پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت العظمی سبحانی به مناسبت برگزاری یازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی (ع)

0
۵۵۰ بازدید

متن پیام مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی سبحانی که صبح امروز بیست و هشتم بهمن ماه در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) توسط مرتضی نجفی قدسی مدیر این دارالقرآن در مجتمع فرهنگی نور قم قرائت شد، به این شرح است :

بسم الله الرحمن الرحیم

فِی بُیُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَیُذْکَرَ فِیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فِیهَا بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ ﴿۳۶﴾

در خانه هایی خدای متعال اذن داده است که رفعت یابد و نام و یاد خدا از آنها بالا رود و صبح و شام تسبیح و تنزیه ذات پاک او را کنند (سوره نور آیه ۳۶)

در قرآن کریم آیات متعددی  در شأن اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام نازل شده است که ازجمله آنها آیه تطهیر ، آیه مباهله  ، آیه مودت و همین آیه ی شریفه سوره نور است .

در خانه هایی که ترفیع آن مورد اذن و خواست خداست ، در آن خانه ها ، صبح و شام مردانی خدا را تسبیح می گویند که بازرگانی و داد و ستد، آنها را از یاد خدا و برپا داشتن نماز و دادن زکات باز نمی دارد و از روزی که در آن دلها و چشمها دگرگون می گردد ، می ترسند . مسلماً مراد از  { بیوت } وارد در این آیه ، مساجد نیست ، زیرا در قرآن بیوت در مقابل مسجد قرار گرفته است به گواه آنکه مسجد الحرام ، غیر از بیت الله الحرام است.

طبق روایات ، مقصود از بیوت، خانه های پیامبران و خصوصاً بیت پیامبر اکرم (ص ) و ذریه پاک اوست. سیوطی از عالمان اهل سنت در تفسیر الدرالمنثور از ابوبکر نقل می کند که وقتی این آیه بر پیامبر اکرم (ص ) نازل شد ، ما همگی در مسجد بودیم ، مردی برخاست و از پیامبر پرسید که مراد از این بیوت ، خانه های  چه کسانی است؟ پیامبر فرمود : خانه های پیامبران ، من برخاستم و اشاره به خانه ی علی و زهرا کردم و پرسیدم آیا این خانه هم جزء بیوت است؟ که آن حضرت در پاسخ فرمود : {نعم و من افاضلها} یعنی آری و از بهترین آنهاست .

یکی از دلایلی که شیعیان به حرمهای اهل بیت “علیهم السلام ” حرمت قائلند ، همین آیه ی شریفه است که صراحتاً رفعت مکانی خانه های پیامبران وذریه ی پیغمبر اکرم  (ص) مورد تأکید قرار داده است و مصداق بارز آن خانه ی علی (ع)  و حضرت زهرا ” سلام الله علیهاست ” که حرمتش متأسفانه پاس داشته نشد و حتی مورد هجوم قرار گرفت!

برگزاری مسابقات قرآنی در ایام شهادت بانوی نمونه ی اسلام حضرت صدیقه ی طاهره فاطمه زهرا ” سلام الله علیها ” فرصتی است تا پیوند قرآن و عترت را شاهد باشیم .

این جانب از اینکه به برکت انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی فعالیتهای قرآنی در اشکال گوناگون آن اعم از حفظ و قرائت و تلاوت و تفسیر و تحقیق و پژوهش ، بسیار گسترده شده و هم اکنون در کشور ما هزاران حافظ قرآن و قاریان و تالیانی شایسته و افتخار آفرین در سطح بین المللی وجود دارند ، خدای متعال را شکر گزارم و امید آن دارم که نسل جوان با تمسک به قرآن و عترت ، بتوانند در این دوران که هجمه ی دشمنان ، بخصوص در فضای مجازی گسترش یافته ، ایمان و تقوای خود را حفظ نمایند.

عزیزان من، شما قاریان و حافظان قرآن ، دوران جوانی بهترین دوران برای انس با قرآن و کسب معارف آن است ، این فرصتها را غنیمت دانسته و علاوه بر تلاوت و قرائت قرآن که موجب پاکی و طهارت و صفای روح و روان انسان است ، سعی کنید با مطالعه ی تفاسیر نسبت به تدبر و فهم عبارات ، لطایف و حقائق قرآن هم اهتمام داشته باشید.

قرآن کریم بحر بیکران معارف الهی است که هر قدردر آن غوطه ور شویم انتها ندارد و البته لازمه غواصی در این بحر ، تعلیم و تعلم در نزد اساتید اهل فن است تا قدرت لازم برای درک محتوا و حقایق آن پیدا شود، لذا آموزشهای قرآنی هیچ گاه پایان نمی یابد و منحصر به حفظ و قرائت نیست و مرحله ی بعد، مطالعه ی تفسیر قرآن و دریافت پیامها و معانی نهفته در آیات آن است و البته از همه اینها مهمتر عمل به دستورات قرآنی است که امیدواریم خداوند ما را از عاملان به قرآن محسوب فرموده و به اخلاق قرآنی مزین بفرماید .

دارالقرآن امام علی (ع)  تا کنون در عرصه فعالیتهای قرآنی توفیقات خوبی داشته است و برگزاری یازده دوره مسابقات سراسری قرآن با حضور هزاران نفر از خواهران و برادران و اقبال جامعه ی قرآنی نسبت به این مسابقات، بیانگر همین معناست ، گرچه این دارالقرآن توفیق مهم دیگری هم داشته است و آن احیاء بیت عالم ربانی و مفسر بزرگ قرآن ، صاحب تفسیر المیزان حضرت علامه طباطبایی (قدس سره) است و بحمدالله این بیت نیز هم اکنون یکی از مراکز تفسیری در حوزه علمیه قم شده است. دوام توفیقات همه دست اندرکاران و خادمان قرآن و همچنین همه شرکت کنندگان در این مسابقات قرآنی را از درگاه الهی مسئلت می نمایم .

والسلام  علی عبادلله الصالحین

جعفر سبحانی

۱۳۹۶/۱۱/۲۷

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=78964