پل صدر تا ۱۰ سال آینده تخریب می شود

0
۷۳۵ بازدید

متخصصان و افراد صاحبنظر در حوزه حمل و نقل شهری مطرح کردند:

با گذشت بیش از سه سال از افتتاح پل طبقاتی صدر تهران، این پرسش هنوز برای بسیاری از متخصصان شهری مطرح است که ۱۳۰۰ میلیارد تومان از پول مردم برای ساخت این پل به عنوان یکی گرانترین پروژه های شهری، با چه توجیه علمی هزینه شده است.

به گزارش ایرنا، پل طبقاتی صدر به طول ۱۱ کیلومتر و به عنوان طولانی ترین رینگ بزرگراهی شمال تهران که شرق تهران را به غرب آن و تونل نیایش متصل می کند، آذر ۹۲ به بهره‌برداری رسید.

پروژه طبقاتی پل صدر با هدف بهبود تردد و کاهش بار ترافیک منطقه شمال و شمال شرق تهران احداث شد، این درحالی است که اگر روزانه به ویژه در زمان اوج ترافیک گذری به محدوده اتوبان و پل صدر داشته باشید، با حجم بالای خودرو و ترافیک سنگین در این دو مسیر(پل طبقاتی) مواجه خواهید شد که نشانه ناکارآمدی پروژه در تحقق هدف اصلی آن که همانا کاهش بار ترافیکی و تسهیل تردد خودروها در این مسیر بوده است.

علی خاکساری، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و متخصص حوزه حمل و نقل شهری در خصوص اجرای این پروژه با بیان اینکه در مجموع اگر بخواهیم پل صدر را ارزیابی کنیم، می توان گفت این پل یک پروژه گران قیمت است، اظهار کرد: انتظاری که از این پروژه با صرف این هزینه می رفت تا این پل کارکرد اصلی خود که همان بهبود وضعیت ترافیکی شمال تهران است را داشته باشد برآورده نشد و این مسأله به لحاظ علمی قابل پیش بینی بود.

خاکساری به عنوان یکی از متخصصان و افراد صاحبنظر در حوزه حمل و نقل شهری معتقد است که پروژه طبقاتی پل صدر ۵ تا ۱۰ سال آینده به دلیل نداشتن توجیه علمی و ناکارآمدی در بهبود ترافیک منطقه، تخریب خواهد شد که تخریب این مجموعه هزینه بسیار گزافی را به شهروندان و مدیریت شهری تهران تحمیل می کند.

به گفته وی، مطالعات علمی و تجربیات جهانی ثابت کرده که رفع معضل ترافیک در حوزه شهری با ساخت پل ، تونل و بزرگراه به عنوان راهکار سخت افزاری حل نمی شود و راهکار اصلی برای رفع این قبیل مشکلات، اقدامات نرم افزاری است.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، هزینه به کار رفته برای ساخت پروژه صدر از ابتدا محل بحث و انتقاد بوده؛ هزینه اجرای این طرح در ابتدا بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام شد اما در نهایت رقمی بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای آن(پروژه پل طبقاتی صدر) هزینه شد.

البته هزینه صرف شده برای ساخت پروژه طبقاتی صدر و تونل نیایش در مجموع حدود ۴ هزار میلیارد تومان شده است.

تسهیل و کاهش بار ترافیکی هفت بزرگراه پایتخت شامل همت، حکیم، مدرس، رسالت، زین‌الدین، یادگار امام (ره) و چمران از مزیت های احداث این پل عنوان شده؛ نکته ای که صاحبنظران و متخصصان نقطه نظراتی علمی در رد این مزیت های عنوان شده دارند.

این پل که مازیار حسینی معاون فعلی حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران مسئول ارشد طراحی آن از صفر تا صد بوده، طی ۲۶ ماه به صورت تک پایه احداث و با چند رمپ و لوپ به تونل نیایش متصل شد.

شهردار تهران نیز در اظهارنظرهایی در این خصوص گفته این پل با بالاترین استانداردها ساخته شده است.

احداث پروژه پل طبقاتی صدر که رد پای بابک زنجانی نیز در آن دیده می‌شود منتقدان زیادی داشته و دارد که هر یک از متخصصان و صاحبنظران از جنبه های مختلف به موضوع می پردازند.

«محسن سرخو» رییس کمیته حمل و نقل شورای اسلامی شهر در خصوص اجرای پروژه پل صدر می گوید که در ساخت پل صدر، نیاز به وجود قطعاتی(حوزه نگهدارنده‌ها و جرثقیل‌ها) بود که باید از خارج کشور وارد می‌شد و این قطعات با تامین اعتبار مالی از طریق «بابک زنجانی» خریداری (سال های ۹۰ تا ۹۲) و وارد شد.

وی افزود: اتفاقا طی اجرای پروژه در حوزه خرید نئوپرن‌ها (ضربه‌گیر پل) که به اسم قطعه ایتالیایی وارد کرده بود دچار مشکل شد، به گونه ای که وقتی این نئوپرن‌ها زیر بار رفت از هم گسیخته و بهره‌برداری از پل صدر چهار ماه به تعویق افتاد.

عده ای از منتقدان مکرر گفته اند مطالعات دقیق و علمی در احداث پروژه صدر صورت نگرفته که البته شهردار تهران و مسئول ارشد اجرای پروژه(مازیار حسینی) در پاسخ به این اظهارات گفته‌اند: اگر این موضوع وجود داشته باشد پس این از کرامات ماست که توانسته‌ایم بدون مطالعه پل و تونلی بسازیم که جوایز بین‌المللی زیادی ببرد.

برخی صاحبنظران اجتماعی نیز معتقدند ممکن است پروژه صدر مطالعات فنی داشته باشد اما پیوست و مطالعات اجتماعی در خصوص آن انجام نشده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59320