پیش‌بینی افزایش تقاضای وام از بانک جهانی در سال ۲۰۱۶

0
۷۳۳ بازدید

با تداوم رکود اقتصادی در جهان، میزان تقاضای وام از بانک جهانی در سال ۲۰۱۶ به ۲۵ میلیارد پوند خواهد رسید.

با تداوم رکود اقتصادی در جهان، میزان تقاضای وام از بانک جهانی در سال ۲۰۱۶ به ۲۵ میلیارد پوند خواهد رسید.

به گزارش  باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از گاردین، تقاضا برای دریافت وام از بانک جهانی همزمان با تلاش کشورهای در حال توسعه برای عبور از بحران اقتصادی جهان به طور کم‌سابقه‌ای رو به افزایش است.

بانک جهانی در آستانه نشست بهاره خود در واشینگتن که قرار است اوایل هفته آینده برگزار شود، پیش‌بینی کرد میزان وام پرداختی این بانک در دوره ۴ ساله پس از ۲۰۱۳ از رقم ۱۵۰ میلیارد دلار (۱۰۵ میلیارد پوند) فراتر خواهد رفت.

بانک جهانی همچنین خاطر نشان کرد که رشد پیش‌بینی شده ۲٫۹ درصدی این بانک برای سال ۲۰۱۶ با وخیم‌ترشدن دورنمای اقتصادی جهان از آغاز سال جاری میلادی تاکنون در معرض تهدید قرار گرفته است اما با این حال، این بانک همچنان به کمک مالی خود به کشورهای با سطح درآمد متوسط و کشورهای کمتر توسعه یافته ادامه خواهد داد.

کشورهای در حال توسعه‌ای که به شدت متکی به صادرات کالاهای خود هستند طی دو سال گذشته به دلیل رکود بازار چین که یکی از نمود آن کاهش بهای نفت و فلزات صنعتی بوده است، با آسیب زیادی مواجه شده‌اند.

جیم یونگ کیم – رئیس بانک جهانی – طی مصاحبه‌ای در این رابطه اظهار داشت: اقتصاد جهان اکنون در شرایطی است که رشد آن همچنان ضعیف پیش‌بینی می‌شود و از این رو، بانک جهانی مصمم‌تر از گذشته به نقش سنتی خود درخصوص کمک به رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه ادامه خواهد داد.

وی ادامه داد: طی سالهای اخیر یک فرصت تاریخی در اختیار بانک جهانی قرار گرفته است تا پیش از سال ۲۰۳۰ میلادی فقر شدید را در جهان ریشه‌کن کند اما تنها راه برای تحقق این هدف، این است که کشورهای در حال توسعه – از کشورهای دارای درآمد متوسط گرفته تا کشورهای کم درآمد – برای کمک به قشر فقیر و آسیب‌پذیر خود به مسیر رشد اقتصادی سریع بازگردند.

بحرانی که از سال ۲۰۰۸ دامنگیر اقتصاد جهان شده، تقاضای دریافت وام از بانک جهانی را به شدت افزایش داده است. میزان کمک مالی بانک جهانی از نقطه اوج ۴۴ میلیارد دلاری خود در سال ۲۰۱۰ به ۱۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۳ کاهش یافت اما به گفته بانک جهانی، این مبلغ مجددا به ۲۳٫۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۵ افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۶ به ۲۵ میلیارد دلار برسد.

بخش اعظمی از این وام به منظور حمایت از انجام اصلاحات و اجرای سیاست‌های کلان اقتصادی در کشورهای درحال توسعه پرداخت شده است. بانک جهانی معتقد است، کاهش دو سومی فقر در جهان طی نیم قرن گذشته در نتیجه رشد اقتصادی سریعتر کشورها بوده و به همین دلیل، این بانک در نظر دارد منابع مالی خود را در حمایت از سیاست‌هایی بکار گیرد که منجر به رشد اقتصادی سریعتر کشورهای در حال توسعه خواهد شد.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=30336