوری گفت:این برنامه تحت عنوان اجرای طرح مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی است که مستقر در روستا هستندو ۹استان را به صورت پایلوت اجرا کردیم که کردستان،سیستان،فارس و کهکیلویه و بویراحمد،خراسان جنونی، آذربایجان غربی، خوزستان و چهارمحال بختیاری بود که ما این تفاهم نامه را بهمن ماه سال۹۴منعقد کردیم و توانستیم با هماهنگی ۴۸ طرح را به دبیرخانه مرکزی ارسال کنیم.

وی  ادامه داد: برای این ۴۸ طرح حدود ۳۷۵ میلیارد تومان تسهیلات برآورد شده است. برای این واحدهای تولیدی ایجاد حدود ۵ هزار شغل پیش‌بینی کرده‌ایم. اگر این طرح نتیجه خوبی داشته باشد باید به صورت کشوری انجام دهیم.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=32724