پیش بینی سمت و سوی بازار سهام در ۸۰ روز‏

0
۲۴۰ بازدید

رضا امامی – بازار سهام مکانی برای خرید و فروش آینده است بنابراین پیش از وقوع رخ دادها با به اصطلاح پیشخور کردن قیمت های انتظاری به استقبال نتایج مثبت یا منفی آنها بر سودآوری شرکت ها می رود.

از اینرو در حال حضار بازار سهام از بابت توافق هسته ای و به دنبال آن حذف تحریم ها می تواند تا دو واحد بیشتر به خود پی بر ای (P/E) بگیرد. با احتساب این نسبت می توان انتظار رشد ۲۵ درصدی ارزش کل معاملات را داشت.‏ بر اساس این گزارش پس از مذاکرات اخیر هسته ای ایران و غرب ، اغلب نماد های معاملاتی شرکت های بزرگ بورس با صف های خرید میلیونی مواجه شده اند و این در حالی است که در چنین بازار هیجانی و تشنه خرید سهام به شدت به کارگیری ابزارها و مکانیسم های متعادل کننده از سوی متولیان بازار سرمایه احساس می شود. بازار سرمایه ایران به شدت با رفتار احساسی مواجه بوده و نشان داده که در روند های صعودی با هیجان مثبت و در روند های نزولی با وحشت زدگی بی منطقی مواجه می شود . در حال حاضر انتظار می رود که پس از رشد ۲۵ درصدی ارزش معاملات بازار سهام ، هیجان های موجود فروکش کنند.

باید متولیان و ذینفعان بزرگ بازار سهام فارغ از رفتار هیجانی همواره به دنبال ایجاد تعادل منطقی در عرضه و تقاضای طبیعی بازار سهام باشند. در اوایل آغاز رکود بازار این سازمان خصوصی سازی بود که با عرضه های خرد بی مهابا و یا در قیمت های اشباع سهام به نوعی در تداوم فرسایشی شدن روند بورس کمک کرد. در حال حاضر صندوق های بازار گردان همچون صندوق توسعه و صندوق پاداش سهامداری با هدف ایجاد تعادل در روند بازار راه اندازی و بکار گرفته شده اند و باید همواره موضوع نقد شوندگی و تنظیم رفتارهای هیجانی و یا شوک دهنده بازار سرمایه را در دستور کار خود قرار دهند.‏ برخی کارشناسان معتقدند ، در حالی که هنوز مذاکرات هسته ای و حذف تحریم ها بر بازار سرمایه تاثیر خود را نشان نداده اما می توان انتظار داشت که پس از جبران بازدهی ۱۵ درصدی از دست رفته بازار سهام در سوم آذر ماه پارسال و در عین حال تاثیر مثبت ۵ درصدی قیمت انتظاری سهام در آستانه برگزاری مجامع ، بتوان بازدهی ۲۰ درصدی دیگری را از بابت تاثیر مذاکرات ، دستکم در طول یک ماه آینده کسب کرد.‏ انتظار می رود در اواخر اردیبهشت ماه به تدریج خبر های ضد و نقیض پیشاپیش مرحله نهایی مذاکرات هسته ای در ۱۱ تیرماه به بازار سرمایه نوسان می دهد. در چنین شرایطی انتظار می رود که بازار تا روشن شدن نتیجه مذاکرات در روندی خنثی قرار بگیرد. نکته جالب توجه اینکه در صورت پیشخور شدن قیمت ها و عبور آن از انتظارات منطقی ، اصلاح قیمتی رخ خواهد داد.

گفتنی است روز گذشته همسو با صعود متداوم شاخص کل ، حجم و ارزش معاملات بورس با رقم قابل توجهی روبرو شد، به گونه ای که پس از گذشت نیمی از زمان معاملات دیروز حجم معاملاتی بیش از سه میلیارد و ۶۲۳ میلیون سهمی به ارزش بیش از ۷۶۴ میلیارد تومان در بورس رقم خورد که با احتساب ارزش معاملات ۲۰۰ میلیارد تومانی فرابورس، ارزش کل معاملات دیروز بورس و فرابورس مبلغی در حدود ۹۶۵ میلیارد تومان را به خود اختصاص می دهدکه طی معاملات ۱۵ ماهه اخیر بازار سرمایه رکوردی تاریخی به شمار می رود.‏ معاملات بانک صادرات ایران در حالی طی دو روز گذشته با صف خرید بیش از یک میلیارد سهمی همراه شده بود که در ادامه این روند طی معاملات دیروز بیش از ۹۷۷ میلیون سهم “وبصادر” معامله شد. این در حالی است که برخلاف عرضه سهام توسط سهامداران حقیقی و حقوقی همچنان تقاضا برای خرید این سهم در درصدهای مثبت وجود دارد.‏ علاوه بر این، آنچه که از روند معاملات نمادهایی با حجم معاملات بالا می توان دریافت، تقابل حقوقی ها برای خرید و فروش سهام و حضور فعال آنها در بازار سرمایه است، بطوریکه در نمادهایی همچون “وبصادر”، “وخارزم”، “خپارس”، “وبملت”، “خبهمن” و “پترول” به وضوح مشارکت حقوقی ها در داد و ستد سهام مشاهده می شود و حجم خرید و فروش سهامداران حقوقی در روند معاملات نمادهای مذکور نزدیک به هم می باشد.

از سویی دیگر اما یکی از موارد عجیبی که بازار سهام طی روزهای نخست فعالیت بورس در سال جاری شاهد بود سفارش های سوری پس از پایان ساعات رسمی فعالیت بازار در سیستم معاملات کارگزارها بود. صف های خرید یا فروش غیر واقعی که با شروع ساعت معاملات در روز بعد به یکباره از سیستم معاملات حذف می شد و این پیام را به سرمایه گذاران القا می کرد که در تالار شیشه ای رانت وجود دارد. بهنظر می رسد دراین زمینه بهتر بود متولی بازار سرمایه بجای اکتفا به توبیخ یا اخطار، کارگزار را مجاب به انجام معامله در روز بعد حداقل بر اساس قیمت پایانی سهم می کرد تا اعتماد سرمایه گذار خدشه نبیند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=11400