کد خبر: 5737
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۳

پرونده های خاک خورده زمین خواری بالاخره بسته می شوند

پرونده های خاک خورده زمین خواری بالاخره بسته می شوند

ساغر کوهستانی : پدیده زمین‏خواری یکی از مشکلاتی است که کشور و به تبع آن محیط زیست را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از مسئولیتهای سازمان حفاظت از محیط زیست در دولت تدبیر و امید مبارزه با زمین خواری بوده است.

 این در حالی است که این سازمان متولی برخورد قانونی با ساخت و سازهای غیرمجاز نیست و این مهم بر عهده سازمان جنگلها و مراتع کشور می‏باشد.
سازمان حفاظت محیط زیست دو رویکرد در پیش رو دارد، اول آنکه به این نتیجه برسد که تمامی مراحل پیگیری و حقوقی زمین خواری را به سازمان جنگلها و مراتع واگذار کند و تنها نقش اطلاع رسانی و سخنگو را بر عهده گیرد و یا کل مالکیت مناطق چهارگانه که شامل پارکهای ملی، چشم‌اندازهای طبیعی داراری اهمیت ملی و جهانی، اثر طبیعی ملی، پدیده‌ها یا مجموعه‌های گیاهی جانوری کم‌نظیر، پناهگاه حیات وحش زیستگاه‌های نمونه جانوران وحشی و منطقه حفاظت‌شده اراضی ویژه زیست محیطی می شود؛ از سوی سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور به محیط زیست واگذار شود. این در صورتی است سازمان جنگلها و مراتع در طی نامه‏ای  در این خصوص اختیارات تام به سازمان محیط زیست داده است.

در نشست خبری کشف زمین خواری بزرگ در مناطق حفاظت شده که در سازمان محیط زیست تهران برگزار شد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن تصریح سخنان بالا اعلام کرد: تاکنون شرایط قانونی اجازه واگذاری مناطق چهارگانه از سوی جنگلها و مراتع به این سازمان محیا نشده است.
وی ادامه داد: پرونده‏های زمین خواری که از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ بسیار افزایش یافته و بسیاری از این پرونده‏ها در کشوی میز کارشناسان خاک خورده بود. نگاه سازمان محیط زیست، برخورد با متخلفین است که امیدواریم با همکاری دستگاه‏های ذیربط هر چه سریعتر به سرانجام برسد و زمین‏های تصرف شده باز پس گرفته شوند.
محمد هادی حیدرزاده ادامه داد: تصرف زمین عمدتاً در استان‏هایی که قیمت زمین پایین است اتفاق می‏افتد و در این میان در استانهای فارس، مازندران، گیلان و تهران بیشترین تعداد زمین خواری اتفاق افتاده است. جزیره‏ای عمل کردن دستگاههای متولی و فساد اداری در همه دستگاه‏های متولی به این شرایط کمک کرده است.
به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در خصوص نحوه زمین خواری توضیح داد: زمین خواران ابتدا با کاشت درخت و بعد دیوارکشی در مناطق کار خود را آغاز و بعد اقدام به ویلاسازی در زمین مشخص شده می‏کنند در گذشته این روند در طول زمان اتفاق می‏افتاد و در برخی موارد، زمین خوار با سوءاستفاده از شرایط قانونی و یا با کمک کارشناسان مختلف که پس از بازرسی، آن منطقه را جزو مستثنائات در نظر گرفته بودند می توانستند زمینی را به تصرف خود درآورند.
وی ادامه داد: متاسفانه سازمان حفاظت از محیط زیست همچنان به نقشه مستثنائات اراضی ملی کشور دسترسی ندارد و سازمان جنگلها و مراتع آن را در اختیار این سازمان قرار نداده است.
اخیرا با اعلام مجلس بحث تحقیق و تفحص از سازمان حفاظت از محیط زیست بر روی کار آمده است.
در این نشست همچنین سیداحمد نبوی مشاور ریاست سازمان محیط زیست و مدیرکل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات در این خصوص اظهار کرد؛ سازمان محیط زیست به شدت از این طرح استقبال می‏کند. البته جای تعجب است چرا این اتفاق در سال‏های گذشته روی نداده بود.
وی ادامه داد: هم اکنون ۵۰ پرونده زمین خواری که همه مربوط به ۸ سال گذشته هستند از سوی بازرسی کل کشور به سازمان محیط زیست ارجاع داده شده است که این پرونده‏ها در حال بررسی هستند.
نبوی در خصوص وضعیت زمین خواری در تهران اضافه کرد: میزان تصرفات از آنچه در نظر ما بود بسیار بیشتر است. در پرونده‏های مورد بررسی در حدود ۶۵۰۰ میلیارد تومان آسیب به بیت المال صورت گرفته است. در ۸ پرونده خاص حتی صورت جلسه‏های صوری رفع تصرف و قلع و قمع هم نوشته شده بود.
هم اکنون سازمان محیط زیست پرونده‏های جدیدی را که هنوز به ویلا تبدیل نشده‏اند را شناسایی و به دادگستری ارجاع داده است. این در حالی است که یکی از ویلاهایی که حکم قلع و قمع آن صادر شده به میزان ۱۸ میلیارد تومان قیمت‏گذاری شده است. با همکاری سازمان محیط زیست قوه قضاییه، دادگستری و نیروی انتظامی تیم‏های ویژه‏ای را شکل گرفته است که امیدواریم به زودی و با سرعت روند رفع تصرف را پیش ببریم.
حیدرزاده در پایان با اشاره به اجرای طرح هادی در روستاها گفت: برخی روستاها در مناطق چهارگانه قرار گرفته‏اند در حالی که سازمان محیط زیست در کمیته‏های بررسی این طرح حضور ندارد. در شرایطی که بر طبق آمار رسمی جمعیت بسیاری از روستاها کاهش می‏یابد ما شاهد رشد خوش‏نشینی در این روستاها هستیم. سازمان محیط زیست مخالف گسترش روستاها است اینگونه صحیح نیست که هر تهرانی می‏بایست ویلایی در خارج از شهر داشته باشد و تعطیلات خود را اینگونه سپری کند. بلکه باید مشکلات طرح جامع گردشگری کشور بررسی و حل شود.