کد خبر: 99698
تاریخ انتشار: ۱۵ تیر ۱۳۹۸

اخبار صنعت

اخبار صنعت

پیروزبخت: به نقش زنان در سازمان ملی استاندارد ایران افتخار می کنم
نیره پیروزبخت، رئیس سازمان ملی استاندارد ایران که اخیراً ششمین مدیرکل زن را در استاندارد استان کردستان منصوب کرد گفت: زنان در پست‌های مدیریتی حساس به خوبی از عهده مشکلات برمی‌آیند.وی با بیان این که به حضور زنان در پست‌های مدیریتی اعتماد دارم، گفت: زنان علاوه بر مسئولیت خانواده ، به خوبی، مسئولیت مدیریتی خود را اجرا می کنند.پیروزبخت که مدیران استاندارد استان های ایلام، خراسان شمالی، لرستان، البرز و مرکزی را از بین بانوان انتخاب کرده بود این بار، ژیلا یزدانی را به عنوان مدیرکل استاندارد کردستان منصوب کرد.وی با تبریک ولادت حضرت معصومه(س)،از بانوان شاغل در سازمان خواست تا فارغ از هرگونه حاشیه درصدد ارتقای دانش خود باشند ، چرا که کشور برای بالندگی و سرافرازی نیازمند مدیریت زنان در خانواده و اجتماع است.گفتنی است ، هم اکنون علاوه بر معاونت تدوین و ترویج استاندارد، تعدادی از مشاوران و مدیران ستادی، رئیس پژوهشگاه استاندارد، ۶مدیرکل استاندارد استان و درصد قابل توجهی از کارشناسان این سازمان در سراسر کشور را بانوان تشکیل می‌دهند.

 

برنامه‌ تثبیت و تکمیل ظرفیت‌های خالی زنجیره پوشاک ابلاغ شد

مدیرکل دفتر پوشاک و نساجی وزارت صمت با اشاره به اقدامات انجام شده در مبارزه با قاچاق پوشاک و محصولات نساجی از تهیه و ابلاغ برنامه های تثبیت تولید و تکمیل ظرفیت های خالی زنجیره پوشاک خبرداد.به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، افسانه محرابی گفت: به منظور ارتقای توان رقابت پذیری تولیدات داخلی، توسط این حوزه، همواره در راستای توسعه روند فعالیت تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک اقدامات متعدی انجام شده است که از آن جمله می توان به تهیه و ابلاغ برنامه های تثبیت تولید و تکمیل ظریت های خالی زنجیره پوشاک و کفش (تامین سرمایه درگردش) و همچنین برنامه توسعه تولید و تجارت نساجی و پوشاک در سال رونق تولید مبتنی بر الزامات و منابع مورد نیازجهت دستیابی به اهداف مد نظر است.وی همچین به تکالیف موضوع ماده (۱۳) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: آیین نامه اجرایی، جهت شناسنامه دارشدن کالاها، دستورالعمل اجرایی اخذ و نصب شناسه کالا، گروه کالایی منسوجات و پوشاک در کشور در حال انجام است و به همین منظور دوره های آموزشی متعددی برای اطلاع رسانی به تکالیف قانون ذی نفعان و مشمولان گروه کالایی منسوجات و پوشاک در سراسر کشور انجام گرفته است.مدیرکل دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صمت توضیح داد: اعضای اصلی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، به طور مدون برنامه اجرایی، پیشگیرانه و مقابله با قاچاق کالای نساجی و پوشاک را در حال انجام هستند و اقدامات و پی گیری های لازم در بخش واردات بی رویه و عرضه غیرقانونی با محوریت ستاد انجام گرفته است.

 

مدیرعامل «بی ام دبلیو» استعفا کرد

در پی کاهش سهام شرکت «بی ام دبلیو» و همینطور افزایش انتظارات از این شرکت برای تولید خودروهای الکتریکی مدیرعامل این شرکت استعفا کرد.به گزارش ایلنا به نقل از سی‌ان‌ان، شرکت خودروسازی «بی‌ام‌دبلیو» در پی استعفای «هارالد کروگر» مدیرعامل این شرکت در روز جمعه، به دنبال یافتن مدیر عامل جدیدی برای خود است تا بتواند سیاست‌های جدید خودروسازی را اعمال کند.کروگر که ۳۰ سال است در این شرکت فعالیت می‌کند و همینطور چهار سال مدیرعامل این شرکت بود، ضمن تشکر از همکاران و کارمندان بی‌ام‌دبلیو گفت: «برای اینکه «بی ام دبلیو» به افق جدیدی دست پیدا کند، استعفا خواهم داد.»

