پرنده های سرزمین آفتاب در راه ایران

0
۴۹۴ بازدید

مذاکره ایران برای خرید هواپیما از میتسوبیشی ژاپن

گروه تولید-خبرمذاکره مقامات شرکت هواپیماسازی میتسوبیشی ژاپن با ایرلاین های ایرانی برای فروش هواپیما در حالی روز گذشته روی خروجی خبرگزاری ها قرار گرفت که شنیدن آن، این سوال را در اذهان ایجاد می کند که مگر شرکت میتسوبیشی، یک شرکت تولیدکننده خودرو و ماشین آلات صنعتی نیست؟!

درپاسخ به این سوال باید گفت این شرکت در دهه ۱۹۶۰ میلادی یعنی حدود ۵۰ سال پیش اقدام به طراحی و تولید یک مدل هواپیمای مسافری دوموتوره با ظرفیت حمل مسافر پایین به نام YS-11  به قصد ورود به جمع کشورهای مطرح تولیدکننده هواپیما کرد اما با اقبال چندانی رو به رو نشد.

پس از این تجربه ناموفق اما این شرکت در سال ۲۰۰۸ میلادی با تاسیس و راه‌اندازی صنایع هواپیماسازی میتسوبیشی، ژاپن بار دیگر و این مرتبه با پشتوانه‌ای قوی و مطمئن در بهره‌مندی از فناوری‌های پیشرفته موردنیاز، پا به عرصه خطیر ساخت هواپیماهای جت مسافری گذاشت. شرکت صنایع هواپیمایی میتسوبیشی (MAC) به‌عنوان یکی از شرکت‌های تابع شرکت صنایع سنگین میتسوبیشی با هدف توسعه، تولید و فراهم کردن بازار تقاضا و فروش برای هواپیماهای ساخته خود و همچنین ارائه خدمات پشتیبانی کامل به آنها تاسیس شد.

سرانجام دراواخر سال ۲۰۱۵ میلادی با پرواز موفقیت‌آمیز آزمایشی نخستین هواپیمای جت مسافربری پیشرفته شرکت میتسوبیشی در فرودگاه ناگویای ژاپن انجام شد، به عقیده متخصصان حوزه هوا و فضا عصر تازه‌ای در صنعت هوانوردی سرزمین آفتاب تابان رقم خورد.

این هواپیما که «MRJ» نام دارد در کلاس جت های تجاری قرار می گیرد و قرار است در ابعاد مختلفی  و با ظرفیت ۷۶ تا ۹۲ مسافر ساخته شود.

گفته می شود این هواپیما به دلیل داشتن چند ویژگی شاخص از رقبای خود یعنی امبرائر ۱۷۵ E برزیلی و بمباردیر۹۰۰ CRJ کانادایی برتر است. ازجمله ویژگی‌های متمایز MRJ سقف بلندتر و جای بیشتر نسبت به رقبای خود است که اجازه می‌دهد نسل جدید هواپیماهای جت ژاپن در مقایسه با پرنده‌های هم رده خود تعداد مسافر بیشتری را در درونش جای دهد. همچنین MRJ ژاپن قادر است با حداکثر سرعتی معادل یک هزار و۷۸۰مایل دریایی (برابر با ۳ هزار و۳۱۰ کیلومتر در ساعت) پرواز کند. ضمن اینکه هواپیمای میتسوبیشی ژاپن در مقایسه با همنوعان کانادایی و برزیلی خود بسیار سبک وزن‌تر خواهد بود.

یکی از مقامات ژاپنی از ثبت حدود ۴۰۰ فروند سفارش برای ساخت این نوع هواپیما خبرداده و پیش بینی کرده است که نخستین سری از تحویل این هواپیمای پیشرفته از سال ۲۰۱۷ آغاز شود.

حال پس از لغو تحریم ها و باز شدن بازار ایران و اقداماتی که وزارت راه و شهرسازی در جهت نوسازی ناوگان هوایی داده است، این شرکت نیز در جستجوی بازار فروش هواپیماهای مسافربری منطقه ای تحت توسعه خود به این کشور است.

مقامات شرکت هواپیماسازی میتسوبیشی ژاپن در حال مذاکره با ایرلاین های ایرانی جهت فروش ۸۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفره منطقه ای به این کشور هستند.

واحد صنایع سنگین میتسوبیشی بررسی بازار ایران را از سپتامبر سال گذشته، یعنی ۴ ماه قبل از لغو تحریم های آمریکا آغاز کرده است. این شرکت ژاپنی با شرکت های ایران ایر و آسمان ایرلاین و همچنین مقامات هوایپمایی کشوری ایران در ارتباط است. شرکت میتسوبیشی و شرکت های هوانوردی ایرانی در جریان نمایشگاه هوایی فارنبورگ، که از روز دوشنبه در حومه لندن آغاز شده، درباره سفارشات خرید هواپیما مذاکراتی را انجام داده اند.

ایران ایر درحال بررسی خرید ۸۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفره منطقه ای از شرکت میتسوبیشی است تا از آنها در مسیرهای داخلی استفاده نماید. مدیران هر دو طرف همچنین ماه گذشته در جریان کنفرانس اتحادیه بین المللی حمل و نقل هوایی در دوبلین با یکدیگر رایزنی کردند.

شرکت میتسوبیسی در این مذاکرات از همکاری دولت ژاپن نیز بهره می گیرد و قصد دارد در صورت نهایی شدن قرارداد فروش به ایران از تامین مالی تحت حمایت دولت ژاپن استفاده نماید. از آنجایی که میتسوبیشی در حال توسعه اولین مدل هواپیماهای ۹۰ نفره خود است، بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، این شرکت هواپیماهای ۷۰ نفره خود را در زودترین زمان ممکن در سال ۲۰۱۹ تحویل خواهد داد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36143