پرونده پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در آستانه مختومه شدن / شکست ترامپ، پیروزی دموکرات ها، بی اعتنایی جمهوری خواهان

0
۲,۰۴۸ بازدید

دموکرات های آمریکا در شرایطی طعم شیرین پیروزی بزرگ را مزه می کنند که نه تنها در رقابت سخت با ترامپ نامزد خود را برنده انتخابات می دانند که در دو مجلس نمایندگان و سنا نیز شانس دموکرات ها برای به دست آوردن اکثریت کرسی ها بالا گرفته است.

دموکرات های آمریکا در شرایطی طعم شیرین پیروزی بزرگ را مزه می کنند که نه تنها در رقابت سخت با ترامپ نامزد خود را برنده انتخابات می دانند که در دو مجلس نمایندگان و سنا نیز شانس دموکرات ها برای به دست آوردن اکثریت کرسی ها بالا گرفته است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، در حالی که طی ۲۴ ساعت پس از شروع انتخابات و با شمارش رای ها اولیه ترامپ خود را برای ۴ سال دیگر ساکن کاخ سفید می دید، اما ناگهان تابلوی اعلان نتایج تغییر کرد و در چند ایالت از جمله میشیگان، پنسیلوانیا و نوادا آراء به نفع بایدن تغییر کرد.

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که با مشارکت بی سابقه شهروندان این کشور همراه بود و از سویی به دلیل رفتارهای ترامپ در فضای بین الملل این انتخابات برای مردم و دولت بسیاری از کشورها نیز اهمیت ویژه ای داشت و علاوه بر اینها عدم همراهی بسیاری از سناتورهای جمهوری خواه با رئیس جمهور هم حزبی عامل دیگری برای افزایش حساسیت های این انتخابات بود.

اگرچه همچنان شمارش آراء ادامه دارد و اعلام نتایج نهایی با پذیرش شکست از سوی یکی از طرفین و همچنین عدم شکایت به مراجع عالی ناظر بر روند انتخابات می تواند رئیس جمهور آینده آمریکا را مشخص کند، اما در حال حاضر روی کاغذ نامزد دموکرات ها برنده انتخابات است و مواضع اکثر سناتنورهای جمهوری خواه که برخلاف نظرات ترامپ است، مبین پایان رقابت و بازپس گرفتن پیشوند پرزیدنت از ترامپ و اعطای آن به بایدن است.

ایسنا در این خصوص نوشت، شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وارد مرحله حساسی شده است. امروز جمعه به وقت تهران هم شمارش در ایالت‌های سرنوشت‌ساز ادامه دارد و یک پیروزی دیگر برای دموکرات‌ها در یک ایالت حساس مانند نوادا یا جورجیا می‌تواند جو بایدن را به کاخ سفید برساند. رقابت در این ایالتها با پیشتازی اندک بایدن پیش می‌رود و از شانس دونالد ترامپ کاسته شده است و مسیر کوتاه‌تر و هموارتری مقابل بایدن دیده می‌شود.

بر اساس اعلام مقام‌های انتخاباتی آمریکا، بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از مردم آمریکا تا پیش از سوم نوامبر (روز اصلی انتخابات) به صورت پستی یا زودهنگام و در مراکز قرار داده شده، رای خود را به صندوق انداختند و روز سه‌شنبه نیز میلیون‌ها تن دیگر به پای صندوق‌های رای رفتند، به طوری که انتخابات امسال در ۱۲۰ سال اخیر از نظر حضور واجدان شرایط رای‌دهی، رکورد شکست.

روز سه‌شنبه با توجه به تفاوت ساعتی در ایالات مختلف آمریکا از شرق تا غرب و قوانین مختلف انتخاباتی در ایالات مختلف، مراکز رای‌گیری کم کم بسته شدند و نتایج انتخابات به صورت تدریجی اعلام می‌شود که حاصل حجم بالایی از آرای پستی است. هر نامزد برای پیروزی در انتخابات به ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارد.

هنوز شمارش آرای انتخاباتی در ایالت‌های نوادا، پنسیلوانیا، کارولینای شمالی، جورجیا و آلاسکا به اتمام نرسیده است. به گفته یکی از مقام‌های ایالت جورجیا، حدود ۱۰ هزار رای هنوز شمارش نشده است و انتظار نمی‌رود به‌زودی نتیجه اعلام شود. نتیجه این ایالت برای بایدن حیاتی است.

در همین حال، کمپین انتخاباتی ترامپ و شخص وی با طرح شکایتی در دادگاه و در توییتر خواستار متوقف شدن شمارش آرا شده‌اند. تیم او تاکید دارد که دسترسی برای نظارت از زمان آغاز و حین شمارش آرا فراهم نبوده است. بایدن و تیم او اما می‌گویند تمام آرا باید شمارش شوند.

تیم انتخاباتی ترامپ همچنین با طرح ادعاهایی همانند شکایت در ایالت میشیگان، در پنسیلوانیا، ویسکانسین و جورجیا طرح دعوی کرده است تا جلوی شمارش آرای انتخابات را بگیرد.

همچنین ایرنا گزارش داد؛ همزمان با پیشتازی جو بایدن نامزد حزب دموکرات در شمارش آرای پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دو پسر «دونالد ترامپ» حزب جمهوری خواه را به خیانت و عدم حمایت از ادعای رئیس جمهوری درباره تقلب و فساد در انتخابات متهم کرده‌اند.

دونالد ترامپ جونیور پسر ارشد ترامپ در توئیتی، سکوت جمهوری‌خواهان در آستانه شکست پدرش را باورنکردنی توصیف و آن‌ها را متهم کرد که به پیروزی در انتخابات سال ۲۰۲۴میلادی چشم دوخته‌اند. او همچنین با تکرار سخنان پدرش مدعی شد که شواهد تقلب در انتخابات به مراتب بیشتر از آنچه او «تبانی روسیه» خواند، درحالی که رسانه‌ها تمایلی به انعکاس این مطالب نشان نمی‌دهند.

