پری صابری: فرهنگ ایران به حمایت نیاز دارد نه حرف!

0
۳۸۳ بازدید


        اکنون غول‌های خفته بسیاری در جهان وجود دارند که به واسطه فرهنگشان بیدار شده‌اند و از آن در تمام زمینه‌ها بهره می‌برند، مانند چین. معتقدم یکی از آن غول‌های خفته ما هستیم که روزی بیدار خواهیم شد.
نشست رسانه ای نمایش “سعدی” صبح امروز شنبه – ۴ مردادماه – با حضور پری صابری کارگردان، علیرضا شجاع نوری بازیگر و حجت علیخانی مدیر تولید این نمایش و جمعی از اهالی رسانه در تالار وحدت برگزار شد.
به گزارش ایلنا، در این نشست رسانه‌ای پری صابری با اشاره به اجرای متون کهن فارسی اظهار کرد: پنج سال بعد از انقلاب اسلامی روی متون کهن ایران کار کردم. در اوایل نسبت به این مسئله ترس داشتم زیرا همه درباره آن شناخت دارند و حساسیت بسیاری درمورد آنان وجود دارد. اولین شاعری که به آن پرداختم سهراب سپهری بود، بعد از این تجربه تشویق و حمایت مردم باعث به این کار ادامه دهم، بنابراین به سراغ سایر شعرایی مانند فردوسی، عطار و مولوی رفت.
وی ادامه داد: سعدی برای من در راس این شعرا قرار داشت، زیرا او زندگی بسیار متفاوتی داشته است و آثارش در زمینه‌های مختلف است. او علاوه بر مقام فرهنگی، معلم اخلاق است. اکنون زمان آن رسیده بود تا به آن بپردازم.
صابری با تاکید بر اینکه خود را فرزند سینما می‌داند، توضیح داد: زمانی که فعالیتم را آغاز کردم، سینما در یک وضعیت نابسامان بود و نگذاشتند به سمت آن بروم. اما دید سینمایی در تمام آثار تئاتری‌ام وجود دارد و در خود را در زمان محدود نمی‌کنم. سعدی مرز‌ها را از بین برده است، اما من به آن اشاره می‌کنم. در واقع اثرم مدرن است و با بهره‌گیری از تمام امکانات آن را انجام می‌دهم. جلوه‌های بصری را به کار می‌گیرم و به هیچ عنوان خود را محدود به المان های تاریخی نمی‌کنم.
وی حمایت تماشاگرانش و ارتباط آنان با آثارش را بسیار مثبت عنوان و خاطرنشان ساخت: در ابتدا که کار خود را آغاز کردم، تصور می‌کردم ممکن است مردم با این آثار ارتباط خوبی برقرار نکنند در صورتی که حمایت آنان از آثار متفاوتی که به صحنه برده‌ام، به من نشان داد مردم به خوبی می‌فهمند و ارتباط برقرار می‌کنند. ممکن است نگاه آنان با نگاه یک پژوهش‌گر که تخصصی به این موضوع می‌نگرد، تفاوت داشته باشد اما آن را می‌فهمند و به تماشای آن می‌نشینند. بارها به میان مخاطبان رفته‌ام و واکنش تماشاگران را دیده‌ام. اگر روزی من به سالن بیایمو ببینم مخاطبی وجود ندارد، آن روز شکست من است. این موضوع مانند موسیقی می‌ماند با شنیدن آن به خوبی می‌توانید درک کنید، اما ممکن است نتوانید آن را تحلیل و توضیح دهید.
