کد خبر: 166745
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۴۰۰

پوتین اروپا را مقصر اصلی گرانی گاز می داند

پوتین اروپا را مقصر اصلی گرانی گاز می داند

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایلنا، ولادیمیر پوتین روز جمعه (سوم دی‌ماه) اعلام کرد که اتحادیه اروپا تنها می‌تواند سیاست‌های خود را مقصر قیمت بالای گاز بداند زیرا بعضی از اعضای این اتحادیه گاز ارزان روسیه را به قیمت بسیار بالاتری در داخل قاره سبز می‌فروشند.

وی همچنین از اتحادیه اروپا خواست برای کاهش قیمت گاز، مجوز راه‌اندازی خط لوله انتقال گاز جدید روسیه (نورد استریم -۲) را صادر کند.

قیمت شاخص گاز اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه (۳۰ آذرماه) باز هم رکورد بالای جدیدی زد و حدود ۸۰۰ درصد بیشتر از ابتدای سال ۲۰۲۱ بود، قیمت‌ها روز جمعه کاهش یافت، اما همچنان بیش از ۴۰۰ درصد بالاتر از ابتدای سال بود.

خط لوله نورد استریم-۲ با مخالفت آمریکا و به‌ویژه چند کشور اروپای شرقی روبه‌روست که معتقدند این خط لوله وابستگی اتحادیه اروپا به گاز روسیه - که اکنون ۳۵ درصد از نیازهای گازی این اتحادیه را تأمین می‌کند - را افزایش می‌دهد.

ساخت این خط لوله که گاز روسیه را به آلمان منتقل می‌کند، در ماه سپتامبر به پایان رسیده، اما همچنان در انتظار مجوز برلین و اتحادیه اروپاست.

خبرگزاری ریا به نقل از پوتین اعلام کرد: عرضه بیشتر گاز در بازار اروپایی به‌طور قطع قیمت معاملات تک‌محموله‌ای را کاهش می‌دهد.