پرداخت «ارز مسافرتی» در هزارتوی دستور العمل ها؛ مسافران همچنان ناکام

0
۱,۲۰۷ بازدید

پرداخت «ارز مسافرتی» در هزارتوی دستور العمل ها؛ مسافران همچنان ناکام

به گزارش جهان اقتصاد فروش ارز مسافرتی از روز گذشته در شعب منتخب بانک ملی ایران آغاز شد و هموطنان می توانند با ارایه مدارک مورد نیاز، برای تهیه ارز به این بانک مراجعه کنند اما با آغاز فروش ارز مسافرتی در شعب منتخب بانک ملی، مسئولان شعب می گویند قیمت یورو که به مسافران فروخته می شود، حدود ۱۴۵۰۰ تومان است.
بنا بر اعلام این بانک، عملیات فروش ارز مسافرتی در شعب میرداماد، اسکان، مرکزی، بازار، امام حسین (ع)، هفتم تیر، استاد معین و کاشف انجام می شود.
بانک مرکزی هفته گذشته به بانک ها اجازه داد تا ۲۳ مورد ارز خدماتی هموطنان را در بازار تامین کنند. تا پیش از اعمال سیاست های جدید ارزی در ۱۶ مردادماه، بانک ملی ایران به همراه بانک های پارسیان، ملت، سامان و تجارت تامین ارز مسافرتی به نرخ ارز رسمی اعلامی بانک مرکزی را برعهده داشتند اما در رویه جدید که تخصیص ارز مسافرتی یارانه ای برداشته شده است، تامین ارز به نرخ بازار انجام می شود.
سقف تخصیص ارز مسافرتی پنج هزار یورو است و متقاضی برای خرید آن باید بلیت، گذرنامه و روادید (برای کشورهایی که نیاز به ویزا دارند) را به بانک یا صرافی ارایه کند.
براساس بخشنامه بانک مرکزی، ارز مسافرتی، درمانی، دانشجویی و دانش آموزی، فرصت مطالعاتی، حق عضویت و حق ثبت نام در سازمان ها و مجامع بین المللی و محافل علمی و هزینه چاپ مقالات علمی، هزینه شرکت در نمایشگاه های خارجی از کشور، حق الوکاله دعاوی خارجی، هزینه اجاره و اشتراک شبکه های اطلاعاتی (اینترنت و رویترز)، هزینه برگزاری همایش های بین المللی و اعطای جوایز جشنواره ها و مسابقات و هزینه انجام آزمایش های علمی و فنی از مواردی است که در صرافی ها تامین می شود.
همچنین تامین ارز انتشار آگهی در خارج از کشور و دریافت گواهی بین المللی، هزینه خرید امتیاز پخش فیلم، هزینه شرکت های هواپیمایی ایرانی، هزینه شرکت های بیمه ایرانی، هزینه شرکت های اعزام کننده زائران به عتبات و عمره مفرده، ثبت نام در آزمون های بین المللی، هزینه حقوق و مزایای کارکنان شاغل در ایران، هزینه بابت رانندگان حمل و نقل بین المللی و ترانزیت، شرکت در دوره های آموزشی و پژوهش خارج از کشور، ثبت نام و شرکت در امتحانات علمی و تخصصی خارج از کشور، هرینه خدمات کنسولی سفارتخانه های خارجی، هزینه های ارزی شرکت های مسافرتی و گردشگری، هزینه های حمل و ترانزیت و توزیع محموله های پستی بین المللی، بابت تبدیل مانده ریالی ناشی از خرید ارز اتباع خارجی از دیگر مواردی است که صرافی ها مجاز به انجام آن هستند.
به گفته عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزِی، تنها سه درصد از عملیات های ارزی در کف بازار و در صرافی ها انجام می شود و عمده معاملات ارزی به شکل حواله در نیما صورت می پذیرد.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، روز شنبه حجم فروش ارز صادراتی در سامانه «نیما» به یک میلیارد و ۱۲۴ میلیون یورو رسید.
جزئیات جدید فروش ارز مسافرتی
با آغاز فروش ارز مسافرتی در شعب منتخب بانک ملی، مسئولان شعب می گویند قیمت یورو که به مسافران فروخته می شود، حدود ۱۴۵۰۰ تومان است.
طبق اعلام قبلی، شعب منتخب بانک ملی باید از امروز به مسافران واجد شرایط ارز مسافرتی بفروشند. براین اساس مسافرانی که قصد سفر به کشورهای همسایه را دارند ۵۰۰ یورو و کشورهای اروپایی ۱۰۰۰ یورو می‌توانند از بانک ملی دریافت کنند.
قیمت فروش ارز مسافرتی در شعب بانک ملی روزگذشته برای هر یورو ۱۴ هزار تومان تعیین شده که به‌همراه کارمزد ۴ درصدی، مسافران باید رقمی نزدیک ۱۴۵۰۰ تومان بپردازند.
براساس اعلام بانک عملیات فروش ارز مسافرتی در شعب میرداماد، اسکان، مرکزی، بازار، امام حسین(ع)، هفتم تیر، استاد معین و کاشف انجام می‌شود. با گذشت زمان و به‌تدریج، تعداد این شعب بیشتر خواهد شد.
شعب: بخشنامه مکتوب نگرفتیم
درحالی شعب منتخب در بانک ملی باید از امروز فروش ارز مسافرتی را آغاز کنند که با وجود مراجعه مردم، هنوز توزیع ارز مسافرتی آغاز نشده است.
براساس پیگیری های به عمل آمده مسولان ارزی شعب منتخب توزیع کننده ارز مسافرتی اعلام کردند که فقط یورو را با رقم پایه ۱۴ هزارتومان به همراه کارمزد با رقم نهایی ۱۴۵۰۰ تومان به فروش می رسانند.
‌ مسولان شعب اعلام کردند که هنوز بخشنامه کتبی برای وزیع ارز مسافرتی را دریافت نکرده اند. این در حالی است که رئز شنبه در اطلاعیه ای اعلام شد که فروش ارز مسافرتی در شعب منتخب بانک ملی با شرایط و مدارک پیشین و با نرخ جدید از ۱۸ شهریور آغاز خواهد شد.
گفتنی است،‌طبق بخشنامه بانک مرکزی تامین و پرداخت ارز مسافرتی به صورت اسکناس از طریق بانک‌های‌ ملی ایران، ملت، سامان، تجارت و پارسیان به نرخ بازار بلامانع است که در حال حاضر بانک ملی به عنوان نخستین بانک اقدام به پرداخت کرده است.
بر این اساس بانک ها مجازند از محل ارزهای خریداری‌ شده و با تامین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز مسافرتی به نرخ بازار در سطح شعب داخل شهر با اخذ مدارک مثبته از قبیل گذرنامه‌ معتبر، بلیط‌ مسافرت هوایی، ویزای کشور مقصدـ‌ در مورد کشورهایی که نیاز به ویزا دارند اقدام کنند.
همچنین لازم است مدارک مزبور به منظور نظارت بازرسان بانک در سوابق نگهداری شود و اخذ تعهد کتبی از متقاضی مبنی بر خرید ارز صرفاً از یک منبع اعم از بانک و یا صرافی مجاز معتبر الزامی است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=88144