این کارگردان پیشکسوت تئاتر با تاکید بر اینکه شعر و موسیقی را از یکدیگر جدا نیست، توضیح داد: ما شب شعر برگزار نمی‌کنیم. در واقع کلام با موسیقی معنا می‌یابد و می‌توان ناگفته‌ها را با آن عیان کرد. نمی‌توانم بدون موسیقی کار کنم، زیرا برای من حکم عضله را داراست. هدف نهایی من رسیدن به اپرای ملی ایران است و این هدف برای من با دیدن تعزیه شروع شد. تعزیه اپرای مذهبی است. این مسئله را تا جایی که می‌توانستم پیش بردم اما به تنهایی نمی‌توانم، زیرا این مسئله به حمایت و عواملی نیازمند است که من از عهده خارج است.
صابری تاکید کرد: اگر به کاری اعتقاد نداشته باشم، آن را انجام نمی‌دهم. این مسئله را می‌دانم امکان دارد افرادی این کار را دوست نداشته باشند، زیرا همه در مورد آن مدعی‌اند. دو سال طول کشید این متن را بنویسم و از تمام منابع ایرانی و خارجی استفاده کردم که برسم به این نکاتی که اکنون در نمایش به اجرا می‌گذارم. بسیاری از دوستانم از من می‌پرسیدند که چگونه می‌خواهم به این شخصیت بپردازم و من به آنها پاسخ دادم به واسطه جسارت زنانه ام.
صابری عنوان کرد: در رابطه با فرهنگ ایران بسیار حرف می‌زنیم اما به آن اعتنا نمی‌کنیم. باید تلاش کنیم تا این فرهنگ را بشناسانیم. اکنون غول‌های خفته بسیاری در جهان وجود دارند که به واسطه فرهنگشان بیدار شده‌اند و از آن در تمام زمینه‌ها بهره می‌برند، مانند چین. معتقدم یکی از آن غول‌های خفته ما هستیم که روزی بیدار خواهیم شد. من به فرهنگ ایران بدهکارم. همانگونه که می‌دانید تئاتر از لحاظ معیشتی جواب زندگی فعالان آن را نمی‌دهد، اما جواب معنوی را می‌دهد. امیدوارم روزی چهره واقعی ایران نشان داده بشود. در این رابطه باید حمایت‌های لازم صورت بگیرد تا هنرمندان بتوانند کار کنند. من فردی نیستم که بخواهم به خاطر این مسئله تحصن کنم، زیرا کاری پیش نمی‌رود، باید بیدار شویم و به اهمیت آن پی ببریم فرهنگ ایران نیاز به حمایت دارد نه حرف.
علیرضا شجاع نوری: هر روز در این کار می‌آموزم
همچنین علیرضا شجاع نوری بازیگر نقش سعدی با بیان اینکه فکر می‌کند سعدی هم به این کار توجه دارد؛ گفت: روزی که متن را خواندم ارتباط خوبی با آن برقرار کردم و از آن زمان هر روز با این شخصیت بیشتر مانوس شدم.
وی در مورد حضور پررنگ خود در سینما و فعالیت مجدد در تئاتر پس از سال‌ها تصریح کرد: از زمان دانشجویی‌ام در آمریکا ارتباط مستقیمی با تئاتر نداشتم. اکنون با کارگردان و گروهی کار می‌کنم که در کنار آنان بسیار می‌آموزم، کوچکترین نکات را می‌پذیرم و روی آنها کار می‌کنم و تلاش می‌کنم آنها را به کار ببرم.
حجت علیخانی:”باغ دلگشا” پروژه ملی است
حجت علیخانی نیز در سخنانی با اشاره به وضعیت تئاتر بیان کرد: از ابتدای آغاز این کار نام پروژ ملی بر آن نهادیم، زیرا کار بسیار بزرگ و پرهزینه‌ای است. به این واسطه بسیاری از مدیران قول حمایت به ما دادند که هیچ کدام محقق نشد. اما با این وجود خود را قدرتمند احساس می‌کنم، چرا که در کنار پری صابریکار می‌کنم و مطمئنا این کار با قدرت به صحنه خواهد رفت.
نمایش “باغ دلگشا” به نویسندگی و کارگردانی پری صابریاز ۹ مردادماه در تالر وحدت به صحنه می‌رود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=3809