یکشنبه 13 فروردین، 1402

کدخبر: 2734 15:43:53 1393-04-03
پرواز هواپیماهای بالای ۲۰ سال ممنوع شد

پرواز هواپیماهای بالای ۲۰ سال ممنوع شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی
پرواز هواپیماهای بالای ۲۰ سال ممنوع شد

پرواز هواپیماهای بالای ۲۰ سال ممنوع شد

دسته‌بندی: بدون دسته‌بندی

گروه امور زیر بنایی : رییس سازمان هواپیمایی کشوری از ممنوعیت پرواز هواپیماهای بالای ۲۰ سال در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در بین ۱۲ کشور منطقه ایران جزو شش کشوری است که سوانح مرگبار هوایی داشته است

علیرضا جهانگیریان ، معاون وزیر راه و شهرسازی ،  در حاشیه نخستین همایش ایمنی در حمل و نقل هوایی در جمع خبرنگاران از طراحی مشوق‌هایی برای اقدام نوسازی ناوگان از سوی شرکت‌های هواپیمایی گفت و اظهار کرد: طبق دستورالعملی که ابلاغ رسمی آن به زودی انجام می‌شود به منظور پیشگیری از سوانح، مشوق‌هایی برای شرکت‌های هواپیمایی ایجاد شده تا آن‌ها بتوانند هواپیماهایی با سن پایین‌تر وارد کنند. همچنین در کلیه پروازها نظارت خواهد شد تا از پرواز هواپیماهای بالای ۲۰ سال جلوگیری شود.
آزادسازی بلیت هواپیما ۶ ماه زمان می‌برد
پیش‌بینی می‌شود آزادسازی نرخ بلیت هواپیما به شکل یک فرآیند تدریجی اجرا شود و حداقل شش ماه زمان ببرد.
وی فرآیند آزادسازی نرخ بلیت هواپیما که طبق قانون موظف به اجرای آن بودیم پس از بررسی و محاسبات دقیق چندین ماهه، از چند روز پیش آغاز شد و بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند.
جهانگیریان اضافه کرد: البته چنین طرحی قطعا زمان‌بر خواهد بود و پیش‌بینی می کنیم اجرایی شدن کامل آن شش ماه زمان ببرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به ایسنا مبنی بر اینکه تعیین نرخ کف و سقف به میزان ۳۰ درصد از نرخ‌های مصوب مغایر با قانون نیست؟ اظهار کرد: این نرخ در جلسات کمیته‌های تخصصی مورد بررسی قرار گرفت و نهایی شدن آن نیز با تایید و هماهنگی شرکت‌های هواپیمایی بود از این رو به نظر نمی‌رسد اجرایی شدن آن از سوی این شرکت‌ها با مشکل یا ابهام خاصی روبرو شود.
رییس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این‌که مراد از این بحث، متنوع سازی نرخ‌ها بوده است، اظهار کرد: در متنوع سازی نرخ‌ها حول محور یک قیمت رسمی مصوب تعیین می‌شود از این رو بر مبنای نرخ مصوب سال ۹۱ نرخ‌ها ۳۰ درصد بالا یا پایین تعیین می‌شوند.
آغاز به کار کمیته ارتقای ایمنی در سازمان هواپیمایی کشوری
جهانگیریان همچنین از آغاز به کار یک کمیته ارتقای ایمنی در سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد و گفت: این کمیته بناست با حضور متخصصان و دست اندرکاران این صنعت به شکل ماهانه جلسه داشته و در کنار بررسی آنچه که امروز در رابطه با ایمنی هوایی مطرح است نسبت به آنچه باید در آینده داشته باشیم نیز برنامه ریزی‌های لازم را انجام دهد.
وی درباره جایگاه فعلی ایران در امنیت هوایی جهان اظهار کرد:‌ با توجه به آمارهای بین المللی مطرح شده کشور ایران از نظر ارگان‌های نظارتی در ایمنی پرواز در جمع ۲۰ کشور برتر جهان است. هر چند آمار ما در سوانح چندان مناسب نبوده و در چند سال گذشته مشکلاتی را در این حوزه داشته‌ایم.
رییس سازمان هواپیمایی کشور درباره برنامه ریزی‌ها برای نوسازی ناوگان هوایی کشور نیز گفت: برای این مساله تحریم‌ها قدری در سال‌های گذشته برای ما مشکل آفرینی کردند هر چند در تلاش هستیم با برنامه ریزی و مذاکراتی که می کنیم نسبت به نوسازی ناوگان هوایی کشور اقدامات لازم را صورت دهیم.
ایران یکی از ۶ کشور منطقه در سوانح مرگبار هوایی است
رییس سازمان هواپیمایی کشور گفت: در بین ۱۲ کشور منطقه ایران جزو شش کشوری است که سوانح مرگبار هوایی داشته است.
جهانگیریان با بیان این‌که شرایط ایمنی پرواز از نظر اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیار مهم است، اظهار کرد: بالا بردن ایمنی پروازها از اصلی ترین اولویت سازمان هواپیمایی کشور به حساب می‌آید.
