پیشنهاد روسیه از بریکس برای کنار گذاشتن دلار آمریکا

0
۲۷۸ بازدید

وزیر بازرگانی روسیه از اعضای بریکس درخواست کرد سهم معامله با ارزهای ملی خود را افزایش دهند تا استقلال آنها از سیاست‌های آمریکا بیشتر شود.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم ، وزیر بازرگانی روسیه از اعضای اتحاد تجاری بریکس می‌خواهد سهم معامله با ارزهای ملی خود را افزایش دهند تا استقلال آنها از سیاست‌های واشنگتن بیشتر شود. دنیس مانتوروف، وزیر بازرگانی روسیه طی یک ویدئو کنفرانس با سایر همتایان خود در اتحاد بریکس در روز شنبه پیشنهاد داد معامله با ارزهای غیر از دلار تقویت شود.

به گفته مانتوروف، تجارت با ارزهای ملی اصلی‌ترین جنبه همکاری این اتحاد ۵ ملیتی است که شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی می‌شود.

وی گفت:« استفاده منطقی و متعادل از این ابزار به ثبات اقتصاد کشورهای ما کمک می‌کند و وابستگی ما را به سیاست های آمریکا کاهش می‌دهد». مانتوروف از همتایان خود در این اتحاد خواست فعالانه تر از بانک توسعه جدید (NDB) بریکس استفاده کنند که مخصوصاً برای این اهداف تاسیس شده است.

تولید ناخالص داخلی این بلوک ۵ ملیتی ۲۱ تریلیون دلار است و بیش از ۴۰ درصد از جمعیت جهان را شامل می شود. بانک توسعه جدید بریکس با سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیارد دلار در ۲۰۱۴ تاسیس و یک سال بعد رسماً برای تجارت بازگشایی شد.

هدف از تاسیس این بانک، سازماندهی منابع برای پروژه های توسعه زیرساختی در اقتصادهای نوظهور بوده است. مقر این بانک در شانگهای است و یک شعبه در ژوهانسبورگ دارد. این بانک قصد دارد دفاتر بیشتری در مسکو و سایر شهرهای روسیه باز کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=109958