پرتاب ماهواره های کشور با پرتابگر ایرانی

0
۵۴۸ بازدید

محسن بهرامی در یک نشست خبری اظهار داشت: سه ماهواره ناهید یک، امیرکبیر و دوستی آماده پرتاب است که هر کدام زودتر آماده شد پرتاب خواهد شد و تا پایان امسال پرتاب یک یا دو ماهواره قطعی است.

انتقاد رئیس سازمان فضایی ایران از برنامه اعزام انسان به فضا

گروه امورزیربنایی-رئیس سازمان فضایی ایران با اعلام اینکه سه ماهواره دوستی، امیرکبیر و ناهید یک آماده پرتاب است، گفت: تا پایان سال پرتاب یک یا دو ماهواره با پرتابگر ایرانی قطعی است و قرارداد پرتاب نیز امضا شده است.

محسن بهرامی در یک نشست خبری اظهار داشت: سه ماهواره ناهید یک، امیرکبیر و دوستی آماده پرتاب است که هر کدام زودتر آماده شد پرتاب خواهد شد و تا پایان امسال پرتاب یک یا دو ماهواره قطعی است.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: قرارداد پرتاب نیز امضا شده و پرتاب ناهید یک با پرتابگر داخلی در اولویت است.

وی همچنین با اشاره به تکالیف فضایی در سال اقتصاد مقاومتی گفت: این دو پرتاب در راستای نیازهای مخابراتی و سنجشی انجام خواهد شد.

انتقاد به برنامه اعزام انسان به فضا

بهرامی همچنین درباره پیگیری برنامه اعزام انسان به فضا گفت: این تکلیف مصوب شورای عطف است در حالی که شورای عالی فضایی باید در این مورد تصمیم‌گیری کند و ما به این موضوع معتقدیم.

رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد: اما این موضوع را رها نکرده‌ایم و در این باره درحال برنامه‌ریزی هستیم. همچنان که موضوع اعزام انسان به فضا در برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور دیده شده و پیرو آن باید برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد.

تلسکوپ سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه به ایران می آید

رئیس سازمان فضایی ایران از انتقال تلسکوپ فضایی سازمان همکاری های فضایی آسیا و اقیانوسیه (اپسکو) به ایران خبر داد و گفت: این تلسکوپ تا شهریور در مرکز فضایی ماهدشت نصب خواهد شد.

وی ادامه داد: تا پیش از این کشورهای پاکستان و پرو موفق به نصب تلسکوپ فضایی اپسکو شده بودند که هم اکنون ایران با توجه به مشارکت و همکاری هایی که با اپسکو دارد موفق شده مقدمات انتقال این تلسکوپ را به ایران فراهم کند.

وی در مورد ماموریت رصدخانه فضایی در مرکز فضایی ماهدشت البرز گفت: رصد اجرام و بررسی ماهواره هایی که در فضا از بین می روند از جمله ماموریت های این رصدخانه است.

بهرامی همچنین یادآور شد برنامه ۱۰ ساله فضایی کشور در حال تدوین است اما هنوز تصویب نشده است.

خرید ماهواره برای نیازهای فوری

رئیس سازمان فضایی ایران خرید ماهواره‌های خارجی را یکی از ماموریت‌های سازمان فضایی اعلام کرد و گفت: سفارش ماهواره‌های عملیاتی را در دستور کار داریم و خرید ماهواره یکی از پروژه‌های سازمان است زیرا کشور به ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی متعددی نیاز دارد که ساخت آنها نیازمند ۱۰ یا ۱۵ سال زمان است در نتیجه برای برخی نیازهای فوری ناگزیر به خرید ماهواره خارجی هستیم.

ایجاد پایگاه پرتاب در چابهار

بهرامی همچنین ایجاد پایگاه فضایی پرتاب در چابهار را یکی دیگر از پروژه‌های سازمان اعلام کرد و گفت: این پروژه عظیم نیز که هم اکنون مطالعات آن درحال انجام است، در سال‌های آینده اجرایی خواهد شد.

بهرامی در مورد آخرین وضعیت ماهواره بلوکه شده «مصباح» که هم اکنون در کشور ایتالیا قرار دارد گفت: روند مذاکرات برای بازپس گیری این ماهواره به خوبی پیش می رود و از ما دعوت شده که در قالب هیاتی از آخرین وضعیت این ماهواره در ایتالیا بازدید کنیم.

وی با تاکید بر اینکه با وجود گذشت چند سال از ساخت این ماهواره همچنان معتقدیم «مصباح» قابلیت پرتاب دارد، تاکید کرد: با این وجود باید برای پرتاب این ماهواره بررسی های بیشتری صورت گیرد تا ببینیم آیا پرتاب آن مقرون به صرفه خواهد بود یا خیر.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36164