پیشنهاد یک صندوق انگلیسی برای تامین مالی خرید هواپیما به ایران

0
۸۶۴ بازدید

مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) گفت: در تفاهم‌نامه‌ای که پارسال با شرکت فرانسوی برای سرمایه‌گذاری در ترمینال ایران‌شهر داشتیم، بر لزوم تحقق هفت بند از سوی فرانسوی‌ها تأکید شده بود اما چهار ماه پیش به دلیل تحقق پیدا نکردن این بند‌ها، ما تفاهم‌نامه را لغو کردیم.

به گزارش ایرنا، ‘محمود نویدی’، در خصوص لغوتفاهم نامه سرمایه‌گذاری فرانسوی‌ها در ترمینال ایرانشهر گفت: در سفری که در گذشته برای جذب سرمایه‌گذار به کشور فرانسه داشتیم، با ۲ شرکت فرانسوی تفاهم‌نامه‌ای در قالب قراردادی که هفت بند داشت، امضا کردیم با این شرط که در صورت تحقق آن ۷ بند از سوی شرکت فرانسوی، آنها در ترمینال ایرانشهر فرودگاه امام خمینی (ره) سرمایه‌گذاری کنند.

وی ادامه داد: مقرر شد شرکت فرانسوی این ۷ بند که در حوزه‌های مختلف مالی، فنی و غیره بود را در چهار ماه محقق کرده و اسناد آن را به ما ارائه دهد تا در آن صورت، ادامه مذاکرات برای سرمایه‌گذاری ترمینال ایرانشهر انجام شود.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) افزود: اما این شرکت موفق به تحقق این ۷ بند در تفاهم نامه نشد و حدود چهار ماه پیش طی نامه مکتوب به این شرکت فرانسوی اعلام کردیم که چون نتوانستند ۷ بند را اجرا و اسناد را تهیه کنند، این موافقت‌نامه کم‌لن‌یکن شده است.

نویدی گفت: پس از لغو این موافقت‌نامه با شرکت فرانسوی، فراخوانی برای جذب سرمایه گذار ترمینال ایرانشهر برگزار کردیم که سرمایه‌گذاران مختلف ایرانی و خارجی از آن استقبال کردند.

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) اظهار داشت: هم اکنون ۵۰ شرکت داخلی و خارجی در قالب فراخوان عمومی اعلام آمادگی کردند که حاضر هستند در ترمینال ایرانشهر سرمایه‌گذاری کنند.

قائم مقام وزیر راه شهرسازی در اموربین الملل نیز گفت: شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) هیچ قراردادی برای ساخت ترمینال مسافری ایرانشهر با شرکت های فرانسوی منعقد نکرده است.

«اصغر فخریه کاشان» در گفت وگو ایرنا در این باره افزود: پیش از این یک تفاهمنامه ای با یک کنسرسیوم فرانسوی متشکل از ۲ شرکت برای ساخت ترمینال ایرانشهر منعقد شده بود که این دو شرکت فرانسوی بتوانند در موعد مقرر پیشنهادهای خود را به شرکت ناکو هلند به عنوان مشاور این فرودگاه ارائه دهند، اما آنها نتوانستند در موعد مقرر پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

وی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی یک بار هم به این دو شرکت فرانسوی زمان داد تا بتوانند پیشنهادهای خود را ارائه دهند، افزود: چون این ۲شرکت در موعد مقرر نتوانستند پیشنهادهای خود را ارائه دهند ۳ ماه پیش به این دو شرکت فرنسوی اعلام شد که موضوع منتفی شده است.

فخریه کاشان افزود: متعاقب آن با برگزاری مناقصه بین المللی توسط شرکت ناکو هلند هم اکنون چند شرکت معتبر خارجی برای ساخت ترمینال ایرانشهر اعلام آمادگی کرده اند که پیشنهادهای آنها توسط این شرکت در دست بررسی است.

قائم مقام وزیر راه شهرسازی در اموربین الملل درباره خبرهای مربوط به تامین مالی از سوی صندوق اعتباری صادرات بریتانیا گفت: این صندوق انگلیس(UKEF) یک پیشنهادی به وزارت راه و شهرسازی ارائه داد و آمادگی دارد تمام خریدهای هواپیماهای ایرباس و بوئینگ را تامین مالی کند.

به گفته این مقام مسئول، این صندوق حتی اعلام کرد اگر مشکلی بانکی به وجود آمد خودشان می توانند به جای بانک ها وجه مورد نیاز این خرید را تامین کنند و اگر تحریم ها مشکلی به وجود آورد با بیمه صادرات می توانند ریسک تحریم ها را نیز بر عهده بگیرند.

فخریه کاشان گفت: با توجه به این پیشنهادها یک دوره مذاکره نیز انجام شد، اما دنبال آن را نگرفتیم زیرا که هرگونه تامین مالی باید با سیاست های کلی کشور همخوانی داشته باشد و ما فکر می کنیم فضای بین المللی به نفع ما است و می توانیم تامین مالی خود را به صورت رقابتی انجام دهیم و تنها به یک جا متکی نباشیم.

وی گفت: به همین منظور شرکت ایران ایر به دنبال آماده کردن اسناد مناقصه بین المللی است تا به تمام فاینانسورهای مالی ( تامین کنندگان مالی) معتبر جهانی ارسال شود، زیرا ما در شرایطی قرار داریم که می توانیم در فضای رقابتی مناقصه، فاینانسورهای خود را انتخاب کنیم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59512