برادرش اریک هم در صفحه توئیتری خود با لحنی تند نوشت: جمهوری‌خواهان کجا هستند؟ رای دهندگان ما هرگز [این خیانت] را فراموش نخواهند کرد”

شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری‌ آمریکا که سه‌شنبه گذشته برگزار شد همچنان در ایالت های سرنوشت ساز ادامه دارد اما به نظر می‌رسد که جو بایدن، نامزد حزب دموکرات به پیروزی نزدیک می‌شود.

رئیس جمهوری آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه، مدعی به سرقت رفتن انتخابات و وقوع فساد و تقلب گسترده در این رویداد مهم شده است.

ترامپ شامگاه پنج‌شنبه در نشست خبری حضور یافت و ضمن تکرار ادعای تقلب و فساد در انتخابات اخیر از جمله در ایالت میشیگان و مطرح کردن شائبه “رای های قانونی” و “راهای غیرقانونی”، ادعا کرد: اگر رای های قانونی شمرده شود، ما برنده هستیم اما اگر رای های غیرقانونی شمرده شود، انتخابات از ما دزدیده شده است.

وی بار دیگر تهدید کرد که موضوع را به دیوان عالی خواهد کشاند. با این حال اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه تاکنون سکوت کرده یا رفتار رئیس جمهوری را به باد انتقاد گرفته اند. 

میچ مک‌کانل سناتور ارشد جمهوری‌خواه و رهبر اکثریت سنا روز چهارشنبه پس از اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات به کنایه گفت: ادعای پیروزی با شمارش آراء دو مقوله متفاوت هستند.

مارکو روبیو سناتور جمهوری‌خواه از ایالت فلوریدا هم در توئیتی نوشت:‌ اگر شمارش آراء قانونی چند روز طول بکشد تقلب صورت نگرفته است. همچنین فرماندار ایالت مریلند از حزب جمهوری‌خواه در صفحه توئیتری خود اینگونه نوشت:‌ اظهارات ترامپ غیر قابل دفاع است و او فرآیندهای دمکراتیک کشور را تضعیف کرده است. 

«میت رامنی» تنها جمهوری‌خواهی که به عزل ترامپ در ماجرای استیضاح رئیس جمهوری رای موافق داد نیز در توئیتی به کنایه نوشته است: شمارش آراء اصل دمکراسی است.

در این میان «دنور ریگلمن» نماینده حزب جمهوری‌خواه در مجلس نمایندگان از ایالت ویرجینیا در اظهار نظری صریح خطاب به ترامپ توئیت کرد: به روند دمکراتیک شمارش آراء که باعث سعادتمندی آمریکا می‌شود احترام بگذار.

این حملات لفظی، نشانگر شکاف عمیقی است که میان هواداران ترامپ و حزب جمهوری‌خواه در حال شکل گیری است.

البته برخی چهره‌های جمهوری‌خواه سکوت پیشه کرده که این مساله هم باعث خشم نزدیکان ترامپ شده است.

نیکی هیلی سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل متحد که یکی از گزینه‌های احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ است در توئیتی از رهبری ترامپ برای کسب پیروزی در انتخابات مجلس سنا و نمایندگان قدردانی کرده است. او با این حال، با زبانی محافظه‌کارانه درباره انتخابات ریاست جمهوری، خواستار شفافیت در فرایند شمارش آراء شد.

همچنین ایسنا به نقل از گاردین گزارش داد؛ در حالی که نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هنوز مشخص نشده، آرای نهایی انتخابات کنگره نیز تاکنون نامشخص است.

تمام ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان آمریکا و ۳۵ کرسی سنا از ۱۰۰ کرسی آن در روز سوم نوامبر به رای گذاشته شدند و دموکرات‌ها امیدوارند که در هر دو مجلس بتوانند پیروزی را از آن خود کنند.

پیش از این دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان پیش بودند اما اکثریت در سنا در اختیار جمهوری‌خواهان بود.

نتایج انتخابات کنگره تا اینجا نشان می‌دهد که دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان تاکنون ۲۰۸ کرسی به دست آورده‌اند و ۱۹۳ کرسی هم در اختیار جمهوری‌خواهان است. در این مجلس کنگره هر حزبی که ۲۱۸ کرسی را به دست آورد دارای اکثریت خواهد بود.

در سنا نیز تاکنون ۴۸ کرسی برای دموکرات‌ها و ۴۸ کرسی برای جمهوری‌خواهان شده است و هر حزبی که ۵۱ کرسی را از آن خود کند اکثریت را در مجلس علیای کنگره خواهد داشت.

در همین حال بر اساس تازه‌ترین خبرها از این انتخابات، چهار نامزد زن مشهور دموکرات‌ که برای نگه‌داشتن صندلی‌های خود در مجلس نمایندگان رقابت می‌کردند، بر رقبای خود پیروز شدند. ‌

“الکسندریا اوکاسیو کورتز” از نیویورک، “ایلهان عمر” از مینه‌سوتا، “آیانا پریسلی” از ماساچوست و “رشیده طلیب” از میشیگان، که همه از اقلیت‌های قومی و مذهبی هستند و در رابطه با موضوعات جنجالی مانند بیمه همگانی از مخالفان سرسخت دونالد ترامپ هستند و درگیری‌های لفظی رئیس‌جمهوری آمریکا با آنها بارها خبرساز شده‌ بود، توانسته‌اند کرسی خود را در مجلس نمایندگان حفظ کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=118475