پوراحمد: سیاست بازان فرهنگ‌ستیز بالندگی سینمارا نمی‌بینند

0
۳۴۶ بازدید

     امروز سیاست بازان فرهنگ ستیز نمی‌توانند بالندگی سینما و فرهنگ را ببینند اما این سینما رشد کرده است و خار چشم بسیاری از آنها شده است.

مراسم تشییع پیکر عظیم جوانروح فیلم بردار آثاری همچون مختار نامه، سرنخ، معصومیت از دست رفته، قصه‌های مجید، ‌صبح امروز جمعه ۷آذر ماه در حالی از مقابل خانه سینما برگزار شد که کیومرث‌پور احمد با اشاره به وضعیت امروز فرهنگ اعلام کرد که گروهی چشم دیدن بالندگی سینمای ایران را ندارند.

به گزارش ایلنا کیومرث‌پور احمد کارگردان سینمای ایران طی سخنانی با اشاره به شخصیت جوانروح گفت: من با جوانروح در سرنخ و قصه‌های مجید همکاری داشتم جوانروح به سرعت در گروه تبدیل به محور گروه می‌شد و سر صحنه بسیار پرانرژی بود و امروز که رفته نیز به نظرم به خاک پوزخند زده است.

وی ادامه داد: تلخ‌تر از مرگ هنرمندان این است که ما یادمان رفته است چه زمانی به آن‌ها سرمی زنیم و رسیدگی می‌کنیم و امروز بسیاری از هنرمندان مرگ خاموش را تجربه می‌کنند.

پور احمد با انتقاد از سیاست‌ها و رفتارهای گروهی از سیاستمداران با سینما گفت:امروز سیاست بازان فرهنگ ستیز نمی‌توانند بالندگی سینما و فرهنگ را ببینند اما این سینما رشد کرده است و خار چشم بسیاری از آنها شده است.

وی ادامه داد: همه ما روزی از این دنیا می‌رویم و هنرمندان نیز روزی فوت می‌کننداما حتی از خاکستر هنرمند هم خلاقیت بر می‌خیزد.

حسن بشکوفه تهیه کننده سینما نیز طی سخنانی با تشکر از خانه سینما و کسانی برای حفظ این خانه فعالیت کردند گفت: را از تلویزیون کوچ دادند در حالی که اولین نهادهای صنفی در حوزه سینما در تلویزیون شکل گرفت.

وی ادامه داد: اولین فعالیت صنفی در حوزه‌های همچون فیلم برداران کارگردانان و صدا برداران در اتاقهای کارگردانی و صدا برداری در تلویزیون تشکیل شد اما بعد‌ها این صنف‌ها در تلوزیون از بین رفت اما خانه سینما آن را حفظ کرد و ما به آنجا آمدیم.

وی در حالیکه بسیار محزون بود با بغض گفت: زمانی تهیه کنندگی در سینما تعریف درستی داشت و قرار بود عاملی باشد بین هنرمندان و مردم و رابطه سینما گر و فیلم ساز با مردم و مسئولان باشد. اما امروز تهیه کننده تبدیل به قلک پول شده است.

بشکوفه با اشاره به اهمیت فیلم برداران گفت: در هر پروژه سینمایی بعد از کارگردان، فیلم بردار بزرگ‌ترین پشتوانه تهیه کننده است.

فرخ مجیدی فیلم بردار سینمای ایران و از دوستان جوانروح گفت: وی دانش زیادی داشت و شخصیت پر شور و نشاطی داشت و در شرایط دشوار این جوانروح بود که ما را نجات می‌داد شخصیت وی بسیار شگفت انگیز بود و می‌خواست همه مسائل را با چشمان یک کودک کنجکاو ببیند.

وی ادامه داد: جوانروح هم در زندگی و هم در کار بسیار انرژی می‌گذاشت و هم زمان هم خانواده دوست بود و هم در یک فیلم سینمایی بیشتر از یک فیلم بردار انرژی صرف می‌کرد.

انوشیروان ارجمند نیز طی سخنانی گفت: جوانروح یاری مهربان رفیقی شفیق و همدمی نیکو خصال بود و هر چه در باره وی بگویم کم است.

وی ادامه داد: ما در جمع‌های خود اصرار داشتیم که جوانروح حتما شرکت کند زیرا وی شادمانی جمع ما بود و محمود فلاح تهیه کننده مختار نامه روزی به من گفت اگر جوانروح نبود مختار نامه هم ساخته نمی‌شد.

پدرام اکبری مستند ساز که اجرای مراسم را برعهده داشت نیز طی سخنانی گفت: جوانروح فیلمبرداری کار آزموده و با تجربه بود که جز نسل اول فارغ التحصیلان سینما در حوزه فیلمبرداری بود.

در مراسم تشییع عظیم جوانروح افرادی همچون مازیار شیخ محبوبی، ‌حسن فتحی، کیومرث‌پور احمد، فرهاد ورهرام، محمد رضا معینی، علیرضا رضا داد، حسین جعفری، ‌تورج منصوری، حسین توکلی، فرامرز روشنایی، حسین کریمی، حسن پورشیرازی، ‌ارسطو گیوی، سید جواد هاشمی، مسعود فروتن، مسعود کورانی، حسین طاشانی، فریبا کوثری، علی رویین تن، فریبرز عرب نیا، هادی قمیشی، بهروز خوش رزم، حسین مختاری، ‌مهدی می‌امی، رضا توکلی، بابک برزویه، مهدی گلستانه، منوچهر شاهسواری، فرشته طائرپور، رضا غفاری، محمد آلاد پوش، مهدی کریمی، علی اللهیاری، شاپور‌پور امین، علی کریم، ایرج شهرزادی، غزال خوش رزم، حسین طیبی، محمد اورنگی، ‌حسن اسدی، حسین اسدی، مجید غفاری، مسعود کرامتی، کیهان صانعی، حسن زاهدی، بیژن قربانی، رضا جلالی، جواد فراهانی، حسن نجاریان، رضا بانکی، حسام نواب صفوی، ‌کامران قدکچیان، ضیاء‌الدین دری، منوچهر مصیری، هادی پویان، مرضیه قریشی، منصوره و افری، ‌مینا جهانگیری، و جمعی دیگر از هنرمندان حضور داشتند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7439