کد خبر: 1647
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳

پیشنهاد تاسیس بانک آلمانی در ایران

پیشنهاد تاسیس بانک آلمانی در ایران

گروه بازارپول : در دیدار رئیس اتاق بازرگانی آلمان با معاون وزیر اقتصاد پیشنهاد تاسیس بانک آلمانی و نیز فعالیت شرکت‌های این کشور در ایران مطرح شد‎.
‎بهروز علیشیری با اشاره به روابط خوب اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و آلمان، خاطر نشان کرد: متاسفانه طی دوسال اخیر حجم تجارت ایران و آلمان ناشی از تاثیر شرایط بین المللی کاهش داشته است و مسئولان دو کشور از جمله اتاق های بازرگانی و صنایع  به عنوان موتور اصلی اقتصاد و تجارت دو کشور باید با تلاش هر چه بیشتر سطح روابط اقتصادی و تجاری  را به شرایط عادی بازگردانند ‎.
‎معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن اعلام آمادگی کامل برای تشویق و حمایت سرمایه گذاران خارجی و شرکت‌های آلمانی، تاکید کرد: این وظیفه مشترک ما و اتاق بازرگانی ایران و آلمان است که تصویر مثبتی از فضای اقتصادی و سرمایه‌گذاری دو کشور برای فعالان اقتصادی بخش خصوصی یکدیگر فراهم کنند‎.
‎رییس کل سازمان سرمایه‌گذاری در پاسخ به هیات آلمانی در ارتباط با وسعت و حوزه سرمایه گذاری در ایران، ضمن تشریح ویژگی های قانونی، حمایتی و مشوق های سرمایه گذاری در ایران، عنوان کرد: هیچ گونه محدویتی برای سرمایه گذاری خارجی در ایران وجود ندارد و سرمایه‌گذاران خارجی همانند یک سرمایه‌گذار ایرانی می تواند  در کلیه های زمینه های مجاز ،سرمایه گذاری و در پروژه های اقتصادی مشارکت نمایند و از منافع و مزایای یکسان برخوردار خواهند شد‎.
‎علیشیری همچنین در پاسخ به سوال دیگر هیات آلمانی مبنی بر اینکه آیا بانک‌های آلمانی نیز می‌توانند در ایران به طور مستقل فعالیت نمایند، خاطر نشان ساخت : بر اساس قانون ، هیچ محدودیتی برای تاسیس بانک‌آلمانی به صورت دفتر، شعبه و یا ایجاد یک بانک مستقل در ایران وجود ندارد و متقاضیان تاسیس بانک می توانند با مراجعه به بانک مرکزی ج.ا.ایران تقاضای خود را مطرح و تاسیس بانک خارجی در ایران، تحت پوشش قانون سرمایه گذاری در کشور قرار گیرد‎.
“‎اشپینر کونیگ” نائب رییس اتاق بازرگانی و صنایع مونیخ نیز ضمن اظهار تاسف از کاهش حجم تجارت بین دو کشور، تمایل خود را جهت توسعه همکاری‌ همه جانبه بین بخش‌های خصوصی دو کشور آلمان و جمهوری اسلامی ایران ابراز نمود‎.
‎وی اظهار امیدواری کرد: با رویکرد مثبت دولت جدید جهت تعامل همه جانبه با جامعه جهانی و بهبود فضای بین‌المللی، زمینه فعالیتهای بخش خصوصی خارجی در ایران بیش از پیش فراهم گردد که در کنار این عوامل، قوانین و مشوقهای سرمایه گذاری ایران نیز، بسترهای لازم را برای فعالیت شرکتهای خارجی مهیا خواهد کرد‎.