 

دپوی بیش از یک میلیون تن فولاد در کارخانجات

یک عضو انجمن فولاد با اعلام اینکه در یک ماه گذشته بیش از یک میلیون تن فولاد در کارخانجات دپو شده است، گفت: اگر مشکلات صادرات حل نشود حجم فولادهای دپو شده در کارخانجات و قاچاق فولاد افزایش پیدا می‌کند.رضا شهرستانی در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه هنوز مشکلات واحدهای تولیدی فولاد در بخش صادرات برطرف نشده است، اظهارداشت: در حال حاضر قیمت میلگرد و محصولات فولادی کشور در مقایسه با بازارهای جهانی بسیار پایین است به نحوی که امروز فولاد داخلی ۵۰ درصد ارزان تر از بازارهای جهانی است. وی با بیان اینکه نیاز داخلی کشور به فولاد حدود ۱۲ میلیون تن است، افزود: در مقایسه با این رقم میزان تولید فولاد در کشور ۲۵ میلیون است که امسال هدف تولید ۲۸ میلیون تنی تعریف شده است . این ارقام نشان می‌دهد امروز واحدهای تولیدی با مازاد قابل توجه فولاد روبه رو هستند که توانایی صادارت آنها را هم ندارند.این عضو انجمن فولاد تصریح کرد: بخشنامه های ضد ونقیص به همراه مانع تراشی های قانونی عاملی شده تا تولیدکنندگان فولاد نتوانند مازاد تولید خود را صادر کنند و در نهایت به دلیل رکود بازار داخلی مجبور به کاهش حجم تولید هستند.شهرستانی با اعلام اینکه برخی از افراد از این شرایط سوء استفاده کرده و فولاد را قاچاق می‌کنند، گفت: سال گذشته نزدیک به یک میلیون تن فولاد قاچاق شده که در صورت ادامه دار بودن مشکلات صادرات میزان قاچاق فولاد افزایش خواهد یافت.

 

واحد نمونه صنعتی خراسان رضوی در سال ۹۸ انتخاب شد

مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در مشهد با حضور معاونت طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت و صنعتگران برتر سال برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت زعفران سحرخیز، در این مراسم که با حضور سعید زرندی معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، رضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی، سعید باستانی نماینده مجلس، مسوولان قضایی و جمعی از مسئولین و مدیران استان در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد، شرکت زعفران سحرخیز به عنوان واحد نمونه صنعتی و منتخب خراسان رضوی در سال ۹۸ انتخاب شد و پیمان سحرخیز عضو هیات مدیره گروه سحرخیز، لوح زرین این مراسم را دریافت کرد.

بر اساس این گزارش، معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، در این مراسم که به همت خانه صنعت و معدن خراسان رضوی در محل نمایشگاه بین المللی مشهد برگزار شد، گفت: یکی از برنامه‌های اساسی ما در وزارت صمت تمرکز بر صادرات و تجارت با کشورهای همسایه است که در همین زمینه استان‌های مرزی مانند خراسان رضوی می‌توانند در توسعه صادرات به این کشورها به ویژه کشورهای آسیای مرکزی نقش‌آفرینی کنند.

بنا بر این گزارش، راضیه علیرضایی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی، سخنران دیگر این مراسم، گفت: سناریوی توسعه اقتصادی در وهله نخست مبتنی بر امید است. باید به خود امید دهیم و از هم انرژی و امید بگیریم. از مواردی که در قطع‌نامه‌های سالانه روز صنعت به اجرا درآمده، واگذاری انتخاب منتخبین نمونه استان به بخش خصوصی بود. امسال تجربه خوبی از واگذاری نقش‌ها به بخش‌های مختلف برای ما حاصل شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون ستاد تسهیل استان واگذار شد و تشکل‌های استان حلال مشکلات بخش خصوصی هستند، افزود: پنج تشکل در این زمینه نقش‌آفرین است که خانه صنعت و معدن یکی از این موارد است.

در این مراسم همچنین فرهاد سحرخیز عضو هیأت مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز، با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور، گفت: مشکلات اقتصادی که برای کشور ما به وجود آمده در طول زمان طولانی رخ داده و ناشی از ساختارهای نامناسب توسعه‌ای است و نمی‌توان در زمان کوتاهی نسبت به رفع آن‌ها اقدام کرد. اما باید به این نکته توجه داشت که آثار مثبت عزم مسئولان برای رونق تولید در برخی از جلسات قابل مشاهده است. به عنوان مثال همین تغییراتی که در حوزه پیمان ارزی در نظر گرفته شده توانسته به ادامه فعالیت و رونق تولید به ویژه در حوزه صنایع غذایی کمک کند.

وی افزود: همچنین در فضای جلساتی مانند ستاد تسهیل مشاهده می‌شود که بخش دولتی اهتمام مناسبی به ادامه فعالیت بخش تولید دارد و در مباحث کلان‌تر هم شاهد توجه بیشتر به مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از طرف دولت هستیم که خود این مسئله یکی از نشانه‌های مثبت به منظور توجه به شعار سال است.

عضو هیأت مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز تصریح کرد: عملکرد بهتر بانک‌ها در حوزه تأمین نقدینگی واحدها، کاهش بروکراسی و فروش املاک مازاد و تملیکی آنها هم از جمله اقداماتی است که می‌توان در حوزه رونق تولید آنها را مثبت ارزیابی کرد و همه اینها در کنار هم نشانه‌هایی است که می‌توان به آنها اطمینان داشت که روند رونق تولید رو به سمت پیشرفت می‌رود.