وی تصریح کرد:‌ در کشور ما با توجه به اهداف مدنظر، ارتقای ایمنی همواره مورد تاکید بوده است. هر چند در حال حاضر تمامی مسئولان و دست اندرکاران در تلاش هستند چالش‌های موجود در عرصه ایمنی هوایی را حل کنند اما کشورمان همچنان در بین ۱۲ کشور منطقه جزو شش کشوری است که سوانح مرگبار در آن ثبت شده است.
جهانگیریان با بیان این‌که تلاش برای ارتقای امنیت اجتناب ناپذیر است، اظهار کرد: پنج دسته صاحب نظران، سازندگان، گروه‌های خدماتی، شرکت‌های فرودگاه و گروه عملیات و نظارت هر یک به نوبه خود در ایمنی پرواز نقش خاصی ایفا می‌کنند از این رو برای بالا بردن سطح امنیت پروازها باید تعاملی مناسب بین تمام این گروه‌ها شکل بگیرد و ارتقای امنیت، فعالیتی جمعی است که با یک کار گروهی به وجود می‌آید.
رییس سازمان هواپیمایی کشوری افزود: تصور این که شرکت‌های خدماتی بتوانند بدون نظارت کار خود را انجام دهند ممکن نیست و قطعا باید برای داشتن خطوط هوایی امن در فضای ایران تمام گروه‌ها و دست اندرکاران باید دست به دست هم دهند تا اولویت امنیت شکل بگیرد و اجرایی شود.
وی با اشاره به همایش ایمنی در حمل و نقل هوایی اظهار کرد:‌ این همایش قصد دارد با ایجاد محیطی کارآمد زمینه ایجاد تعامل متقابل بین فعالان این عرصه را فراهم آورد و با این تعامل بین همه فعالان بخش برای دستیابی به سطح قابل قبول ایمنی همکاری‌های لازم را ایجاد کند.
سازمان هواپیمایی نگاه سنتی به ایمنی را کنار بزند
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی گفت: ساختار مدیریت ایمنی در سازمان هواپیمایی کشوری باید مستقر شود و نگاه سنتی به آن کنار گذاشته شود.
علی محمد نوریان در اولین همایش ایمنی در حمل و نقل هوایی کشور با بیان این‌که سلامتی و امنیت دو نعمت بزرگ الهی هستند، تاکید کرد:‌ در حمل و نقل هوایی که یکی از اصلی‌ترین عرصه‌های اقتصادی کشور به حساب می‌آید قطعا باید امنیت به عنوان یکی از اولویت‌های این حوزه مدنظر قرار گیرد. همان طور که در کنوانسیون‌های بین المللی هواپیمایی همواره هر جلسه بر مبنای ایمنی شکل گرفته است.
وی اضافه کرد: کنوانسیون‌هایی مانند ایکائو و یاتا تماما بر لزوم بالا بردن امنیت پرواز تاکید داشته و ایمنی در رأس اهداف استراتژیک آن‌ها تعریف شده است.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی درباره برنامه های دولت یازدهم دراین حوزه اظهار کرد: طی ماه‌های گذشته جلسات خوبی در رابطه با ایمنی پرواز برگزار شده که باید به تدوین یک برنامه ملی در کشور و همچنین استقرار سیستم مدیریتی منجر شود.
نوریان افزود: مهمترین وظیفه سازمان هواپیمایی کشور باید این باشد که ساختار مدیریت ایمنی را استقرار داده و نگاه سنتی به آن را کنار زد.
وی با بیان این‌که اهداف این حوزه باید پیشگیرانه تعریف شوند، اظهار کرد: در حوزه ایمنی هوایی باید یک نظارت راهبردی مستمر حاکم و این نظارت با هدف ارتقا تکمیل شود. در کنار آن کمیته ملی ایمنی حمل و نقل نیز باید در دستور کار قرار گیرد تا با مشارکت دولت و سایر دستگاه‌ها ایمنی در این حوزه به وجود آید.
قائم مقام وزیر راه و شهرسازی از لزوم طراحی ساختاری برای ارائه تمامی گزارشات از وقایع خطرناک گفت و اظهار کرد: در کشور ما چیزی به نام گزارش‌های داوطلبانه هرگز جا نیفتاده و بسیاری از حوادث و وقایعی که به یک سانحه منجر نشده اما می تواند در آینده خطرناک باشند مسکوت می‌ مانند از این رو باید طوری برنامه ریزی کرد تمامی این مشکلات که در وهله اول جزیی هستند اما می توانند در نهایت خطرناک شوند جلوگیری شود.
نوریان خاطر نشان کرد: صنعت هوایی نیاز به نظر کارشناسی و استفاده از تجربه اساتید و دانشجویان این حوزه دارد از این رو باید درهای این صنعت به روی آن‌ها باز شود و با حمایت و استفاده از تجارب همه جانبه در این حوزه ایمنی صنعت هوایی کشور تامین شود.

  • دیدگاهی برای این نوشته ثبت نشده است.
  • افزودن دیدگاه


JahanEghtesadNewsPaper

جستجو


  |